Přeskočit navigaci

Cítíte se na internetu bezpečně?

Cítíte se na internetu bezpečně? 

Nevěřte všemu, co je na internetu. Ne všechny informace jsou pravdivé a ověřené, některé jsou vysloveně nebezpečné. Můžete naletět jedna dvě. Vždycky nejdřív své kroky promyslete. Znáte Listinu dětských práv na internetu?  

Znáte web „Bezpečný internet.cz“?

Tento produkt společnosti Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz ukazuje, jak se vyhnout různým rizikům, která vás mohou na internetu potkat. Učí, jak ne/reagovat na podvodné nabídky, útočné viry a „tahání“ osobních dat. Můžete si taky otestovat svoje zkušenosti s internetem.

www.bezpecnyinternet.cz 

Být opatrný se vyplatí


*    Podvody a lákadla jsou rafinované. Vypadají velmi věrohodně a přátelsky - jinak by totiž nefungovaly (… o nic nejde, jen mi rychle pošli svou údaje, … nabídka platí jen do večera apod.).

*    Když vám někdo na internetu nabízí něco velmi, ale opravdu velmi lákavého, počkejte s tím. Nejdřív si to promyslete, i kdyby šlo „jen“ o pár stovek.

*    Rozmyslete si, jaké fotky pověsíte na sociální sítě, co o sobě sdělíte a vůbec, co napíšete do veřejného prostoru. V budoucnu, při hledání práce, by se vám to nemuselo vyplatit.  Někteří personalisti „stopy“ uchazečů o práci vyhledávají.

*    Chraňte si svoje jméno, věk, adresu, důvěrnosti o sobě.  

*    Heslo a přihlašovací jméno si nechte pro sebe. Vytvořte si složitější heslo - z různých znaků a písmen, a občas ho změňte.

*    Dejte si pozor na různé registrační formuláře.

*    Když narazíte na něco, co ve vás vzbuzuje nepříjemné pocity, někdo vás přemlouvá do činností, které se vám nelíbí, nebo vás obsah e-mailu uvede do rozpaků – dejte na své instinkty. Prostě nereagujte.


… a pár zajímavostí z průzkumu společnosti SAFT, jak se děti chovají na internetu:


*    přestože většina dětí si je vědoma, že by neměla dávat osobní údaje jen tak, je svolná poskytnout o sobě víc informací než by povolili rodiče  

*    14 % dětí se osobně setkalo s člověkem, kterého poznalo z internetu (ovšem jen 4 % rodičů jsou ochotna připustit, že k tomu mohlo dojít)

*    44 % dětí úmyslně nebo náhodně navštívilo webové stránky s nevhodným obsahem

*    30 % dětí vidělo webové stránky obsahující násilí (tuto možnost však připouští jen 15 % rodičů)

*    děti i rodiče se shodují v tom, že internet je užitečný zdroj informací a zábavy.


zdroj:www.saftonline.orgZpět