Vzdělávací program: 26–47-N/02 Aplikace výpočetní techniky
Obor vzdělání: 26–47–N/.. Informační technologie
Vzdělávací program má schváleno více škol. Vzdělávací základ je vždy stejný, programy se však mohou lišit zaměřením, předměty nebo jejich rozsahem aj.
Detailní informaci získáte porovnáním charakteristik vzdělávacího programu těchto škol:
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Božetěchova 3, Olomouc
PB – Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o., Nad Rokoskou 111/7, Praha 8
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Gen. Krátkého 1, Šumperk
Charakteristika vzdělávacího programu
Vzdělávací program má dvě zaměření Ekonomika a Telekomunikace.
Absolvent získá všeobecné znalosti a dovednosti, které jsou zaměřeny na:
- aktivní komunikativní využití světového jazyka
- zvládnutí základů numerické matematiky na vyšší úrovni
- základy programování a tvorbu textových dokumentů
- uživatelské zvládnutí SW
- provoz sítě a samostatných PC v podnikatelské sféře nebo ve státní správě.
Zaměření - Ekonomika
Absolvent získá dostatečnou míru teoretických znalostí a praktických dovedností pro použití a aplikace informačních technologií v ekonomických oblastech, které je schopen uplatnit a využít v budoucím zaměstnání. Má schopnost samostatného myšlení, třídění a výběru informací, analyticky a systémově přistupuje k řešení ekonomické problematiky. Je schopen se orientovat v celkové hospodářské politice ČR, EU i v problematice globální světové ekonomiky.
Absolvent se zaměřením ekonomika:
· má dobré znalosti cizího jazyka, který zvládl aktivně i pasivně, je schopen aktivní obecné i odborné komunikace v daném jazyce
· zvládá aplikovanou matematiku, využívá matematické metody pro racionální řešení ekonomické problematiky
· je schopen aplikovat informační a komunikační technologie v automatizovaném systému řízení podniku a jeho jednotlivých subsystémech, umí vybrat potřebné hardwarové vybavení a vhodný ekonomický software pro jednotlivé ekonomické subsystémy a zavést jej v praxi a pracovat s ním
· dokáže vytvořit jednoduchou aplikaci v databázovém systému včetně tvorby dokumentace
· při práci s dokumenty, podnikovou korespondencí, propagačními materiály apod. v plné míře využívá vhodné textové a tabulkové editory a grafické systémy
· umí konfigurovat internetové připojení, konfigurovat a spravovat malé sítě, vytvářet dynamické webové stránky
· je schopen vést účetnictví podnikatelských subjektů, provést účetní závěrku a uzávěrku, rozbor hospodaření firmy, při vedení účetnictví využívá účetní software
· zná podstatu a smysl managementu v řízení podniku
· získá základní znalosti z marketingu, umí použít metody marketingu v praxi za využití výpočetní techniky
· seznámí se s daňovou soustavou ČR, jednotlivými daňovými zákony, je schopen řešit daňovou problematiku v podniku, zpracovat daňová přiznání s využitím výpočetní techniky
· umí interpretovat základní právní pojmy a odbornou právní terminologii se zaměřením na hospodářské a pracovní právo
· získá základní znalosti v oblasti psychologie, komunikace, práce v týmu, vedení týmu, které může využít nejen v pracovní a podnikatelské činnosti, ale i v osobním životě
· umí se orientovat v komerčním bankovním sektoru a na pojišťovacím trhu
· rozšíří si znalosti z mikroekonomie a makroekonomie, získá základní informace o vývoji a současném stavu evropské integrace
· dokáže se orientovat v oblasti veřejné správy a samosprávy
· teoretické znalosti si ověří, prohloubí a upevní aktivní prací ve studentské společnosti, fiktivní firmě a v odborné externí praxi.
Zaměření - Telekomunikace
Absolvent zaměření - telekomunikace získá teoretické znalosti a praktické zkušenosti v oblasti digitalizace signálu a jeho přenosu, vláknové techniky a optoelektroniky. Získá základní znalosti z číslicové techniky, orientuje se jak ve vlastnostech, tak i v použití číslicových a logických obvodů, včetně jejich syntézy a analýzy. V mikroprocesorové technice se prakticky seznamuje se stavbou a strukturou mikroprocesorů, jejich jednotlivých částí a jejich funkcí. Hlouběji se seznamuje s programováním světového jednočipu řady 8051 v jazyku symbolických adres. Nedílnou součástí vzdělávání je zaměření se na praktické seznámení s jinými jednočipy - fy Zilog, PIC. Získá ucelenou představu o spojovacích systémech (veřejných i pobočkových), které provozují pevní a mobilní operátoři nejen na našem území, ale i v jiných mezinárodních lokalitách. Teoretické znalosti a praktické zkušenosti využije ve vhodném použití koncových zařízení.
