Vzdělávací program: 64-31-N/13 Management v lázeňství
Obor vzdělání: 64-31-N/.. Management
Škola: Vyšší odborná škola územně-správní a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o, Cyrila Boudy 1444, Kladno
Charakteristika vzdělávacího programu
Cíle a obsah vzdělávání jsou orientovány na činnosti, které připravují absolventy pro specifické odborné činnosti v oblasti řídící práce v lázeňství a cestovního ruchu. Vzdělávací program usiluje o kompatibilitu vědomostí, dovedností a postojů absolventů tohoto studia s absolventy stejného oboru v ekonomicky vyspělých státech. Výběrem povinných a volitelných modulů vzdělávací program směřuje do oblasti lázeňství a služeb cestovního ruchu. Základní cíle jsou ve zvládnutí řízení lázeňského provozu ve všech jeho sektorech od stravovacích, ubytovacích, balneologických a dalších služeb včetně animace volného času.
Struktura vzdělávacího programu usiluje o interaktivní spojení školy a života, teorie a praxe, o spojení dovedností, návyků a znalostí s poznatky teoretickými, o skloubení teoretické a činnostní stránky vzdělávacího procesu, o poskytnutí širšího a hlubšího všeobecného i odborného vzdělání. Ve struktuře učebního plánu postupně ubývá podíl povinných modulů a učební plán je doplňován povinně volitelnými a volitelnými moduly. Studenti si osvojí základy některých navazujících oborů, které jsou předpokladem dobré manažerské činnosti, a zároveň si doplní základy podnikatelské způsobilosti absolventů. Z celkové nabídky jde např. o moduly Podniková ekonomika, Právní nauka, Účetnictví aj. Dalším úkolem je rozvíjet vědomosti, dovednosti a kompetence v oborech, se kterými se studenti již seznámili v předchozím vzdělávání, ale které jsou svým významem a stálým rozvojem předpokladem aktivního uplatnění jak při vlastních manažerských činnostech, tak při hledání uplatnění na evropském trhu práce. Sem patří především moduly rozvíjející jazykové vzdělávání a využívání všech forem informačních technologií. Třetí skupinu společné části pak tvoří moduly, které již dávají základy manažerské profilace absolventů ve zvoleném vzdělávacím programu, např. Péče o zdraví a životní styl, Nauka o výživě, Metodologie lázeňské péče, apod. ale i odborná praxe.
Studijní obor je koncipován jako tříleté denní studium rozdělené do šesti období. Variantně je zpracován i program pro dálkovou formu studia ve čtyřletém vzdělávacím cyklu (osm období).
Studium je organizováno modulovou formou se systémem povinných, povinně volitelných a volitelných modulů a s kreditním hodnocením. Modulový systém je vytvářen tak, aby odpovídal požadavkům na Evropský systém přenosných kreditů (ECTS) a škola bude absolventům vydávat dodatek diplomu (Suplement diploma) jako součást Europassu.
Vzdělávací program je rozpracován do systému povinných, povinně volitelných a volitelných modulů. Struktura vzdělávacího programu je založena na povinných modulech, které musí absolvovat všichni studenti. Tato povinná část tvoří páteř vzdělávacího programu. Povinně volitelné moduly již dávají studentům možnost předběžné profilace pro jednotlivé úseky lázeňského provozu.
Nedílnou součástí vzdělávacího programu je praktické vyučování, které je rozloženo v učebním plánu do 2. a 3. ročníku, po získání nezbytných teoretických vědomostí. Je realizováno formou odborné praxe. Odborná praxe je přizpůsobena studovanému programu vzdělání a zahrnuje aplikaci teoretických znalostí a získání potřebných dovedností nezbytných pro budoucího absolventa.
Z jednotlivých vyučovaných modulů skládají studenti v průběhu vzdělávání během jednotlivých období zápočty, klasifikované zápočty nebo zkoušky, které mohou být ústní, případně rozšířeny o písemnou složku. Každému zápočtu nebo zkoušce je přiřazen podle náročnosti tématu určitý počet kreditů, který je vyznačen i v učebních plánech. Získané kredity jsou souborně zapsány v Dodatku diplomu, který student dostane při ukončení studia nebo při přechodu na jinou školu. Kredity odpovídají Evropskému systému přenosných kreditů (ECTS) a mohou být započitatelné při pokračování vzdělávání v příbuzných oborech na vysokých školách v České republice i v jiných zemích EU.
Vzdělávání se ukončuje absolutoriem, které student může složit po získání předepsaného počtu kreditů (180). Koná se před nezávislou komisí.
Podmínkou pro přijetí uchazečů ke studiu je:
• získání středního vzdělání s maturitní zkouškou
• absolvování ústního pohovoru ke zjištění zájmu o dané studium
• Splnění podmínek zdravotní způsobilosti pro daný vzdělávací program