Přeskočit navigaci

Když učení fakt nejde

Když učení fakt nejde

Život je zajímavý tím, že jsme odlišní. Někomu nevadí ležet v knihách a učení „vypotit“, jiný je vysloveně „studijní typ“ a jde mu to samo. Ty jsi třeba praktik, který radši dělá na něčem konkrétním, na co se dá hned sáhnout a používat to. Střední školy mají na výběr pro všechny.

Každý z nás má nějakou přednost. Najdi ji, rozvíjej a v životě maximálně využij. Na pracovním trhu se totiž uplatní každý, kdo něco umí a svou práci dělá co nejlépe.

Samé jedničky nejsou zárukou štěstí ani úspěchu. Když ti učení fakt nejde, vyber si školu s praktickým zaměřením, kde se budeš cítit dobře. Než riskovat neúspěch v maturitním oboru, je lepší zvolit si nějaký obor s vyučením, který stojí na praktickém výcviku.


Co tě čeká v oboru s vyučením:

*    teoretického učení je méně než v oborech maturitních (30 % učiva tvoří všeobecně vzdělávací předměty – např. český jazyk a matematika, kolem 20 % odborné předměty),

*    zhruba polovinu studia zaplňuje praktický výcvik na různých pracovištích – školních i opravdových,

*    vyučení není slepá ulička – dá se navázat dalším studiem (druhý výuční list, maturita),

*    poptávka po vyučených stoupá – zaměstnavatelé hledají spolehlivé a výkonné odborníky.

Obrázkový průvodce ti dá pár tipů


Nepodceňuj sebe ani výběr oboru, i tahle cesta vyžaduje určitý vztah k profesi i osobní předpoklady, např. zručnost, technické myšlení, představivost … Pořádně se rozhlédni v nabídce oborů, přečti si, co se budeš v oboru učit a kde hledat své místo na trhu práce.


K výučnímu listu vedou dvě cesty:

*    tradičních 3letých oborech zaměřených na dělnická povolání, řemesla a služby (např. zedník, pekař, mechanik, prodavač, zahradník, ošetřovatel, masér, instalatér a mnoho jiných).

§  Poznáš je snadno, v jejich kódech je písmeno H, např. 26-59-H/01 Spojový mechanik.


Je jich dost, stačí se podívat


*    2 a 3letých oborech zaměřených na jednoduché manuální práce v dělnických povoláních. Studium má menší vzdělávací nároky a mohou do nich vstupovat žáci a žákyně s vážnějšími problémy s učením, ti, kteří vyšli ze základní školy z nižších ročníků nebo mladí lidé bez velkých studijních plánů, kteří raději volí méně náročnou profesní přípravu.

§  Obory najdeš podle písmena E v jejich kódech, např. 41-56-E/01 Lesnické práce.

Nabídka je širokáNevíte si rady?Napište nám


Zpět