Orientuje se v oblasti digitalizace signálu a jeho přenosu, vláknové techniky a optoelektroniky.
V mikroprocesorové technice se prakticky seznamuje se stavbou a strukturou mikroprocesorů, jejich jednotlivých částí a jejich funkcí. Systém odborných vědomostí a postojů z oblasti bezdrátových technologií využívá zejména v praktické činnosti. Seznámí se s principy digitalizace analogových signálů, strukturou přenosových systémů jak asynchronních, tak synchronních. Orientuje se v přenosových formátech telekomunikačních sítí, zvládá základy B-ISDN a DVB-T a ovládá struktury datových sítí. Umí využívat technické a přenosové parametry mnohovidových i jednobodových optických vláken a jejich měření. Seznámí se s principy digitalizace obrazu a zvuku, s kompresními formáty, blokově s digitálními záznamovými zařízeními a s principem digitální televize.
Absolvent se zaměřením telekomunikace:
- se orientuje v principu řízení a signalizace v používaných spojovacích systémech
- získá základní přehled o tvorbě a funkci digitálních i optických systémů
- provádí rozbor při návrhu kombinačního a sekvenčního obvodu
- provádí rozbor problémů při šíření rádiových vln u bezdrátových systémů
- analyzuje stav dané sítě, klasifikuje požadavky řídící sítě, definuje jednotlivé části datových sítí
- naučí se základní principy přenosu informace optickým přenosovým prostředím
- rozpozná typy optických kabelů, navrhuje vhodné metody pro měření útlumu, porovná jednotlivé typy konektorů
- v laboratorním měření využívá teoretických znalostí digitální techniky a optoelektroniky
- definuje digitalizaci obrazu a zvuku
- hodnotí pozice dle katalogu prací.
Absolvent samostatně řeší pracovní problémy, umí se rozhodnout a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Dokáže se orientovat v požadavcích klientů, podílí se na týmové práci, osvojuje si aktivně poznatky potřebné pro kvalifikovaný pracovní výkon, umí se nadále vzdělávat a pracovat s informacemi.
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program je určen pro uchazeče, kteří dosáhli středního vzdělání s maturitní zkouškou, je chápán jako ucelená příprava odborného pracovníka v oblasti IT. Vzdělávací program připravuje odborné pracovníky pro výkon širokého spektra činností souvisejících se správou operačních systémů a sítí, monitorování a diagnostikování provozu operačních systémů a zajišťování ochrany a údržby databází a základní orientace v ekonomické oblasti. Cílem studia je vybavit studenta kompetencemi nezbytnými pro profesní uplatnění.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Obsah vzdělávání je vymezen v jednotlivých předmětech a při jejich výuce se významně uplatňují mezipředmětové vazby tak, aby si studenti učivo osvojovali ve vzájemných souvislostech a vazbách. Důraz se klade na rozvíjení klíčových kompetencí a na osvojování jak teoretických, tak praktických dovedností před získáváním vědomostí, které mají časově omezenou platnost.
Ve vzdělávacím programu AVT je zařazena výuka anglického jazyka, která plní významnou socializační a kulturně vzdělávací funkci, neboť rozvíjí komunikativní schopnosti studentů v anglickém jazyce. Zaměřuje se zejména na odbornou slovní zásobu a získávání řečových dovedností. Na výuku přímo navazuje anglická konverzace, která vede k aktivnímu používání anglického jazyka.
Do učebního plánu jsou zařazeny odborné předměty, které jsou profilovými předměty tohoto vzdělávacího programu.
Cílem výuky Hardware počítačů je naučit studenta stavbu PC, jeho jednotlivých částí a jejich funkci. Dalším cílem je seznámit studenta s jednotlivými typy architektur počítačů, jejich vývojem a použitím. Součástí výuky je rovněž problematika údržby výpočetní techniky.
Předmět Základy informatiky seznamuje s prací na PC v různých základních prostředích a systémech, navazuje na předměty počítačové sítě, grafické systémy a DTP, databázové systémy a hardware počítačů. Aplikovaná informatika učí studenty programovat webové stránky s využitím jazyka HTML, CSS, JavaScriptu, PHP s využitím webdesignu. Předmět se doplňuje s obsahem předmětu grafické systémy a DTP. Studenti aplikují získané znalosti při tvorbě projektu, jehož součástí je jeho prezentace s využitím zařízení multimediální učebny.
Databázové systémy poskytují informace o vývoji a správě databázových systémů střední velikosti. Informuje o veškerých nezbytných úkonech, které vedou k zabezpečení dat před selháním techniky nebo lidského faktoru. Dochází k praktickému propojení s předmětem Datové sítě. Předmět Grafické systémy a DTP seznamuje se základy typografie, učí ovládat kreslicí programy, pracovat s písmem, vytvářet obrázky, loga apod.
