Přeskočit navigaci

Zaměstnanost v ČR podle vzdělání

Struktura zaměstnanosti v České republice podle dosaženého vzdělání

 

Na této stránce si můžete v grafu zobrazit podíly zaměstnaných absolventů (ABS) a všech zaměstnaných osob starších 15 let (všichni 15+) v hlavních třídách ISCO podle úrovně dosaženého vzdělání.

Nejprve si zvolte kategorii dosaženého vzdělání, v grafu i v tabulce se objeví příslušné hodnoty - podíly (%) zaměstnaných absolventů a všech zaměstnaných v hlavních třídách Klasifikaci zaměstnání CZ-ISCO v České republice.
Jako absolventi jsou uváděny osoby ve věku 20-24 let, u ukončeného vysokoškolského vzdělání osoby ve věku 25-29 let, tedy v průměru asi 5 let po ukončení vzdělávání.

Klasifikace ISCO, kterou používá Český statistický úřad, obsahuje tyto hlavní třídy zaměstnání:
1 Zákonodárci a řídící pracovníci
2 Specialisté - jde převážně o zaměstnání vyžadující vysokoškolské vzdělání. Je zde zařazena i většina zaměstnání pedagogických pracovníků
3 Techničtí a odborní pracovníci - jde převážně o zaměstnání, kde se předpokládá středoškolské vzdělání s maturitou nebo vysokoškolské vzdělání
4 Úředníci - jde o zaměstnání s nižšími nároky, dnes jsou běžně vykonávána pracovníky se středoškolským maturitním vzděláním
5 Pracovníci ve službách a prodeji - jsou zde začleněna zaměstnání vyžadující maturitní úroveň, tak i zaměstnání vhodná pro úroveň učební
6 Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství (kromě obsluhy strojů a zařízení, která patří do třídy 8)
7 Řemeslníci a opraváři (kromě obsluhy strojů a zařízení, která patří do třídy 8)
8 Obsluha strojů a zařízení, montéři
9 Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci


Vyberte úroveň dosaženého vzdělání:
Zvolená úroveň dosaženého vzdělání: vysokoškoláci

-
-

  ABS všichni 15+
Hlavní třídy CZ-ISCO 2017 2022 2017 2022
ISCO 1 - Zákonodárci a řídící pracovníci 3,0% 3,0% 11,0% 11,0%
ISCO 2 - Specialisté 52,0% 62,0% 55,0% 60,0%
ISCO 3 - Techničtí a odborní pracovníci 26,0% 17,0% 20,0% 15,0%
ISCO 4 - Úředníci 13,0% 8,0% 7,0% 6,0%
ISCO 5 - Pracovníci ve službách a prodeji 4,0% 5,0% 4,0% 5,0%
ISCO 6 - Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství 0,0% 0,0% 1,0% 0,0%
ISCO 7 - Řemeslníci a opraváři 1,0% 2,0% 1,0% 1,0%
ISCO 8 - Obsluha strojů a zařízení, montéři 1,0% 1,0% 1,0% 1,0%
ISCO 9 - Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 0,0% 1,0% 0,0% 0,0%
jiné a neuvedeno - 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%

Vyučení

V profesní struktuře vyučených absolventů i vyučených jako celku jsou nejvíce zastoupeny třídy zaměstnání, které odpovídají vzdělání s výučním listem – vyučení tedy pracují převážně na pozicích tříd 7 Řemeslníci a opraváři (37 % absolventů) a 8 Obsluha strojů a zařízení, montéři (29 % absolventů). Výrazná část z nich pracuje i ve třídě 5 Pracovníci ve službách a prodeji (17 % absolventů). Tyto třídy zaměstnání odpovídají výši jejich dosaženého vzdělání.

Ve struktuře vyučených absolventů za posledních 5 let mírně poklesl podíl těch, kteří jsou zaměstnaní ve třídě 5 Pracovníci ve službách a prodeji a také ve třídě 8 Obsluha strojů a zařízení, montéři. Naopak narostl podíl těch, kteří nacházejí uplatnění ve třídě 9 jako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci.

Uplatnění vyučených ve třídách 4 Úředníci a 3 Techničtí a odborní pracovníci je obecně nízké, zůstávají zde zakotveni spíše starší pracovníci.

