Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 63-43-N/13 Finančnictví a bankovnictví


Obor vzdělání: 63-43-N/.. Finančnictví a bankovnictví


Škola: Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Hybešova 53, Boskovice



Charakteristika programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Vzdělávací program nabízí studentům široké spektrum ekonomických disciplín spolu se všeobecně vzdělávacím základem. Cílem je připravit studenty tak, aby našli vhodné uplatnění na trhu práce především v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví. Pojetí vzdělávacího programu umožní studentům získat nebo prohloubit znalosti v oblastech, které jsou důležité pro budoucí povolání v ekonomické agendě např. podnikatelských subjektů či státní správě.


V průběhu realizace vzdělávacího programu jsou studenti vedeni k vytváření žádoucích profesních postojů v oblasti podnikání, k efektivnímu ekonomickému chování, k odpovědnosti za kvalitu své práce, k dodržování bezpečnosti práce a ochrany zdraví, k ekologickému chování.



Charakteristika obsahu vzdělávacího programu


Vzdělávací program má dvě neoddělitelné části – teoretickou výuku a odbornou praxi. Teoretická výuka nosných odborných předmětů je realizována formou přednášek a cvičení. V rámci cvičení žáci aplikují získané znalosti při řešení konkrétních praktických úkolů. Struktura výuky je obsažena v učebním plánu pro obor Finančnictví a bankovnictví pro denní studium. Učební plán má předměty povinné, který budou žáci prohlubovat podle jejich budoucí profesionalizace.


Důležitou složkou vzdělávacího programu je vzdělávání ve dvou cizích jazycích, které je zaměřeno na odbornou terminologii v ekonomice a obchodním styku, ale i na běžnou komunikaci.


Vzdělávací program rozvíjí počítačovou gramotnost v oblasti informační a komunikační technologie, písemnou a elektronickou komunikaci, zvláště obchodní korespondenci a její další aplikace v obchodním styku, zahrnuje seznámení studentů s některými programy v oblasti účetnictví.


Výuka v předmětech psychologie, manažerská psychologie umožňuje studentu lépe poznat sám sebe, dobře komunikovat, úspěšně se vyrovnávat s problémy, být flexibilní, získat předpoklady pro práci ve vedoucí pozici, pro práci v týmu, mít základní znalosti a dovednosti v oblasti řízení lidských zdrojů.


Významnou složku vzdělávání tvoří odborná praxe, jejímž cílem je uplatnění a osvojení si znalostí a dovedností získaných teoretickou výukou v odborných předmětech a činnostmi v předmětu práce ve fiktivní firmě a na pracovištích odborné praxe. Odborná praxe se uskutečňuje v různých peněžních ústavech, pojišťovnách, firmách, podnicích, ve státní správě a samosprávě apod.


Studenti jsou motivováni k nutnosti dalšího vzdělávání ve svém oboru vzhledem k častým změnám právních norem.

Vzdělávání je uskutečňováno tak, aby studenti byli připraveni se celoživotně vzdělávat.



Zpět