Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 65-42-N/03 Management hotelového provozu


Obor vzdělání: 65-42-N/.. Hotelnictví


Škola: Vyšší odborná škola a Střední škola hotelová SČMSD Pelhřimov, s. r. o., Slovanského bratrství 1664, Pelhřimov


Charakteristika vzdělávacího programu

Cílem vzdělávacího programu vyššího odborného vzdělávání Management hotelového provozu je poskytnout studentům kvalifikaci pro uplatnění zejména v oblasti:

·    hotelového průmyslu

·    gastronomie

·    průmyslu služeb cestovního ruchu

Absolvent získá kvalifikaci pro samostatně působícího odborníka, vedoucího pracovníka na úrovni středního a vyššího článku řízení jednotlivých úseků, a to na všech typech zařízení z výše uvedených oblastí. Absolvent je schopen vykonávat řídící činnosti na úseku vedení zařízení, řídící činnosti na úrovni odborně provozní a řídící činnosti obchodně podnikatelské. Absolvent je komplexně připraven k vlastní samostatné podnikatelské činnosti. Vzdělávací program poskytuje kombinaci všeobecných a odborných znalostí s důrazem na jejich aplikaci v praxi. Program obsahuje všeobecné vzdělání, odborné vzdělání a praktickou přípravu. Nedílnou součástí přípravy je i vzdělání v oblasti ochrany člověka za mimořádných situací.

Vzdělávání je koncipováno tak, aby studenti získali kompetence, které jim umožní uplatnění v pracovním, občanském a osobním životě.

Programová nabídka je sestavena tak, aby student měl vytvořeny všechny podmínky pro získání komunikativních, odborných ekonomicko-manažerských, specifických odborných a osobnostních kompetencí.

Cílem studia je poskytnout studentům kvalifikaci pro funkce samostatně pracujících odborníků nebo vedoucích pracovníků na úrovni středního managementu. Nabízí kombinaci základních teoretických znalostí s důrazem na jejich aplikaci v praxi a klade důraz na dovednosti v oblasti jazyků, komunikace a nezbytných technologií. Díky své praktické orientaci a cílům se liší od tradičního vysokoškolského studia, ale je velmi blízké pojetí kratších bakalářských profesně orientovaných studijních programů.

Hlavním cílem vzdělávacího programu Management hotelového provozu je poskytnout studentům kvalifikaci pro uplatnění v oblasti managementu hotelnictví a gastronomie. Vzdělávací program poskytuje studentům znalosti a dovednosti ve všeobecně vzdělávací oblasti, v oblasti komunikativních, personálních a interpersonálních dovedností, v oblastech využívajících informační technologie a práci s informacemi, v oblasti odborné a v praktické přípravy. Vede ke vzdělávání samostatně působících odborníků, vedoucích pracovníků v řízení jednotlivých úseků gastronomie i hotelového provozu. Poskytuje kombinaci všeobecných a odborných znalostí s důrazem na jejich aplikaci v praxi.

V jednotlivých oblastech je studentům umožněno, aby zvládli nejen teoretické poznatky, ale hlavně tyto poznatky mohli realizovat v praktické činnosti tak, aby docházelo k těsnému spojení teoretických znalostí s praktickým využitím, a to zejména v oblasti odborné, v oblasti informačních technologií, v oblasti ekonomicko-organizační a v oblasti praxe.

Student získává nejen zprostředkované informace z oblasti hotelnictví, ale tyto informace prakticky využívá při řešení problémových situací. Proto je výuka zaměřena na praktickou činnost v jednotlivých oblastech vzdělávání.

Vzdělávací program Management hotelového provozu poskytuje kombinaci všeobecných a odborných znalostí s důrazem na jejich aplikaci v praxi.

Strukturální oblasti vzdělávání

Klíčové kompetence z profilu absolventa

Hlavní obsahové části
(profilové předměty)

Všeobecně-vzdělávací


Komunikativní

Osobnostní

Odborné ekonomicko-manažerské

Cizí jazyk I., II., III., Matematika, Statistika a matematické metody, Obchodní právo, Geografie, Dějiny kultury

Odborná


Odborné ekonomicko-manažerské

Specifické odborné

Komunikativní

Osobnostní

Počítačové aplikace, Právní normy a předpisy,

Všeobecná ekonomie, Ekonomika hotelu, Bankovnictví, Hospodářské výpočty, Hotelové účetnictví, Marketing, Management

Specifická odborná oblast


Praktická příprava


Specifické odborné

Osobnostní

Komunikativní

Technologie přípravy pokrmů, Technika obsluhy služeb, Speciální technologické postupy, Speciální obsluha, Odborná praxe I., II., Výživa a hygiena pokrmů, Oblasti cestovního ruchu ČR., Průvodcovská činnost


Zpět