Přeskočit navigaci

Internetové vyhledávání nabídek práce*

Proč je internet užitečný pro hledání zaměstnání?

Internet nabízí přístup k pracovním příležitostem ve všech oblastech práce, na všech úrovních, po celém světě. Pracovní místa můžeš vyhledávat v kteroukoli denní či noční hodinu, v kterýkoli den v týdnu, kdykoli budeš mít čas. Při vyhledávání získáš další zkušenosti s počítačovými dovednostmi, což může posílit tvůj životopis. Ba co víc, v komunikaci on-line není takový tlak a je snadnější udržet klid než při rozhovoru tváří v tvář. A v neposlední řadě, výkonné nástroje pro vyhledávání na internetu ti pomohou objevovat profese, o kterých bys možná nikdy neuvažoval.


Pracovní portály

Existuje množství velkých serverů pro vyhledávání zaměstnání, které sice generují tisíce nabídek, ale často nepřinášejí kýžené výsledky. Zkus své vyhledávání zaměřit také na stránky, které obstarávají tvůj preferovaný obor nebo profesi.


Příklad:

*    http://prace.vzdelani.cz pro práci ve školství;

*    http://www.mesec.cz/prace-ve-financich pro aktuální nabídky ve financích;

*    http://www.neziskovky.cz/burza pro pracovní pozice v neziskovém sektoru.


Klíčová slova

Při vyhledávání používej více „klíčových slov“, která mohou zachytit název pracovní pozice nebo náplň práce. Například, ten kdo hledá úklidové práce, může zkusit slova „údržbář“, „školník“, „správce“, „úklid“, „sanitace“ a „environmentální služby“.


Příklad:

*    Pracovní pozice ve skladu: Sklad / Doprava / Příjem / Přístav / Dělník / Dílna / Výroba / Montáž

*    Pracovní pozice v kanceláři: Administrativa / Kancelář / Referent / Recepce / Front desk

*    Pracovní pozice v archivaci: Evidence / Archiv / Dokumenty / Zpracování / Pošta


Vyhledávací služba a zasílání upozornění

Servery pro vyhledávání zaměstnání často nabízejí vyhledávání pomocí automatické služby nebo funkce upozornění, které zachytí jen ty nabídky práce, které odpovídají tvým požadavkům. Těchto služeb určitě využij. Prostřednictvím e-mailu získáš každý den či týden automaticky filtrované pracovní nabídky pozic odpovídající zadaným kritériím.


Pokročilé vyhledávání

Funkce pokročilé vyhledávání umožňuje filtrovat hledání pracovních míst na základě klíčových slov v názvu pracovní pozice, vyloučit pracovní místa, která zahrnují vybraná klíčová slova, a vybírat nabídky na základě práce na plný nebo zkrácený úvazek atd.


Příklad: Pokročilé vyhledávání použije pro zachycení cílené pracovní nabídky klíčová slova „administrativní“, „kancelář“ a „recepční“. Vyloučí jakoukoliv nabídku se slovem „manažer“ v názvu pozice a nabídne pouze pozice na zkrácený úvazek. Tímto způsobem výrazně omezíš celkový počet pracovních míst, která se objeví v hledání.


Váha nabídky práce

Věnuj pozornost stáří nabídky a vkládej svou energii do čerstvě nabízených pozic. Řada z nich je více než 30 dnů stará, nebude již aktuální, ale dosud nebyla odstraněna ze serveru. V momentě, kdy narazíš na zajímavou práci, přihlas se o ni. Některé nabídky bývají odstraněny brzy po zveřejnění, pokud již byl přijat dostatečný počet životopisů. Věnuj také pozornost termínům podání životopisu a motivačního dopisu.


Pracovní nabídky naslepo

V některých pracovních nabídkách není uvedeno jméno zaměstnavatele. Je třeba vzít v potaz, že v takových případech poskytuješ své osobní údaje náborářům nebo nějaké třetí osobě, která nabídku zveřejnila ve snaze propagovat uchazečům o zaměstnání své vlastní služby. Nejedná se o nějaké velké riziko, pokud však na takové nabídky reaguješ, je třeba to zvážit.


