Přeskočit navigaci

No school, no life

No school, no life  

Půjčili jsme si titulek jedné z výstav UMPRUM, protože přesně vystihuje situaci člověka, který opustí školu během studia. Bez kvalifikace moc pracovních příležitostí nenajde. Jen malému procentu se podaří najít nějaké zaměstnání, většinou se ale jedná o pomocné práce. 


Příběhy ze života

Petrovi (24) to na střední škole nešlo. Přešel na učiliště, ale usoudil, že škola je k ničemu a s velkými plány ji opustil. Věřil si, že najde dobrou práci, ale nějak to nefungovalo. Neměl co nabídnout. Roznášel letáky, vykládal vagóny, vzal kdejakou práci. Peněz málo, roky přežívání ze dne na den ho už nebavilo. Pak konečně dostal práci ve skladu, ale dlouho tam nevydržel. Vstávat každý den v půl páté? A za ty peníze? Šel na úřad práce. Práce nebyla, a protože mu chyběla doba praxe, neměl nárok na podporu. Že by dokončení školy bylo řešením? To si pište!


Hanka (22) se vykašlala na školu už v prváku. Měla spoustu zájmů a studium k nim nepatřilo. Její rodiče vyčkávali, až se vzpamatuje. Po roce jim došla trpělivost. Buď si najde práci, nebo půjde zpátky do školy. Raději odešla z domova. Brala různé nekvalifikované práce, krátkodobé brigády, ale zjistila, že ji neustálé hledání práce vyčerpává a neuspokojuje. Navíc se jí párkrát stalo, že ji zaměstnavatel za práci nezaplatil. Pak se na ni usmálo štěstí. Uklízela ve firmě a šéf si všiml, že je docela šikovná a spolehlivá. Nabídl jí práci, ale s podmínkou, že se vyučí. Stalo se a přišel zázrak. Nabyla sebevědomí, srovnaly se vztahy s rodiči a ve škole patřila k nejlepším studentkám. Nyní uvažuje o maturitním studiu.

9 z 10 nevzdělanců doporučuje:

„Dodělejte školu nebo se alespoň něco pořádně naučte. Jinak nemáte šanci.“

Nechat školy je velké riziko  

*    Trh práce se zásadně změnil - pracovní a výrobní postupy se zracionalizovaly, minimalizují se náklady, využívají se nové technologie apod.

*    Náplň práce v jednotlivých profesích je náročnější, s tím se mění i poptávka po pracovní síle.

*    Požadavky na pracovníky se stále zvyšují. Žádaná je vysoce kvalifikovaná a flexibilní pracovní síla, která zajistí konkurenceschopnost.

*    Nestačí jen znalosti z oboru. Zaměstnavatelé hledají specifické dovednosti, schopnost dále se vzdělávat a rekvalifikovat. Roste význam komunikačních a sociálních dovedností a využívání komplexních informačních systémů.

*    Nabídka nekvalifikované práce je téměř nulová.

*    Limitované nebo nízké vzdělání a absence klíčových dovedností představuje velké riziko nezaměstnanosti.

*    I když takový člověk práci najde, bez dalšího vzdělávání nedosáhne vyšší kariéry.


První otázky zaměstnavatele

Co můžete nabídnout? Co umíte? Jakou máte kvalifikaci a praxi?

Podívejte se na nějaký pracovní server. Jakou má šanci člověk, který nedokončil školu, co myslíte?


OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

Hledáme pracovníka pro každodenní komunikaci se zákazníky, péči o stávající zákazníky, rozvoz zboží, získávání nových zákazníků.

Požadujeme:

- minimálně vyučení v 3letém oboru,

- vysoké pracovní nasazení, časovou flexibilitu,

- uživatelskou znalost Word, Excel, Outlook,

- osobní odpovědnost,

- dobré komunikační schopnosti,

- praxi v řízení automobilu

- trestní bezúhonnost.


Operátor výrobní linky

Popis pozice:

nastavování střihu linek, vedení procesu střihu materiálu, práce s linkou - poloautomatická linka, nasazování svitku na střižnu, koordinace manipulantů pro vstup materiálu na linku a výstup materiálu z linky.

Požadujeme:

- ÚSO/SŠ ve strojírenství

- min. 2 roky praxe ve strojírenské společnosti

- AJ výhodou

- dobrý zdravotní stav

- technické myšlení

- řidičský průkaz sk. B,  jeřáb výhodouZpět