Přeskočit navigaci

Je internet bezpečný prostor?

Je internet bezpečný prostor? 

Ano i ne? Nevěř všemu, co najdeš na internetu. Ne všechny informace jsou pravdivé a ověřené, některé jsou vysloveně nebezpečné. Umíš to rozlišit? Můžeš naletět jedna dvě. Vyplatí se vždycky nejdřív o věci nebo svém jednání přemýšlet nebo se poradit s někým, kdo se vyzná. Víš něco o Listině dětských práv na internetu?  

Jak se vyhnout potížím


*    Podvody a lákadla jsou rafinované. Vypadají velmi věrohodně a přátelsky  - jinak by totiž nefungovaly (… o nic nejde, jen mi rychle pošli svou údaje, … nabídka platí jen do večera apod.).

*    Jakmile narazíš na internetu na něco podezřelého, co v tobě vzbuzuje nepříjemné pocity, někdo tě přemlouvá do činností, které se ti nelíbí, nebo tě obsah e-mailu uvede do rozpaků – dej na svůj instinkt. Vůbec nereaguj a řekni to rodičům nebo člověku, kterého dobře znáš a důvěřuješ mu.

*    Když ti někdo na internetu nabídne něco velmi, ale opravdu velmi lákavého, nereaguj hned. Dobře to promysli a poraď se s někým. I kdyby šlo „jen“ o pár stovek.

*    Neposílej svoje fotky nebo videa osobám, které neznáš. Jestli tě k tomu někdo vybízí nebo dokonce nutí pod výhrůžkami, ihned to řekni rodičům nebo jinému dospělému.

*    Chraň si svoje jméno, věk, adresu, důvěrnosti o sobě. Nesděluj je nikomu, s kým se znáš jen ze sociálních sítí. Pro internetovou komunikaci si vymysli přezdívku.

*    Nikdy nechoď na schůzku s osobou, kterou znáš jen z internetu. Vždycky se nejdřív zastav a zamysli. Víš, kdo to je doopravdy? I když tvrdí, že má stejné zájmy a poslal “nějakou” fotku, nemůže to být úchyl? Jak to rozpoznáš? Pokud ho i přesto chceš poznat osobně, pak se s ním nikdy nescházej na neveřejných a osamělých místech a vezmi s sebou někoho dalšího. A někdo dospělý by o tom měl vědět.

*    Heslo a přihlašovací jméno nikdy nikomu neříkej, dokonce ani nejlepšímu kamarádovi. Vytvoř si složitější heslo - z různých znaků a písmen, a občas ho změň.

*    Dej si pozor na různé registrační formuláře, vyplň je osobními údaji, až se s někým zkušeným poradíš.

*    Spamům zabráníš, když svou adresu budeš uvádět bez znaku @, např. ve formátu berri(zavinac)seznam.cz nebo modre.nebe(at)gmail.com = čti jako modré nebe na gmailu.com a neotvírej přílohy z neznámých adres.


Teď odpověz na otázku “Kdo psal tenhle článek”?


1.                    Muž a je mu 17?

2.                    Ustrašená a nepříliš internetově zkušená matka dospívajících dětí?

3.                    IT expert?

4.                    Někdo, koho na internetu dostali?


Znáš web „Bezpečný internet.cz“?

*    jde o projekt společnosti Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz

*    ukazuje, jak se vyhnout různým rizikům, která tě mohou na internetu potkat

*    učí tě ne/reagovat na podvodné nabídky, útočné viry a „tahání“ osobních dat

*    ověříš si svoje zkušenosti s internetem v krátkém testu

www.bezpecnyinternet.cz 


… a pár zajímavostí z jednoho průzkumu společnosti SAFT, jak se děti chovají na internetu:


*    přestože většina dětí si je vědoma, že by neměla dávat osobní údaje jen tak, je svolná poskytnout o sobě víc informací než by povolili rodiče  

*    14 % dětí se osobně setkalo s člověkem, kterého poznalo z internetu

(ovšem jen 4 % rodičů jsou ochotna připustit, že k tomu mohlo dojít)

*    44 % dětí úmyslně nebo náhodně navštívilo webové stránky s nevhodným obsahem pro ně

*    30 % dětí vidělo webové stránky obsahující násilí

(tuto možnost však připouští jen 15 % rodičů)

*    děti i rodiče se shodují v tom, že internet je užitečný zdroj informací a zábavy


zdroj:www.saftonline.orgZpět