Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 64-31-N/05 Firemní management



Obor vzdělání:  64-31-N/.. Management


Škola: Soukromá vyšší odborná škola územně-správní a střední hotelová škola s.r.o., Floriánské náměstí 350, Kladno



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Cílem vzdělávacího programu je předat studentům množství odborných i všeobecných informací reflektujících nejen současný stav daného oboru vzdělání, ale i jeho nejnovější trendy. Dynamickým pojetím výuky chce vzdělávací program připravit absolventy pro flexibilní uplatnění na trhu práce jak u českých, tak i zahraničních firem a učinit vše potřebné pro to, aby absolventi byli konkurenceschopní i v rámci pracovního začlenění v zemích EU. Cíle a obsah vzdělávání jsou orientovány na činnosti absolventů při řízení samostatných podnikatelských aktivit v jednotlivých vzdělávacích programech podle jejich profilového zaměření. Vzdělávací program připravuje absolventy pro specifické odborné činnosti v oblasti řídící práce v oblasti obchodu a služeb a hotelnictví a cestovního ruchu. Usiluje o kompatibilitu vědomostí, dovedností a postojů absolventů tohoto studia s absolventy stejného oboru v ekonomicky vyspělých státech.


Cílem zaměření pro obchod a služby je připravit absolventy pro samostatné podnikání v obchodu a službách, případně na manažerské činnosti ve větších podnicích u jiných zaměstnavatelů. Základ zaměření proto tvoří příprava na obchodně podnikatelské činnosti a na podnikovou ekonomiku, které doplňují aktivity marketingové. V zaměření student získá nezbytný přehled o národním hospodářství v širším kontextu jednotné Evropy a s přihlédnutím ke své profilaci i základy zbožíznalství. Během studia si absolvent osvojí řadu osobních kompetencí, nezbytných pro úspěšný a kvalifikovaný výkon funkcí, především souvisejících etikou práce a styku s občany, s respektováním lidských práv a s pozitivním vztahem k lidem.


Cílem zaměření pro hotely a cestovní ruch je opět orientace na výkon řídících činností v sektoru samostatného podnikání. Výběrem povinných a volitelných modulů však směřují do oblasti hotelových služeb a služeb cestovního ruchu. Zaměření je pojato komplexně jako celek, proto jsou v učebním plánu povinné moduly jak hotelového provozu, tak cestovního ruchu. Základní cíle zaměření jsou ve zvládnutí řízení hotelového provozu ve všech jeho sektorech od restauračního po ubytovací služby a v osvojení podmínek pro zabezpečování požadavků cestovního ruchu v individuální a skupinové turistice. Absolvent musí znát techniku cestovního ruchu včetně základních činností cestovních kanceláří a služeb.


Organizace a forma přípravy


Studijní obor je koncipován jako tříleté denní studium rozdělené do šesti období. Variantně je zpracován i program pro dálkovou formu studia ve čtyřletém vzdělávacím cyklu (osm období). Studium je koncipováno jako otevřený vzdělávací program umožňující studentům postupnou profilaci podle vlastního vzdělávacího cíle. Tomu odpovídá strukturace studijního programu a jeho obsah.


Studium je organizováno modulovou formou se systémem povinných, povinně volitelných a volitelných modulů a s kreditním hodnocením. Modulový systém je vytvářen tak, aby odpovídal požadavkům na Evropský systém přenosných kreditů (ECTS) a škola bude absolventům vydávat dodatek diplomu (Suplement diploma) jako součást Europassu.


Zkoušky a klasifikace


Z jednotlivých vyučovaných modulů skládají studenti v průběhu studia během jednotlivých období zápočty, klasifikované zápočty nebo zkoušky, které mohou být ústní, případně rozšířeny o písemnou složku. Profilující moduly pro obě zaměření, které jsou i předmětem absolutoria, jsou uzavírány vždy zkouškou. Každému zápočtu nebo zkoušce je přiřazen podle náročnosti tématu určitý počet kreditů, který je vyznačen i v učebních plánech. Získané kredity jsou souborně zapsány v  Dodatku diplomu, který student dostane při ukončení studia nebo při přechodu na jinou školu. Kredity odpovídají Evropskému systému přenosných kreditů (ECTS) a mohou být započitatelné při pokračování studia příbuzných oborů na vysokých školách v České republice i v jiných zemích EU. (Podmínky pro započítání si stanovují ve svých řádech jednotlivé vysoké školy.) Ředitel VOŠ může uznat kredity i studentům přicházejícím z jiných VOŠ nebo VŠ, pokud odpovídají zaměření školy, případně započítat i praxi získanou při aktivitách odpovídajících cílům vzdělávacího programu za podmínek platných pro uznávání informálního vzdělávání. Podrobnosti klasifikace a uznávání kreditů jsou v souladu s vyhláškou MŠMT o vyšších odborných školách rozpracovány v klasifikačním řádu školy, jež je součástí školního řádu.


Ukončení studia


Studium se ukončuje absolutoriem, které student může složit po získání předepsaného počtu kreditů (180).  Koná se před nezávislou komisí.


Témata absolventských prací na návrh předsedů předmětových komisí určí ředitel školy. Absolvent studia po úspěšném absolutoriu získá diplom, který jej opravňuje používat za jménem zkratku DiS. (diplomovaný specialista). Mimo to absolventi obdrží již zmíněný Dodatek diplomu. Podrobnosti ukončování studia určuje vyhláška MŠMT.



Zpět