Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 64-31-N/01 Management cestovního ruchu



Obor vzdělání: 64-31-N/.. Management


Škola: Vyšší odborná škola - Vyšší obchodní podnikatelská škola s.r.o., Masná 13, Praha 1



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Cílem vyššího odborného studia Management cestovního ruchu je připravit kvalifikované odborníky pro oblast managementu střední a vyšší úrovně, případně pro vlastní podnikatelskou činnost, v širokém spektru zařízení služeb cestovního ruchu. K naplnění tohoto cíle je nutné, aby absolvent získal teoretické, odborné i praktické vědomosti, znalosti a dovednosti nezbytné pro jeho uplatnění v oboru, ale i na širším trhu práce.

Vzdělávací program proto vychází ze všeobecně zaměřených předmětů (zahrnující především obecně ekonomické předměty, základy společenských věd, vybrané předměty práva). Dominantní část vzdělávacího programu pak tvoří odborné předměty a výuka jazyků. Nezbytnou součástí je dlouhodobá odborná praxe. Studium je ukončeno absolutoriem včetně obhajoby absolventské práce.


Charakteristika vzdělávacího programu


Charakteristika vzdělávacího programu je dána obsahovou náplní obecných, odborných i jazykových předmětů. Jejich struktura i obsahová náplň je podřízena požadavkům uplatnění absolventů v současné i budoucí praxi a možnostem dalšího návazného studia v různých formách celoživotního vzdělávání.

Charakter vzdělávacího programu nijak nenavýší nároky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (dále jen BOZP). Obor svým charakterem nezvyšuje žádná rizika  v oblasti BOZP. Provedená analýza rizik možného ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců ponechává kategorizaci na stejné úrovni. Ani na studenty tento obor neklade po stránce BZOP žádné vyšší nároky, než běžná výuka. Studenti budou pravidelně školeni v oblasti problematiky BZOP a během výuky musí dodržovat bezpečnostní předpisy.


Organizace výuky


Výuka probíhá formou denního i dálkového studia, které trvá 3 roky (včetně praxe u denního studia).


Výuka je uskutečňována prostřednictvím následujících metod a forem:

1.   přednášky

2.   cvičení

3.   semináře

4.   odborná praxe

5.   exkurze


Značný důraz je kladen na aktivní metody a formy výuky, na cvičení, semináře a samostatná i týmová vystoupení studentů i zpracování případových studií.


V dálkovém studiu je důraz kladen na konzultace, samostudium a práci s doporučenou odbornou literaturou.


Povinné předměty jsou doplněny povinně volitelnými předměty. Mezi povinně volitelné předměty patří dva základní světové jazyky. Anglický a německý jazyk. Z těchto dvou jazyků si volí student právě jeden jazyk, jehož studium je ukončeno absolutoriem.

Mezi další povinně volitelné předměty patří francouzský jazyk, německý jazyk a španělský jazyk, z nichž si student volí opět právě jeden jazyk.

Dále si student podle představ o své budoucí profesní specializaci volí jeden z předmětů hotelnictví a průvodcovství.


Významnou součástí studia je odborná praxe, která v souladu s vyhláškou MŠMT č. 10/2005 Sb. probíhá v letním období třetího ročníku v rozsahu 14 týdnů při 40 hodinové týdenní pracovní době.

Odborná praxe bude realizována na pracovištích odborných firem na základě smluvního zajištění. Vyšší obchodní podnikatelská škola, jako člen Asociace cestovních kanceláří, dlouhodobě spolupracuje s cestovními kancelářemi, hotely či Správou Pražského hradu. Studenti vykonávají odbornou praxi v cestovních kancelářích a agenturách např. Guaratn International s.r.o., CA Rekrea Exclusive s.r.o., Vernon Tour, Four Seasons Travel s.r.o., ČSA – Airtours a.s., Travel plus, Tomera Conference a Insentive s.r.o., CK Euroagentur s.r.o., CK Pradok s.r.o., Čedok a.s., Sunny days, American Express, Autoturist a.s., Viamare s.r.o. a mnoha dalších. Dále studenti odbornou praxi konají v hotelu Intercontinental Golden Pradue Hotel Services s.r.o., hotel Antonie, hotel Mejstřík a mnoho jiných. Studenti také vykonávají praxi na Pražském hradě, případně na Hospodářské komoře hl. m. Prahy, kde je škola také členem.

Cílem odborné praxe je umožnit studentům v návaznosti na vědomosti a dovednosti, které si osvojili studiem, praktické využití poznatků přímo na pracovišti. Dalším cílem je umožnit studentům přímý kontakt s profesním pracovištěm a možnost přebírat zkušenosti.


V závěru studia student zpracuje absolventskou práci na zadané téma, které vychází z odborné praxe a vede k cílenému využití získaných znalostí a dovedností.


Vstupní předpoklady


Vstupním předpokladem ke studiu na vyšší odborné škole je získání středního vzdělání s maturitní zkouškou. Studium nevyžaduje žádné specifické podmínky zdravotní způsobilosti.

Zpět