Programování seznamuje studenty s moderními procedurálně i objektově orientovanými programovacími jazyky s využitím algoritmizace zadaného problému. Předmět se zaměřuje na získání základních vědomostí a návyků potřebných k programování. Tyto základní návyky mohou být rozvíjeny v předmětu logika.
Nedílnou součástí tohoto vzdělávacího programu je rámcové seznámení s jednotlivými ekonomickými disciplínami v předmětech: Úvod do ekonomie, Základy ekonomiky, Účetnictví, Základy daňového poradenství, Základy bankovnictví a Marketing a management.
Profil absolventa dotváří všeobecně vzdělávací předměty Právo, Psychologie, Matematika, druhý cizí jazyk atp.
Součástí učebního plánu je i učební praxe, kterou studenti konají ve 2. a 3. ročníku. Výběr organizace je ponechán na volbě studentů podle jejich zájmu a zaměření, nebo odbornou praxi vykonávají v organizaci, kterou jim určí škola. Aplikují tak poznatky získané ve výuce v souladu s profilem absolventa a dochází tím k propojení teoretických znalostí s praktickým uplatněním.
Charakteristika vzdělávacího programu
Schopnost používat prostředky informačních technologií má dnes nejen průpravnou funkci pro odbornou složku vzdělávání, ale také patří ke všeobecnému vzdělání moderního člověka. Studenti jsou připravováni k tomu, aby byli schopni pracovat s prostředky informačních technologií a efektivně je využívali jak v průběhu vzdělávání, tak při výkonu povolání, při řešení pracovních úkolů v rámci zaměření, na které se připravují a stejně tak v činnostech, které jsou a budou běžnou součástí jejich osobního a občanského života.
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program poskytuje absolventům vyšší odborné vzdělání technického charakteru. V prvních dvou ročnících je kladen důraz na získání širokých obecných znalostí z oblasti informačních technologií, které umožní urychlené získání speciálních znalostí zvoleného studijního zaměření v závěru studia.
Konkrétní požadavky zaměstnavatelské praxe vzdělávací program realizuje v závěru studia v předmětu Praxe, jehož součástí je i měsíční odborná praxe ve firmách, kde studenti vypracovávají na základě zadání firem závěrečnou absolventskou práci.
Cílem vzdělávání je naučit studenty pracovat s prostředky informačních technologií a pracovat s informacemi. Absolvent po příslušné praxi dokáže samostatně a iniciativně plnit komplexnější úlohy spojené s provozem informačních technologií v organizaci nebo firmě. Podílí se na návrhu informačních systémů, zná cenové relace, výhody a vhodnost použití příslušného hardware a software. Zabezpečuje jednoduché opravy, výpadky, kolize a antivirovou ochranu a udržuje v běžném provozu lokální síť.
Zaměření: Správa počítačových systémů
Absolvent tohoto zaměření získá další výstupní znalosti v odborných předmětech, které se zabývají:
Ke schopnostem absolventa patří dále: navrhnout a spravovat i rozsáhlou počítačovou síť (HW+SW), diagnostikovat závady a navrhovat řešení, vytvořit projektovou a uživatelskou dokumentaci k navrženému systému, naprogramovat aplikační úlohu pro konkrétní potřeby praxe, využívat a spravovat multimediální prostředky.
Praktické dovednosti získá absolvent v praktických cvičeních, kde se seznámí s konkrétními způsoby nasazení programového i technického vybavení, s jeho konfigurací, správou a údržbou.
Zaměření: Komunikace
Absolvent tohoto zaměření má další výstupní znalosti o principech běžných i moderních komunikačních technologií, včetně poskytování služeb. Seznámí se s principy a technickými prostředky, které jsou používané v komunikačních sítích. Prohloubí si teoretické znalosti z obecné fyziky v oblasti elektromagnetického spektra s ohledem na jeho užití pro přenos dat. Prioritní jsou znalosti základů vědeckého přístupu ke zpracovávaným datům, zejména v oblasti jejich analýzy, struktury, interpretace a prezentace v různých datových formátech. Absolventi mají základní znalost počítačové typografie, vektorové a bitmapové grafiky, DTP práce, skenování předloh atd.
Ke schopnostem absolventa zaměření komunikace patří: navrhovat, využívat a spravovat komunikační prostředky v souladu s moderními trendy v těchto technologiích
implementace technických a programových komunikačních prostředků do prostředí lokálních a rozlehlých sítí, použití prostředků DTP pro tvorbu prezentací a projektování, schopnost aktivní spolupráce s průmyslovou tiskárnou při návrhu a výrobě propagačních materiálů firmy, schopnost vyrobit jednoduché tiskové předlohy pro průmyslový tisk, navrhovat a spravovat webové stránky, aktivní používání služeb internetu.