Komunikace

Při vyhledávání a odpovídání na pracovní nabídky je dobré používat vhodnou e-mailovou adresu. Neformální adresy typu ferda@mravenec.cz nedoporučujeme. Vytvoř si za účelem hledání zaměstnání nový e-mailový účet u některého z nejznámějších poskytovatelů, jako je Google, Hotmail, Yahoo, pokud možno ve formátu jmeno.prijmeni@velkyposkytovatel.com. E-mailovou schránku kontroluj alespoň 3–4krát týdně (v ideálním případě denně). V telefonu je vhodné nastavit si hlasovou zprávu po dobu nepřítomnosti a zajistit, aby odchozí zpráva byla profesionální.


Zaměstnavatelé

Jdi přímo ke zdroji pracovní nabídky. V kombinaci s vyhledáváním na portálech práce doporučujeme vytipovat si a pravidelně navštěvovat webové stránky zaměstnavatelů, respektive sekci, která bývá nazývána Kariéra. Je zde větší pravděpodobnost, že nabídky budou aktuální a budou zde detailní pokyny, jak se přihlásit, včetně jména kontaktní osoby přímo ve firmě. Webové stránky společnosti ti rovněž poskytnou užitečný náhled do firemní kultury.


Seznam firem

Vytipuj si organizace, jejichž firemní kultura a práce tě osloví a bude zajímat. Zkus jich najít co nejvíc. Jedním ze způsobů, jak na to, je sestavit si širší seznam potenciálních firem, buď sledováním reklam v televizi nebo rádiu, nebo procházením katalogů firem (např. www.firmy.cz, topkontakt.idnes.cz), v členění dle typu odvětví, která tě zajímají, nebo kraje či městské části, ve které bys chtěl pracovat. Začít můžeš rovněž u seznamu největších firem v České republice (www.czechtop100.cz).

Postupuj ve svém novém seznamu systematicky, jednu firmu po druhé. Sleduj pravidelně, jestli nabízejí zajímavou práci. Pročítej si firemní vizi, jaká ocenění firma získala, zjisti si více o jejích aktivitách a zaměstnancích na sociálních sítích a zda realizuje aktivity v rámci programů pro společenskou odpovědnost firmy. Vypovídá to o tom, jak se organizace začleňuje a pomáhá místním komunitám. Postupně si vyber společnosti, ze kterých máš nejlepší pocit, a zamysli se nad způsobem oslovení.

V některých případech může být vhodné oslovit i firmy, které zrovna žádnou konkrétní práci nenabízejí. Vyjádři svůj zájem o její aktivity a požádej o návštěvu nebo pohovor.


Automatické on-line systémy

Řada středně velkých a velkých firem má vlastní on-line systémy pro nábor zaměstnanců. Jedná se o automatické systémy, které uspořádávají data o žadatelích o práci a předběžně je vyhodnocují. Pošli svůj životopis i tam, kde tě nějaká firemní nabídka zaujme. Tyto systémy bývají přednastaveny na určitá klíčová slova, která jsou u vhodných kandidátů nejvíce vyžadována. Tato klíčová slova bývají uvedena v kolonce Popis práce nebo Požadujeme. Nezapomeň si podle těchto skutečností upravit svůj životopis a motivační dopis.


Dobrovolnictví

Přestože může být hledání práce samo o sobě považováno za práci na plný úvazek, u personalistů s tímto přístupem příliš nepochodíš. Jeden z pěti manažerů zaměstná zájemce na základě informace, že se věnoval dobrovolnictví. Pokud narazíš na organizaci, jejíž poslání se shoduje s tvými osobními hodnotami, přihlas se do ní. Tvůj závazek k takové firmě by neměl být natolik velký, aby byl v rozporu se závazkem k hledání zaměstnání. Práce na dobrovolné bázi v každém případě nabízí ideální způsob, jak najít v životě nějaký smysl.Zpět