Přeskočit navigaci

Chci o sobě vědět víc

Chci o sobě vědět víc                       

Než si pořídíme nějakou novou věc, snažíme se o ní zjistit co nejvíc – jaké jsou typy a s jakými funkcemi, co to umí, jakou to má spotřebu, jak s ní zacházet apod. Zajímavé je, že když jde o nás samotné, nějak se nám nechce o sobě a svých schopnostech i neschopnostech přemýšlet. Čas od času by to měl udělat každý, zvlášť před takovým rozhodnutím, jakým je výběr vzdělávací dráhy nebo povolání.

Začni sám/sama  

Tvoje rozhodnutí kam po základce by mělo padnout až po poznání a porovnání mnoha různých povolání, pracovních prostředí, oborů i škol a po prozkoumání požadavků pro studium i pozdější pracovní uplatnění.

Střední škola nebo vidina budoucí práce by tě měly nějak naplňovat, a ještě lépe - přinášet radost. K tomu ale musíš poznat sám sebe, učit se svoje schopnosti (ale i nedostatečnosti) reálně hodnotit, pracovat na sobě a vše dobré, co v tobě je, zlepšovat, využít a učit se to „prodat“.

Přemýšlej o sobě a odpověz si na otázky (pozor, někdy je těžké být k sobě upřímný/á):


Jaké jsou vlastně moje životní plány? Kam jdu?

Čeho chci dosáhnout ve své pracovní kariéře?

V čem je moje síla, v čem jsem dobrý?

Co na sobě chci zlepšit, co bych chtěl umět?

Jak trávím svůj volný čas, jaké mám koníčky a co mě opravdu baví?

Čeho jsem schopen, když mi o něco jde?

Co mi fakt nejde, ale musím to dělat?

Jaké hodnoty uznávám, co je pro mě v životě důležité a co ne?Zpětná vazba

Promluv si o sobě s někým, kdo tě zná v různých situacích a má tvoji plnou důvěru. Zjistíš, jak působíš navenek, jak tě vnímá okolí, jaký dopad má tvoje jednání. Budeš mít další podnět do skládanky „KDO JSEM JÁ“.  Může se samozřejmě stát, že máš o sobě určitou představu, kterou ale nikdo jiný nesdílí. I když tě to může hodně překvapit, je to cenná informace.


Testování zájmů a předpokladů

Ujasnění a pojmenování svých předností i slabších míst je obtížná věc, zvlášť když je to první sebereflexe. Nevíš, jak začít a čeho se chytit, nic tě nenapadá? Něco ti mohou naznačit testy, které se zaměřují na zjišťování zájmů a studijních předpokladů.

Některé jsou „samoobslužné“ a vytvoříš si alespoň rámcovou představu, co by tě bavilo a kam asi směřuješ. V pedagogicko-psychologické poradně je testování důkladnější a dostaneš k němu odborný výklad.

Možná tě nastartuje náš test, zkus to. Ve vyhodnocení najdeš informace o sobě i doporučení, jakým studijním směrem by ses mohl/a dát.      


Vstup do testu zájmů a profesní orientace


Zpět