Vzdělávací program: 63-41-N/19 Firemní management
Obor vzdělání: 63-41-N/.. Ekonomika a podnikání
Škola: Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední odborná škola EKONOM, o.p.s., Palackého 730/1, Litoměřice
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program Firemní management vychází z kompetencí, které absolvent bude potřebovat ve své práci. Výuka je koncipována jako hierarchicky uspořádaná struktura disciplín, vycházející z předmětů analytických (ekonomika, matematika, kvantitativní metody, cizí jazyky, právo apod.) a je završena předměty syntetickými (marketing, finanční management, projektový management atd.). Teoretické znalosti jsou propojeny s výcvikem manažerských dovedností řešení komplexních rozhodovacích problémů. V rámci všech předmětů je kladen důraz na rozvoj samostatného analytického a syntetického myšlení, informační gramotnost a je pěstována schopnost studentů tvůrčím způsobem aplikovat teoretické znalosti. Vzdělávání probíhá v souladu s platnými předpisy o bezpečnosti práce a ochraně zdraví.
Cílem vzdělávacího programu je připravit takové odborníky pro řízení firmy, kteří nezískávají praktické zkušenosti teprve po ukončení školy, ale už během studia a odborné praxe. Vybavenost dvěma cizími jazyky jim umožní vykonávat svou činnost v kterémkoli státě Evropské unie.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Nezbytnou součástí studia je výuka jazyků – povinnost vlastního výběru dvou světových jazyků (AJ, NJ). V tomto novém vzdělávacím programu byla posílena obchodní angličtina a obchodní němčina a počet hodin obecného cizího jazyka byl naopak snížen, a to jako reakce na skutečnost, že absolventi středních škol už jsou v cizích jazycích na vyšších úrovních než před několika lety. Program reaguje na složitost dnešního globálního světa a posiluje počet hodin pro výuku marketingu, veřejných financí a projektového managementu.
Praktický aspekt vzdělávání je garantován účastí studentů na reálných projektech pro potřeby praxe, účastí při jednáních s obchodními partnery, účastí na odborných konferencích a seminářích, stejně jako krátkodobými studijními pobyty nebo praxemi v tuzemsku i zahraničí. Praxe je nedílnou součástí akreditovaného vzdělávacího programu, významně přispívá k profesionalizaci studenta a poskytuje mu výhodu získání kontaktů s potenciálními zaměstnavateli. Souvislá odborná praxe se koná v rozsahu 4 týdnů v letním období druhého ročníku a 6 týdnů v letním období třetího ročníku. U dálkové formy počet týdnů praxe je 2 týdny v prvním ročníku, 2 týdny v druhém ročníku a 6 týdnů ve třetím ročníku. Počet týdenních hodin praxe je celkem 30.