Vzdělávací program: 64-31-N/15 Řízení sportovních a tělovýchovných činností a organizací
Obor vzdělání: 64-31-N/.. Management
Škola: Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Hrabákova 271, Příbram II
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program je inspirován z funkčních a akreditovaných programů v oblasti sportovního managementu a je koncipován jako kombinace sportovní, ekonomické a technické problematiky.
Cílem vzdělávacího programu je připravit absolventy tak, aby našli uplatnění v širokém spektru sportovních, tělovýchovných a rekreačních činností. Protože se tato oblast v současné době rozvíjí nebývalým tempem, bude při výuce kladen důraz především na rozvíjení schopnosti studentů učit se, pracovat, vnímat a posuzovat i zdánlivě nesouvisející vlivy, hledat nová řešení, pracovat a řešit úkoly samostatně i v kolektivu. Aby bylo uvedených cílů dosaženo, bude zvláště v odborných předmětech, prováděna výuka často v malých skupinách a bude zaměřena na ověřování schopností studentů poznatky správně a samostatně aplikovat. Při vyučování se budou využívat moderní výukové metody, které nutí studenty k samostatnému uvažování, posuzování získaných poznatků, posuzování důsledků aplikovaných rozhodnutí a použitých řešení (metoda heuristická, deduktivní, projektová apod.).
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Učivo většiny vyučovacích předmětů je zaměřeno na aplikaci získaných poznatků v praxi. Aby byl absolvent dobře připraven na případnou vědeckou či trenérskou činnost, jsou součástí vzdělávacího programu i předměty teoretického charakteru. Součástí těchto předmětů jsou konkrétní cvičení zaměřená na praktické aplikace.
Obsahem zimního období 1. ročníku je učivo, které srovnává znalosti a vědomosti studentů z různých středních škol (různého zaměření) v oblasti biologie, anatomie, psychologie. Obdobně se postupuje i v předmětu Matematika a Cizí jazyk. Cílem tohoto záměru je dosáhnout u všech studentů na konci 1. ročníku srovnatelných znalostí ve všech předmětech.
Učivo v zimním období 2. ročníku až zimním období 3. ročníku (pro dálkovou formu až zimním obdobím 4. ročníku) navazuje na učivo 1. ročníku a poskytuje další a podrobnější znalosti, které uplatní absolventi především při řešení praktických úloh ve svém povolání. Volbou povinně volitelných předmětů se mohou studenti zaměřit na využití multimédií ve sportovní praxi, sportovní právo, počítačovou grafiku a sportovní masáž. V průběhu druhého ročníku jsou organizovány 2 praktické kurzy s důrazem na samostatnou činnost studentů a řízení kolektivu.
V letním období 3. ročníku vykonávají studenti denní formy vzdělávacího programu souvislou odbornou šestnáctitýdenní praxí v podnicích, kde pracují na absolventské práci.
V letním období 4. ročníku vykonávají studenti dálkové formy vzdělávacího programu odbornou praxi v podnicích s dotací 100 hodin, kde pracují na absolventské práci.