Vzdělávací program: 23-41-N/08 Strojírenství s využitím CAD/CAM technologií
Obor vzdělání: 23-41-N/.. Strojírenství
Škola: Vyšší odborná škola a Střední škola, Bratislavská 2166, Varnsdorf
Charakteristika vzdělávacího programu
Cílem vzdělávacího programu je připravit odborníky v oblasti konstruování a technologie, kteří se uplatní jako technici, výzkumní a vývojoví pracovníci, kontroloři, konstruktéři, technologové a programátoři CNC obráběcích strojů. Vzdělávací program je určen všem zájemcům o studium, kteří absolvovali vzdělání zakončené maturitní zkouškou.
Vzdělávání se zaměřuje jak na osvojení odborných vědomostí a dovedností potřebných pro práci v uvedených oblastech, tak na další osobnostní rozvoj studentů, na prohloubení jejich jazykových znalostí, kognitivních, komunikačních a dalších kompetencí. Studenti jsou vedeni k rozvoji tvůrčího myšlení, dovednosti řešit problémy, pracovat samostatně i v týmu, efektivně se učit a neustále se vzdělávat. Pozornost se věnuje přípravě studentů na plánování a řízení své profesní kariéry. Odborné vzdělávání je zaměřeno na rozvoj odborných kompetencí v oblasti strojírenství, programování CNC obráběcích strojů a využití CAD systémů ve strojírenském konstruování strojních součástí a funkčních uzlů.
Obsah vzdělávání, který je vymezen učebním plánem, tvoří několik oblastí.
Cílem jazykového vzdělávání je dosáhnout úrovně jazykových znalostí a dovedností, která odpovídá úrovni B2 společného evropského referenčního rámce pro jazyky, která umožní absolventům užívat jazyk aktivně pro pracovní, osobní a studijní účely. Vzdělávací program zahrnuje možnost výuky tří cizích jazyků – anglického, německého a ruského. Z těchto tří jazyků si mohou studenti vybrat jeden jazyk, který je předmětem absolutoria. Výuka je rozdělena do pěti období v celkovém rozsahu 248 hodiny výuky pro jeden cizí jazyk.
Matematické vzdělávání má odborně průpravný charakter, neboť prohlubuje dovednosti a vědomosti studentů ze střední školy v tématech důležitých pro studium odborných předmětů. Výuka matematiky je rozdělena do třech období v celkovém rozsahu 288 hodiny za celé studium. Dvě období jsou věnována deskriptivní geometrii v rozsahu 96 hodin.
Odborné vzdělávání zahrnuje vědomosti a dovednosti potřebné pro výkon strojírenských povolání. Profilující předměty jsou zařazeny do povinných předmětů. Blok odborných předmětů absolutoria tvoří dva předměty.
Profilující odborné předměty jsou také zařazeny do povinně volitelného bloku od letního období druhého ročníku a student si je volí na základě svých poznatků, které získal v předchozím období studiem povinných předmětů CDS I a PNC I. Student si volí povinně volitelný blok se zaměřením na CAD systémy (konstrukční) nebo se zaměřením na programování CNC obráběcích strojů (programování). Součástí odborného vzdělávání je odborná praxe. Praktická výuka je zařazena do zimního období třetího ročníku. Celkový rozsah praktické výuky činí 560 hodin.
Organizace výuky vychází z platných předpisů MŠMT o studiu na vyšších odborných školách a organizaci školního roku a organizačního řádu školy. Denní forma studia trvá tři roky, je členěna na zimní a letní období v každém ročníku. Součástí výuky je odborná praxe, která je zařazena do zimního období třetího ročníku v rozsahu 35 hodin za týden, tj. 560 hodin za 16 týdnů v letním období 2. ročníku v denní formě vzdělávání. Teoretická výuka je členěna do předmětů. Do výuky v denní formě vzdělávání je rovněž zařazen předmět sport a hry, který je zařazen do všech ročníků a období mimo období, kdy studenti vykonávají odbornou praxi. Součet hodin povinných předmětů a povinně volitelného bloku v zimním i letním období 1. ročníku denní formy vzdělávání nepřesáhne 27 hodin. Ve zbývajících obdobích denní formy vzdělávání je součet 26 hodin za týden v jednotlivých obdobích. Povinně volitelné bloky a odborné povinné předměty slouží k prohloubení profesní orientace a zájmů studentů, k aktualizaci učiva, zohlednění potřeb a požadavků trhu práce a určují zaměření studenta. Proto mohou být podle potřeby obměňovány. Povinně volitelné předměty si studenti volí a ředitel školy stanoví minimální počet studentů pro dané zaměření.
Výuka bude probíhat formou přednášek, seminářů, cvičení a exkurzí. Postup studia u jednotlivých předmětů je uveden v učebním plánu. Pro získání předepsaných dovedností a vědomostí jsou do výuky dále zařazeny exkurze.
Výuka odborné praxe je organizována na předem schválených pracovištích školou, nebo na pracovištích školy. Pracoviště musí odpovídat podmínkám BOZP a jsou smluvně zajišťována školou. Charakter a náplň odborné praxe musí odpovídat oboru, který student studuje.
Studium je ukončeno absolutoriem, jeho organizace se řídí platnými předpisy MŠMT. Předměty absolutoria pro denní formu studia jsou:
Pro přijetí ke studiu je nutné, aby uchazeč získal střední vzdělání s maturitní zkouškou a splnil podmínky přijímacího řízení a doložil potvrzení o zdravotní způsobilosti ke studiu.
Přijímací řízení se skládá:
Stanovení rozsahu a obsahu přijímacích zkoušek je v pravomoci ředitele školy.