Přeskočit navigaci

Postoje absolventů k uplatnění v oboru podle vzdělání

Stabilita profesní volby

Zde zjistíte, jaký měli absolventi středních škol zájem pracovat po ukončení studia ve své profesi, zda si chtěli hledat zaměstnání ve vystudovaném oboru, v příbuzném oboru nebo odejít do jiného oboru, který s původně vystudovaným oborem vůbec nesouvisí. Nejprve si zvolte:

1. úroveň vzdělání: vyučení, maturita na SOŠ nebo vyšší odborná škola
2. obor vzdělání (skupina oborů)

V grafu i v tabulce se zobrazí procenta absolventů, kteří si chtěli hledat zaměstnání ve svém oboru, v příbuzném oboru nebo odejít zcela mimo vystudovaný obor. Vysoký podíl absolventů, kteří odcházejí mimo svůj obor, naznačuje větší problémy na trhu práce a nedostatek pracovních míst v oboru. Důvodem odchodu mimo profesi může být i nespokojenost absolventů s platovými a pracovními podmínkami v oboru nebo jejich nezájem v oboru pracovat.

Porovnáním údajů za zvolenou úroveň vzdělání a vybraný obor zjistíte, v jaké míře absolventi odcházejí z vystudovaného oboru, jestli mají vysoký nebo naopak nízký zájem pracovat ve své profesi.

Údaje na této stránce jsou založeny na vyjádření absolventů středních a vyšších odborných škol v období 3 let od ukončení studia. Při hodnocení berte v úvahu, že menší rozdíly mezi obory nejsou příliš významné.

Výběr úrovně vzdělání a oboru:

 
Vyberte úroveň vzdělání:
Zvolená úroveň vzdělání: - nevybráno -
Vyberte obor vzdělání:
Zvolená obor vzdělání: - nevybráno -


Zpět