Vzdělávací program: 43-31-N/04 Veterinářství
Obor vzdělání: 43-31-N/.. Veterinářství
Vzdělávací program má schváleno více škol:
Vyšší odborná škola Plzeň, s.r.o., U Borského parku 2887/27, Plzeň
PRIGO - vyšší odborná škola, Blažejské náměstí 84/9, Olomouc
Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky PRIGO, s.r.o., Mojmírovců 1002/42, Ostrava
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle:
Vzdělávací program umožňuje studentům získat široké spektrum teoretických znalostí a praktických dovedností v rámci preventivní, diagnostické a léčebné péče v oblasti veterinární péče. Je postaven tak, aby absolventi studia byli schopni pod dohledem veterinárního lékaře realizovat diagnostické, terapeutické a preventivní postupy a metody péče o zvířata a některé úkony činili samostatně bez jeho dohledu. Program připravuje absolventy v zásadě na praxi veterinární sestry.
Cílem vzdělávacího programu je připravit absolventy pro činnost veterinárního asistenta a veterinárního technika ve veterinárních a jiných zařízeních zaměřených na péči o zvířata a jejich chov.
Absolvent je schopen samostatně myslet a jednat a optimálně reagovat na požadavky a změny na trhu práce. Umí aplikovat teoretické znalosti do praxe a je schopen komunikovat v jednom ze dvou světových jazyků.
Studenti jsou vedeni k odpovědnosti za kvalitu své práce, k empatii, altruismu a angažovanosti ve prospěch klientů (majitelů zvířat), k dodržování bezpečných pracovních postupů, k ekologickému a ekonomickému chování. Jsou vzděláváni tak, aby získali lásku k povolání a pozitivní hodnotovou orientaci potřebnou pro pracovní, osobní i občanský život a aby byli připraveni se celoživotně vzdělávat a úspěšně se vyrovnávat s problémy. Důraz se klade na vytváření pozitivního vztahu studentů k vlastnímu zdraví a k vědomí významu prevence nemoci.
Obecně lze rozdělit cíle vzdělávacího programu do 3 základních rovin:
1. Cíle týkající se vzdělání a získání profesní kvalifikace k poskytování veterinární péče veterinárním asistentem.
2. Cíle směřující k získání znalosti právních předpisů v oblasti poskytování veterinárních služeb a veterinární péče v České republice.
3. Cíle vedoucí k dosažení vzdělání v oboru veterinářství jako základní předpoklad k celoživotnímu profesnímu vzdělávání.
Charakteristika vzdělávacího programu:
Vzdělávací program je přírodovědně zaměřeným vzdělávacím programem. Přírodovědné zaměření programu je zároveň v souladu se všemi relevantními strategickými dokumenty v oblasti vyššího odborného vzdělávání s regionální i národní působností. Program také reaguje na potřeby trhu práce a vysokou poptávku po veterinárních asistentech ze strany zaměstnavatelů.
Vzdělávací program zahrnuje celkem 45 povinných předmětů, přičemž 1 předmět je všeobecně teoretický (Environmentální výchova), 5 předmětů je jazykových a komunikačních (Cizí jazyk A I-VI, Latina) a ostatní jsou předměty odborné. Do učebního plánu je zařazeno 6 předmětů zaměřených na získání praxe a 2 předměty určené k přípravě absolventské práce. Studenti mají možnost si v průběhu studia zvolit 2 předměty z nabídky 9 povinně volitelných předmětů, přičemž zde je obsaženo 5 všeobecně teoretických předmětů (včetně Řidičského oprávnění sk. B, který je částečně vyučován prakticky), 2 jazykové a komunikační předměty a 2 odborné předměty. Celkem tak studijní program zahrnuje 54 předmětů.
Povinně volitelné předměty doplňují povinné předměty a rozvíjejí zejména dovednosti a kompetence studentů, zatímco povinné předměty jsou primárně zaměřeny na získávání odborných znalostí, tedy mají odborný charakter. Do vzdělávacího programu jsou také zahrnuty předměty (povinné nebo povinně volitelné), které umožňují lépe pochopit chování zvířat, zlepšují schopnost komunikace s jejich majiteli a umožňují orientaci ve veterinární legislativě.
VOŠ vnímá jako jednu za základních praktických kompetencí znalost cizího jazyka, a dbá o to, aby se byli její absolventi schopni uplatnit i ve vícejazykovém, resp. multikulturním prostoru. Proto, ale také zejména s ohledem na to, že zkouška z cizího jazyka je součástí absolutoria, probíhá výuka cizích jazyků během celé doby studia, studenti mohou pod vedením zkušených jazykových lektorů získat státem verifikovaný certifikát o vykonání jazykové zkoušky. Vzdělávání zahrnuje i výuku latinského jazyka a je zaměřeno na osvojení základní veterinární terminologie nezbytné pro studium a porozumění odborné komunikaci.
Vzdělávací program rozvíjí počítačovou gramotnost studentů, kdy jsou ve výuce běžně používány ICT, včetně vlastních zařízení student. Systematicky se věnuje pozornost bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dodržování hygienických požadavků. Důraz se klade také na uplatňování ekologických a ekonomických hledisek v práci pracovníka.
Zařazení výše uvedených předmětů umožňuje prostupnost se vzdělávacími programy vysokých škol. Významnou složku vzdělávání tvoří praktická příprava, jejímž cílem je osvojení propedeutiky ve veterinární praxi. Studenti se učí pracovat v týmu a přebírat odpovědnost za poskytovanou veterinární péči. Praktická příprava se uskutečňuje formou praktické výuky ve škola v případě zejména klinických předmětů a dále prostřednictvím odborné praxe ve veterinárních zařízeních, zařízeních orientovaných na chov zvířat a jejich péči a dalších.