Přeskočit navigaci

Ten dělá to a ten zas tohle

     Ten dělá to a ten zas tohle

Je načase vzít výběr studia vážně. Už jsi něco v tomto směru podnikl a pořád nevíš kudy dál? Zkus to přes povolání. Seznam se s trhem práce a také s požadavky zaměstnavatelů. Možná tě něco zaujme a najdeš motivaci pro studium. 

Každé dobré rozhodnutí stojí na znalostech o věci. Stejně jako když si chceš pořídit třeba nový mobil a nejdřív se podívat, co je na trhu, co různé typy umějí, čím se liší a kolik stojí, potřebuješ detailní informace o vzdělávání – jaké máš možnosti, co se můžeš naučit, jaká povolání na tebe čekají. Čím víc budeš vědět, tím snadněji se rozhodneš.

Můžeš na to jít od konce – přes povolání. Co kdo dělá, kde to dělá, s čím a s kým nejvíce pracuje. Každá lidská práce je potřebná, jde o to, vybrat si tu, která tě zaujme a pro kterou máš určité vlohy. Někoho baví práce s materiálem, jiný se cítí líp, když může pomáhat lidem. Jeden je týmový hráč, ale druhému víc vyhovuje samostatná práce.


*    Nemusíš nikam chodit, volbu ti usnadní film o povoláních. Inspiruj se ukázkami z prostředí různých povolání. I když nenajdeš to „pravé“, poslouží ti jako odrazový můstek – uvědomíš si, kolik pracovních činností existuje, co bys dělat nechtěl, nebo tě naopak nějaké odvětví zaujme. Už budeš vědět, co hledat.


Vstup k filmu


*    Vzdělávání by mělo směřovat k úspěšnému vstupu na pracovní trh. Obě oblasti spolu úzce souvisejí, proto je třeba získat informace o současných poznatcích ze světa práce, vývojových trendech jednotlivých profesí, názorech zaměstnavatelů, finančním ohodnocení v jednotlivých odvětví a povoláních. Lehce si odvodíš, co tě čeká, na co se během studia soustředit a kde se rozvíjet. Nejde jen o vědomosti a odbornost, ale budeš se divit – zaměstnavatelé žádají pracovníky se zdánlivě samozřejmými dovednostmi, jakými jsou např. spolehlivost, schopnost týmové práce, efektivní komunikace, ale i zájem stále se vzdělávat. Podle jejich názoru však tyto kompetence mnoha mladým pracovníkům chybí.


Vstup do sekce Absolventi a trh práce


*    Seznámit se jen s nabídkou oborů nestačí. Prostuduj si, co se naučíš, k jaké profesi nebo dalšímu vzdělávání budeš připraven a kde najdeš pracovní uplatnění. V sekci Kam na školu můžeš vyhledávat podle oborů a u každého z nich si o něm přečteš detaily nebo podle povolání a naopak zjistíš, jakým studiem získáš kvalifikaci.


Vstup do sekce Kam na školuZpět