Přeskočit navigaci

Něco je špatně. Nebo že bych se přecenil?

Něco je špatně. Nebo že bych se přecenil?

Střední škola povinná není, a tak vás nikdo, snad kromě rodičů, do ní nutit nebude. Je to vaše rozhodnutí, vaše odpovědnost. Během studia se ale můžete dostat do situace, kdy vás napadne, že to nemá cenu. Dříve než podniknete nějaké neuvážené kroky, udělejte si na sebe čas. Sedněte si a přemýšlejte co se děje a co se stane POTOM

Asi toho nechám  

Je to jednoduché. Stačí to ve škole oznámit a už nepřijít. Následující den po doručení vašeho dopisu, že zanecháváte studia, přestáváte být žákem střední školy. Není však jiná cesta? 

Důvodů pro odchod z vlastní vůle je celá řada:

stěhování, nemoc, nevyhovující prostředí, špatný kolektiv, nespokojenost s výukou a učiteli, nezvládnutí studia, ztráta motivace, nezájem o obor aj.

Mnoho lidí však později uvádí i jiné důvody, které pramení z nezralosti a neodpovědnosti:

byl jsem hloupej, vlastně nevím, nebavilo mě chodit do školy, chytnul jsem se party.


Co byste měli vědět, než odejdete ze školy


*    Ať už je důvodem cokoli, nejprve vyhodnoťte, co se vlastně stalo a jak by se to mohlo změnit.

*    Svěřte se někomu, komu důvěřujete (rodiče, příbuzní, kamarád, učitel). Vyhledejte odbornou pomoc někoho zvenčí, nezávislého na škole.

*    Pokud usoudíte, že vaše rozhodnutí je jediným možným řešením, vytvořte si plán, co chcete dělat dál.

*    Připravte se na změnu. Hledejte jinou školu, jiný, vhodnější obor, který vás bude uspokojovat. Uznáte-li, že zvolené studium je nad vaše síly, není to ostuda, ale odvaha si to přiznat.

*    Váš přestup si předem domluvte s novou školou, abyste plynule vstoupili do nového vzdělávání a pokračovali ve studiu bez přerušení.

*    Za určitých podmínek je možné přestoupit do stejného ročníku jako v původní škole, někdy se však nevyhnete opakování ročníku. Záleží na tom, jaký obor si zvolíte a také na tom, jaké znalosti a dovednosti si do nové školy přinášíte.

*    Při vážných zdravotních obtížích může být řešením studium přerušit a pokračovat v něm později.

*    V některých případech je možné přestoupit na dálkové studium nebo individuálně přizpůsobit výuku.


Nevíte si rady?Napište nám

Nejhorší by bylo opustit vzdělávání úplně!  

*    Přijdete o dovednosti, které se hodí i v běžném životě, např. umět na počítači víc než hrát hry, alespoň částečně ovládat cizí jazyk, ale také třeba získat levněji řidičák, využívat různé studentské výhody apod.

*    Bez kvalifikace a výučního listu nebo maturity zapomeňte na atraktivní a dobře placené zaměstnání.

*    Časem ztratíte užitečné každodenní návyky, ale také schopnost rychle se učit. Patrně se zmenší okruh vašich sociálních kontaktů.

*    Snížíte svou společenskou prestiž.   


Zpět