Vzdělávací program:
4131N07 Ekologické zemědělství
Obor vzdělání: 41-31-N/.. Ekologické zemědělství
Škola: Farmářská škola - Vyšší odborná škola ekologického zemědělství, z.ú., Davídkova 121, Praha 8 - Kobylisy
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Cílem vzdělávacího programu je připravit absolventy k plánování, řízení a provádění základních pracovních a technologických opatření v zemědělském podniku na úseku primární rostlinné a živočišné produkce, ale také jejího zpracování a distribuce ke spotřebitelům při respektování zásad a standardů legislativy EU a ČR týkajících se zemědělství obecně a ekologického zemědělství zvlášť.
Absolvent bude schopen vyhodnotit půdně-klimatické a ekonomické podmínky prostředí, stavebně-technické vybavení podniku, personální zajištění činnosti a další faktory. Na základě toho posoudí možnosti konverze podniku na ekologický systém hospodaření v souladu se směrnicemi EU a jeho udržitelné provozování. V produkčním procesu je základní požadavkem na absolventa chápat holistické vztahy v agroekosystému, především mezi půdou, kulturními druhy rostlin, hospodářskými zvířaty ale i všemi dalšími organismy i prostředím. Při pěstování rostlin bude schopen podporovat efektivní produkci a regulovat škodlivé činitele využitím biologických a racionálních metod hospodaření (osevní postupy, výběr odrůd, koloběh živin, biodiverzita atd.), eliminovat poškození půdy, vody a ovzduší i bioty. Při chovu zvířat je schopen absolvent respektovat zásady welfare a udržitelných metod dosahování produkce. Studium umožní absolventovi získat i schopnosti faremního zpracování pomocí povolených postupů a distribuce bioprodukce standardními i alternativními postupy.
Vedle produkční a environmentální funkce má ekologický podnikatel širší uplatnění v péči o krajinu, sociální funkci (péče o seniory, handicapované či jinak sociálně vyčleněné osoby), vzdělávací funkci (pro ostatní zemědělce, děti a mládež) a tím přispívá k hodnotovým změnám a udržitelnému životu společnosti. Chceme nabízet vzdělávací koncept, který odpovídá současným potřebám žáků a současným trendům v zemědělské praxi tak, aby absolvent byl bezprostředně po ukončení vzdělání na praxi připravený a v praxi zůstal.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Vzdělávací program propojuje teorii s praxí a multidisciplinární přístup, který zahrnuje oblasti od biologie až po zemědělskou mechanizaci, přičemž každý zemědělský obor, jako je například zelinářství či chov zvířat, má svá specifika. Program obsahuje osm tematických bloků. Úvodní blok sjednocuje znalosti z biologie a rozšiřuje je o zemědělskou botaniku, zoologii a ekologii. Studenti získají základy ekologických a agroekologických souvislostí a pochopí historický vývoj zemědělství a jeho vliv na krajinu. Důraz je kladen i na digitální a komunikační dovednosti, jako je orientace v portálech Ministerstva zemědělství a dalších specializovaných systémech. Jazyková výuka směřuje k dosažení úrovně B2 v angličtině nebo němčině, což studentům umožní účastnit se zahraničních stáží a exkurzí.
Základním blokem je nauka o půdě, kde studenti poznávají vztahy mezi půdou, vodou, ovzduším a biotou. Blok se soustředí na koloběhy živin a principy zpracování půdy s cílem zajistit stabilitu ekosystému a ochranu přírodních zdrojů.
Na tento blok navazují specializační části:
Tematický okruh „Pěstování rostlin“ aplikuje obecné poznatky na jednotlivé skupiny kulturních plodin (obilovin, okopanin, olejnin, luskovin) resp. jednotlivých druhů pěstovaných na orné půdě. Vedle běžných plodin je rozšířeno vzdělávání i na řadu alternativních plodin typických pro ekologické zemědělství. Podobně je tomu v okruhu „Zelinářství“ (listové, plodové, kořenové, květové druhy, léčivé byliny…) i „Ovocnářství“ a „Lukařství“ a „Pastvinářství“.
Tematický okruh „Chov hospodářských zvířat“ je dalším stěžejním blokem. Studenti v něm získají poznatky a zkušenosti s chovem přežvýkavců (skot, ovce, kozy) a monogastrů (prasata, drůbež) i dalších hospodářsky využitelných druhů zvířat. Související téma je zaměřeno na produkci píce pro polygastry i krmiv pro jednotlivé druhy hospodářských zvířat.
Důležitou součástí výuky je poznání zemědělských technologií, techniky a zařízení, která se využívají při pěstování a chovu i následném zpracování produktů. Vzdělávací program rovněž zahrnuje základy řízení zemědělského podniku, ekonomiku, účetnictví a marketing. Studenti získají dovednosti potřebné pro komunikaci s institucemi, obchodními partnery a v rámci vnitřních podnikových procesů, které zahrnují evidenci a analýzy, jako je bilance živin či kalkulace eroze. Blok Rozvoj osobnosti podporuje různé komunikační a osobnostní dovednosti. Dále jsou nabízena volitelná témata jako včelařství nebo agrolesnictví.
Odborná praxe je důležitou částí programu a probíhá po celé tři roky. Studenti střídají minimálně tři zemědělské podniky, kde pod vedením farmářů plní praktické úkoly a vedou pracovní deník. Ve třetím ročníku mohou absolvovat celoroční stáž v zahraničí.