 

Absolventi maturitních oborů vzdělání

Absolventi se středním vzděláním s maturitní zkouškou pracují převážně na pozicích vyžadujících maturitní vzdělání – 25 % ve třídě 5 Pracovníci ve službách a prodeji, 22 % ve třídě 3 Techničtí a odborní pracovníci a 14 % ve třídě 4 Úředníci. Je zřejmé, že podíl technických pracovníků ve struktuře zaměstnaných je výrazně vyšší (28 %), než je jejich podíl ve struktuře zaměstnaných absolventů škol (22 %). Znamená to, že absolventi nacházejí uplatnění ve větší míře v jiných třídách – zejména ve třídě 5 Pracovníci ve službách a prodeji (uplatnění v této třídě je v souladu s maturitní úrovní vzdělání), ve třídě 7 Řemeslníci a opraváři i třídě 8 Obsluha strojů a zařízení, montéři.

Značná část absolventů s maturitou pracuje v zaměstnáních, která jsou tradičně považována za dělnická – přes 12 % ve třídě 7 Řemeslníci a opraváři a dalších téměř 12 % ve třídě 8 Obsluha strojů a zařízení, montéři. Tento jev souvisí s tím, že mnohá dělnická povolání se stávají náročnější a vyžadují vyšší úroveň vzdělání. Někteří absolventi jsou přímo pro toto uplatnění připravováni, ať je to příprava ve studijních oborech SOU, které jsou určeny pro přípravu vysoce kvalifikovaných dělníků, nebo příprava v maturitních oborech SOŠ nebo v nástavbovém studiu, které také umožňují absolventům uplatnění na těchto pozicích. Část absolventů s maturitou (6 %) se uplatní i ve třídě 2 Specialisté, kde je však úroveň jejich vzdělání nedostačující.

 

Vysokoškoláci

Absolventi s vysokoškolským vzděláním se ve velké míře uplatní na pracovních pozicích ve třídě 2 Specialisté (62 %), přičemž uplatnění v této třídě je v souladu s vysokoškolskou úrovní vzdělání. Vyšší podíl (17 %) jich nachází uplatnění na pozicích třídy 3 Techničtí a odborní pracovníci, které odpovídají úplnému středoškolskému, resp. bakalářskému vzdělání. To však může souviset i s potřebou více kvalifikovaných pracovníků na těchto pozicích nebo i s tím, že absolventi získávají praxi na místech s nižšími požadavky. Část vysokoškolských absolventů nachází uplatnění ve třídě 4 Úředníci (8 %) a ve třídě 5 Pracovníci ve službách a prodeji (5 %).

Malá část vysokoškolských absolventů se uplatňuje i ve třídě 1 Zákonodárci a řídící pracovníci (3 %) - výrazně vyšší podíl řídících pracovníků ve struktuře všech zaměstnaných s vysokoškolským vzdělaním (11 %) souvisí i s nutností získat praxi či určité postavení k tomu, aby mohli zastávat řídicí funkce. Uplatnění vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v profesních třídách 6 až 9 je minimální.

 

Celkový pohled (Volba kategorie vzdělání: všichni 15+)

V profesní struktuře všech zaměstnaných došlo v průběhu uvedeného období ke změně. V roce 2017 nejvyšší podíl ze všech zaměstnaných osob představují ti, kteří nalezli uplatnění ve třídě 3 Techničtí a odborní pracovníci (18 %). Jejich podíl se do roku 2022 snížil na 16 %. Výrazněji se navýšil podíl zaměstnaných ve třídě 2 Specialisté (z 15 % v roce 2017 na 19 % v roce 2022), což odpovídá nárůstu podílu osob s vysokoškolským vzděláním v populaci. Naopak mírně poklesl podíl absolventů zaměstnaných ve třídách 7 Řemeslníci a opraváři (pokles ze 17 % na 16 %).

Ve struktuře všech zaměstnaných osob zůstal velice vyrovnaných podíl v pěti třídách zaměstnání: na pozicích třídy 5 Pracovníci ve službách a prodeji nachází uplatnění přes 15 % zaměstnaných osob. Z hlediska velikosti podílů následuje třída 8 Obsluha strojů a zařízení, montéři (13 %), třída 4 Úředníci (9 %), třída 9 Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci (6 %), třída 1 Zákonodárci a řídící pracovníci (5 %) a nejnižší podíl zaměstnaných náleží do třídy 6 Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství (1 %).

 

 


Zpět