Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 41-31-N/03 Obchodování se zemědělsko-potravinářskými komoditami


Obor vzdělání:  41-31-N/.. Zemědělství


Škola: Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Rožmitálská 340, Březnice



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu

        

Program Obchodování se zemědělsko-potravinářskými komoditami je koncipován tak, aby poskytl studentům vzdělání, které je úspěšně připraví pro práci v těch typových pozicích na úseku zemědělství a potravinářství, obchodu a marketingu, kde je vyžadováno vyšší odborné vzdělání. Program je koncipován jako tříletý, s vysokým podílem odborné praxe zařazené do druhé poloviny vzdělávání. V obsahu vzdělávání výrazně převažuje odborná složka nad složkou všeobecnou.


Z hlediska cílů  směřuje vzdělávání v oboru zejména k: 

  • rozvoji schopnosti ekonomicky myslet a jednat, chápat ekonomické zákonitosti a využívat je ke zvyšování výnosů podniku
  • rozvoji schopnosti racionálně se chovat v prostředí tržní ekonomiky
  • rozvoji schopnosti kriticky hodnotit jevy a souvislosti
  • rozvoji schopnosti aplikovat teoretické poznatky do praxe
  • rozvoji schopnosti uvážlivě se rozhodovat s využitím maximální míry objektivizace rozhodovacího procesu
  • uvědomělému dodržování principů trvale udržitelného rozvoje života na Zemi
  • osvojení poznatků a technologických postupů nutných k výkonu povolání
  • vštípení zásady variantního, tvůrčího a inovativního přístupu k řešení problému
  • rozvoji schopnosti pracovat jako člen týmu a tým vést
  • rozvoji schopnosti prezentovat výsledky své i týmové práce
  • rozvoji schopnosti přijímat rozhodnutí a nést za ně zodpovědnost
  • přesvědčení studentů o nutnosti celoživotně se vzdělávat
  • rozvoji schopnosti racionálně posuzovat práci druhých
  • osvojení si zásad etiky podnikání
  • utváření právního vědomí a chování studentů
  • zodpovědnému přístupu k ochraně zdraví a dodržování zásad bezpečnosti práce
  • získání dovedností nutných k úspěšnému jednání s lidmi
  • přesvědčení o nutnosti vnímat trh ČR jako součást trhu EU s jeho globalizačními trendy národními specifiky


Charakteristika obsahu vzdělávacího programu


Okruh všeobecně vzdělávacích a osobnost studenta rozvíjejících předmětů zahrnuje výuku matematiky, statistiky, komunikativních dovedností, aplikované výpočetní techniky.


V okruhu cizích jazyků je výuka rozdělena do předmětů cizí jazyk 1 (anglický nebo německý) a cizí jazyk 2 (rovněž anglický nebo německý).


Okruh ekonomických předmětů zahrnuje předměty, které v největší míře přispívají ke kompetencím uvedeným v profilu absolventa. V ekonomických teoriích jsou analyzovány hlavní přístupy k chápání nabídky a poptávky z makroekonomického i mikroekonomického hlediska. Pozornost se soustředí na možnosti ovlivnění ekonomického růstu, nezaměstnanosti, význam inflace, rozdělování důchodů v ekonomice, finanční trhy a moderní směry současné ekonomiky. V praktické přípravě je kladen důraz na finanční analýzu podniku. Z předmětu konají studenti zkoušku u absolutoria.

Management se zabývá teoriemi řízení, teoriemi vedení lidí a základními manažerskými dovednostmi. Vybavuje studenty kompetencemi pro úspěšné motivování zaměstnanců, poskytuje jim přehled metod usnadňujících rozhodování, řízení a kontrolu. Učivo rozvíjí osobnost studenta – budoucího řídícího pracovníka na středním stupni řízení.  Předmět úzce souvisí s předmětem psychologie v podnikání a komunikativní dovednosti, které studentům umožňují trénink manažerských dovedností a jednání s lidmi.

Předmět účetnictví vybavuje studenty praktickými dovednostmi finančního vnitropodnikového účetnictví, včetně účetní závěrky. Důraz je kladen na bezchybné účtování složitějších účetních případů vyskytujících se v běžné účetní praxi středních firem a na zvláštnosti účetnictví v zemědělských podnicích. Učivo předmětu úzce souvisí s obsahem předmětu právní nauky. Z účetnictví konají studenti zkoušku u absolutoria.

Předmět  hospodářské výpočty představuje propojení mezi matematikou a praktickou ekonomikou.

Náplní předmětu obchodní korespondence je soubor pravidel, kterými se řídí písemný i elektronický styk obchodních partnerů. Kromě výuky specifik různých forem korespondence předmět u studentů zároveň kultivuje jejich písemný projev.

Právní nauky  zahrnují učivo nezbytné k orientaci v právním řádu ČR i EU. Nejvíce pozornosti je věnováno obchodnímu zákoníku (zejména obchodně závazkovým vztahům), dále právu pracovnímu, daňovým předpisům a občanskému právu. Z ostatních odvětví práva je více pozornosti věnováno pozemkovému právu.

Marketing je prakticky orientovaný předmět, jehož učivo se jen v nezbytně nutné míře zabývá teoretickými východisky a koncepcemi podnikání. Daleko větší pozornost je věnována diferencovanému marketingu, možnostem ovlivňování poptávky na různých typech trhů, u výrobku pak strategiím používaným v jednotlivých fázích životního cyklu výrobku. Obsáhle je pojednáno o metodách cenotvorby, úloze nákladů v cenotvorbě a ceně jako nástroji podpory prodeje. U propagace se předmět soustředí na tvorbu a vyhodnocování účinnosti propagačních akcí. Nadstavbou je učivo zabývající se komplexní marketingovou analýzou, marketingem zahraničního obchodu a marketingem specifických odvětví.


Okruh zemědělských předmětů je druhým nejdůležitější okruh přispívající k tvorbě kompetencí uvedených v profilu absolventa.

Plodinové systémy se zabývají technologiemi pěstování hlavních tržních plodin v ČR. Důraz je kladen na vazby mezi použitou technologií, její ekonomickou náročností a dosahovanou kvalitou produkce. Předmět se zabývá i specifiky ekologického zemědělství a praktickým naplňováním zásad trvale udržitelného rozvoje.

Komoditní studie chovu zvířat mají obdobnou náplň pro oblast živočišné produkce.

Učivo zbožíznalství vychází z předcházejících předmětů a zahrnuje v teoretické části principy technologických postupů zpracování produktů zemědělské prvovýroby na základní potraviny. Podrobně a prakticky se zabývá posuzováním kvality rostlinných a živočišných produktů, včetně běžně použitelných laboratorních postupů. Velká pozornost je dále věnována různým způsobům zpeněžení produkce, potravinářské legislativě, systému kritických bodů ve výrobě a systému kontroly kvality potravin v ČR. Z učiva předmětu konají studenti zkoušku u absolutoria.

Dotační politika v zemědělství je předmět propojující blok odborných zemědělských předmětů s blokem ekonomických předmětů. Přibližuje dotační tituly použitelné k financování podnikatelských záměrů, podmínky a postupy pro získání dotací. Předmět se rovněž dotýká úlohy zemědělství (a zemědělců) při údržbě a tvorbě krajiny a venkovského prostoru.


Odborná praxe umožňuje studentům v podmínkách konkrétního podniku zjistit, do jaké míry jsou teoretické poznatky přenositelné do praxe. Odborná praxe je zaměřena zejména na analýzu hospodaření podniku, personální management, obchodní činnost podniku, zpracování dílčích úseků komplexní marketingové analýzy.

Zpět