Praktické dovednosti získá absolvent v praktických cvičeních, kde se seznámí s konkrétními způsoby nasazení programového i technického vybavení. K dovednostem absolventa tohoto zaměření patří konkrétní aplikace komunikačních prostředků pro přenos dat s ohledem na podmínky konkrétní organizace, maximální orientace v prostředí internetu, v používání jeho služeb a praktického využití internetu pro potřeby uživatele. Absolvent dovede efektivně pracovat s veřejnými informačními systémy včetně počítačových systémů, zná jejich architekturu, má schopnost komunikace pomocí počítače, faxování, modemování atd., včetně elektronické pošty.
Zaměření: Technické aplikace
Absolvent tohoto zaměření má další teoretické i praktické výstupní znalosti z oblasti technické přípravy a obsluhy výroby s použitím výpočetní techniky. Osvojí si schopnosti vytvářet a zpracovávat výkresovou dokumentaci pomocí CAD programů, vytvářet výrobně technologickou dokumentaci a využívat CAD/CAM systémy pro vzájemné propojení konstrukční a technologické části výroby. Dále má znalosti z oblastí:
K základním schopnostem a dovednostem absolventa patří:
Zaměření: Elektronické aplikace
Absolvent nabude široké znalosti z oblasti praktického modelování elektronických obvodů, zejména pomocí programového vybavení počítačů. Z oblasti řízení technologických procesů se student seznámí s problematikou čidel, převodníků, sběru dat pro počítačové zpracování a s programovým vybavením počítačů umožňujícím automatické řízení technologických procesů. Absolvent nabude teoretické i praktické znalosti z oblasti CAD programů, kde se naučí zpracovávat výkresovou dokumentaci a získané vědomosti uplatnit pro praktické využití v oblasti elektrotechnických konstrukcí.
Absolvent získá výstupní znalosti:
Absolvent získá schopnosti:
Základní dovednosti absolventa:
Zaměření: Ekonomické aplikace
Absolvent získá výstupní znalosti platných právních norem z oblasti podnikání, nejenom v obecné rovině, ale i z pohledu aplikace v podnikatelské praxi, získá znalosti z informačních systémů, a to z hlediska jak hospodářského prostředí IS, tak z hlediska požadavků uživatele, tvorby IS, postupu realizace IS v podniku, nákladů a přínosů IS. Získá znalosti o nových přístupech v řízení materiálových toků a toků informací. Zvlášť podrobně bude seznámen s činností logistických informačních systémů. Získá znalost i o úrovni ICT v reálné podnikatelské praxi a naučí se je využívat.
Absolvent bude schopen pochopit postavení podniku v tržním mechanismu, bude schopen definovat subsystémy podniku a následně je sloučit v integrovaný celek. Student je veden k samostatnosti v řešení definovaných logistických problémů s pomocí výpočetní techniky, je schopen obhájit svoji variantu řešení a dokáže interpretovat výsledky po ekonomické stránce.
Student získá dovednosti v aktivním užívání ekonomického software, naučí se zpracovávat firemní agendu na PC. Orientuje se v informačních systémech, zná jejich architekturu, bude ovládat běžné komunikační prostředky IT a umí připravit prezentační akce.Aktivně doplňuje poznatky a novinky IT v podnikatelské praxi, ovládá problematiku e- ekonomiky ( e-business , elektronická komunikace, e- bankovnictví…).
Zaměření: Informační systémy ve veřejné správě
Student získá potřebné výstupní znalosti o systému veřejné a státní správy, o hierarchii a právní síle jednotlivých zákonů. Naučí se využívat technické možností výpočetní techniky a internetu v oblasti veřejné správy. Má teoretické i praktické znalosti z oblasti rezortních, regionálních a municipálních informačních systémů.
Je schopen samostatně aplikovat zákony a podzákonné normy na podmínky konkrétního pracoviště s napojením na metodiku veřejné správy Evropské unie.
Je schopen aktivně působit v oblasti financování veřejné správy.
Dovede efektivně pracovat s veřejnými informačními systémy včetně počítačových systémů, zná jejich architekturu. Umí určit vhodnost techniky a technologie pro určené pracoviště veřejné správy a dokáže zacvičit jejich uživatele a obsluhu, dbá na jejich efektivní využití. Absolvent ovládá běžné i moderní komunikační prostředky informačních technologií a dovede je aktivně aplikovat v oblasti veřejné správy. Bude umět připravit jednací, školicí i prezentační akce, především po stránce technické, ale i obsahové.