Vzdělávací program: 43-31-N/01 Fyzioterapie zvířat
Obor vzdělání: 43-31-N/.. Veterinářství
Škola: Vyšší odborná škola a střední škola Boskovice, příspěvková organizace, Hybešova 982/53, Boskovice
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program umožňuje studentům získat široké spektrum teoretických znalostí a praktických dovedností v rámci preventivní, diagnostické a léčebné péče v oblasti rehabilitace zvířat. Je postaven tak, aby absolventi studia fyzioterapie zvířat byli schopni ve spolupráci s veterinárními lékaři realizovat diagnostické, terapeutické a preventivní postupy a metody v rehabilitaci a v péči zvířat.
Cílem vzdělávacího programu je připravit studenta na činnost veterinárního asistenta- fyzioterapeuta v rehabilitačních zařízeních zaměřených na preventivní medicínu, léčebnou rehabilitaci, pooperační a poúrazovou rehabilitaci a sportovní rehabilitaci u zvířat v tréninku.
Absolvent je schopen samostatně myslet a jednat a optimálně reagovat na požadavky a změny na trhu práce. Umí aplikovat teoretické znalosti do praxe a je schopen komunikovat v jednom ze dvou světových jazyků.
Charakteristika vzdělávacího programu
Vzdělávací program Fyzioterapie zvířat vznikl vzhledem k absenci vzdělání v této oblasti u nás. Program reaguje na potřeby trhu práce. Veterinární lékaři se specializací na ortopedické a neurologické pacienty začínají pociťovat potřebu fyzioterapeutického pracovníka, který je schopen následné rehabilitační péče. I ze strany neodborné veřejnosti, tedy ze strany koncových majitelů zvířat, je vyvíjen značný tlak při poptávce po rehabilitačních službách. Prozatím ovšem je obtížné vyhledat kvalifikovaného rehabilitačního pracovníka vzhledem k absenci vzdělání v této oblasti u nás.
Vzdělávací program Fyzioterpie zvířat zahrnuje teoretické vědomosti z věd, které jsou základem pro obor veterinární fyzioterapie. Základem odborného vzdělávání je anatomie, fyziologie, histologie, patologie, mikrobiologie, parazitologie, epizootologie, hygiena, primární prevence, první pomoc, propedeutika rehabilitace, klinická propedeutika, fyzioterapeutické metody, nemoci zvířat, ortopedie, neurologie.
Dále jsou do vzdělávacího programu zahrnuty předměty, které umožňují lépe pochopit chování zvířat, zlepšují schopnost komunikace s jejich majiteli a umožňují orientaci ve veterinární legislativě. Odborné vzdělání prohlubují také vybrané poznatky z přírodních a aplikovaných věd (biofyziky, biochemie, biomechaniky, zobrazovací techniky, farmakologie) a základů ekonomiky.
Vzdělávání zahrnuje i výuku cizího jazyka (anglického nebo německého) včetně základů latinského jazyka. Cílem vzdělávání studentů v cizím jazyce je dosáhnout, v návaznosti na předchozí jazykové vzdělání na střední škole, takové úrovně jazykových znalostí a dovedností, která odpovídá stupni B2 (C1) Společného evropského referenčního rámce pro jazyky, a zároveň je připravit i pro užívání jazyka pro studijní účely, popř. pro studijní pobyt nebo práci v zahraničí.
Vzdělávání v latinském jazyce je zaměřeno na osvojení základní medicínské terminologie nezbytné pro studium a porozumění odborné komunikaci.
Vzdělávací program rozvíjí počítačovou gramotnost studentů. Vzdělávání v informačních systémech má především aplikační charakter a je zaměřeno na seznámení studentů se speciálními programy využívaných ve veterinární praxi.
Významnou složku vzdělávání tvoří praktická příprava, jejímž cílem je osvojení propedeutiky v klinické praxi a fyzioterapeutických metod. Studenti se učí pracovat v týmu a přebírat odpovědnost za poskytovanou rehabilitační péči. Praktická příprava se uskutečňuje ve veterinárních zařízeních využívajících metody rehabilitace a fyzioterapie zvířat.
Systematicky se věnuje pozornost bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dodržování hygienických požadavků.