Vysokoškolské vzdělání v této oblasti je potřebné zejména pro řízení větších provozů v různých průmyslových odvětvích, např. ve strojírenství, v hutnictví, v chemickém průmyslu, ve sklářském průmyslu, v keramickém průmyslu, v dřevozpracujícím průmyslu, v textilním, oděvním a kožedělném průmyslu. Toto vzdělání nabízejí zejména fakulty strojní, elektrotechnické, stavební, dopravní, informatické, jaderné a fyzikálně inženýrské, fakulty chemické technologie, potravinářské a biochemické technologie, fakulta lesnická a dřevařská nebo fakulta textilní. Při výběru vzdělání tak lze zohlednit zájem o příslušný odborný směr.
Absolventi se uplatňují při přípravě technologických postupů pro příslušné druhy výrobních nebo nevýrobních procesů, při řízení pracovníků v těchto procesech, při plánování výroby, při dohledu nad dodržováním předepsaných parametrů, při rozhodování o řešení případných poruchových stavů, při zajišťování dodržování požadavků bezpečnosti práce. V některých případech je třeba počítat s prací na směny.
Studium ovšem poskytuje kromě přípravy pro řízení, organizování a plánování příslušných provozů většinou mnohem rozsáhlejší znalosti umožňující širší uplatnění v daném odvětví.
Důležitými předpoklady jsou organizační schopnosti, správnost a rychlost úsudku, předvídavost, smysl pro techniku.
Z učiva základní školy mají ke vzdělávání v této oblasti vztah zejména fyzika a matematika.
Protože nabídka programů a oborů vzdělání vysokých škol je velice široká a nepřehledná, doporučujeme při vyhledávání možnosti vzdělávání najít ve třídění podle ISCED oblast vzdělávání, o kterou se zajímáte. Po kliknutí na vybranou oblast získáte přehled akreditovaných studijních programů a k nim přiřazených škol a fakult, které takové vzdělávání poskytují. Výhodná je možnost filtrování přímo v seznamech, což umožňuje rychlejší orientaci. Podrobnější informace o příslušné vzdělávací nabídce je pak nutno hledat na fakultě či škole, kterou si vyberete, odkaz na ně je přímo k dispozici.