Vzdělávací program: 37-41-N/02 Letecká doprava v cestovním ruchu
Obor vzdělání: 37-41-N/.. Doprava
Škola: Vyšší odborná škola - Vyšší obchodní podnikatelská škola s.r.o., Národní 58, Praha 1
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Cílem vyššího odborného studia Letecká doprava v cestovním ruchu je připravit kvalifikované odborníky pro odborné a provozní aplikace možností letecké dopravy pro cestovní ruch a specifik všeobecného letectví v cestovním ruchu a samostatné podnikatelské činnosti v obdobných oblastech. K naplnění stanoveného cíle je nutné, aby absolvent získal teoretické, odborné a praktické vědomosti, znalosti a dovednosti, nezbytné pro uplatnění v oboru, ale i na širším trhu práce.
Vzdělávací program vychází ze základních předmětů orientovaných na managerskou přípravu (tj. obecně ekonomické předměty, základy psychologie, práva a managementu). Dominantní část vzdělávacího programu pak tvoří odborné předměty z oblasti cestovního ruchu a provozování letectví v cestovním ruchu. Třetí část vzdělávacího programu pak tvoří výuka jazyků. Doplňující část vzdělávacího programu pak tvoří odborná praxe. Studium je ukončeno absolutoriem včetně obhajoby závěrečné práce.
Charakteristika vzdělávacího programu
Charakter vzdělávacího programu je dán obsahovou náplní základních, dominantních a jazykových předmětů. Jejich struktura i obsahová náplň je podřízena očekávaným požadavkům na uplatnění absolventů v současné i budoucí praxi a možnostem dalšího návazného studia v různých formách celoživotního vzdělávání.
Charakter vzdělávacího programu nezvyšuje nároky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (dále BOZP). Obor nezvyšuje žádná rizika v oblasti BOZP. Analýza rizik možného ohrožení BOZP ponechává kategorizaci na stejné úrovni. Na studenty neklade tento obor po stránce BOZP žádné vyšší nároky, než běžná výuka. Studenti budou pravidelně školeni v oblasti problematiky BOZP a během výuky musí dodržovat bezpečnostní předpisy.
Organizace výuky
Výuka probíhá formou denního i dálkového studia, které trvá 3 roky (včetně praxe u denního studia). Výuka je uskutečňována prostřednictvím následujících metod a forem:
- přednášky,
- cvičení,
- semináře,
- exkurze,
- odborná praxe.
Základní důraz je kladen na aktivní metody a formy výuky, na cvičení, semináře a samostatná i týmová vystoupení studentů a realizaci případových studií.
V dálkovém studiu je důraz kladen na konzultace, samostudium a práci s doporučenou odbornou literaturou.
Povinné předměty
Jsou tvořeny základními předměty specializace a anglickým jazykem se speciálním zaměřením na letectví. Povinné předměty mají připravit studenty na vlastní výkon povolání na úrovni středních a vyšších pracovníků v oblasti managementu a marketingu a naučit je aplikovat získané odborné znalosti a dovednosti v praxi. Podle charakteru je lze rozdělit na dvě skupiny:
- odborné předměty, vytvářející základ profilu pracovníka v oblasti podnikatelských a managerských dovedností,
- specializované odborné předměty, vytvářející základ oborové profilace, což je aplikace letectví v cestovním ruchu.
Povinně volitelné předměty
Tvoří nezbytný doplněk základní struktury studia, umožňující určitou orientací podle zájmu, předpokládaného zaměření, nebo předcházející přípravy. Tato skupina předmětů je tvořena dvěma světovými jazyky a předměty aplikovatelnými v provozu letecké dopravy pro potřeby cestovního ruchu.
Volitelné předměty
Dávají studentovi možnost výběru z dalších světových jazyků, problematiky cestovního ruchu a všeobecného letectví.
V průběhu studia si mohou studenti volit individuálně podle svých představ o budoucí profesní specializaci různé kombinace z oblasti povinně volitelných a volitelných předmětů jako doplněk k povinným předmětům.
Významnou součástí studia je odborná praxe, která probíhá v souladu s vyhláškou MŠMT č. 10/2005 Sb. v letním období třetího ročníku v rozsahu 14 týdnů při 40 hodinové týdenní pracovní době. Odborná praxe bude konána na odborných pracovištích firem cestovního ruchu, letecké dopravy nebo všeobecného letectví např. OK Tours, České aerolinie, s.p., Letiště Praha, s.p., Řízení letového provozu, s.p., ČSA Cargo, Travel Service/Smart Wings, NAV – Flight Service, ABS Jets, a.s. a další. Cílem odborné praxe je umožnit aplikaci vědomostí a dovedností, získaných během studia, v podmínkách konkrétní reality praktického života.
V závěru studia zpracuje student absolventskou práci na zadané téma, které vychází z aktuálních problémů praxe a vede k cílenému využití získaných znalostí a dovedností.
Vstupní předpoklady
Vstupním předpokladem ke studiu na vyšší odborné škole je získání středního vzdělání s maturitní zkouškou. Studium nevyžaduje žádné specifické podmínky zdravotní způsobilosti.