Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 68-41-N/01 Sociálně právní činnost


Obor vzdělání: 68-41-N/.. Obecně právní činnost


Škola: Vyšší odborná škola živnostenská s.r.o., Palackého 1380, Přerov



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Vzdělávací program je určen pro uchazeče, kteří úspěšně složili maturitní zkoušku a jsou zdravotně způsobilí. Vzdělávací program připravuje odborné pracovníky s uplatněním zejména v oblasti sociálně právní. Má za úkol je připravit jak po stránce teoretické, tak po stránce praktické. V rámci odborné praxe, která je nedílnou součástí výuky, studenti pracují na různých pozicích ve státní správě a samosprávě, sociálních zařízeních státních či soukromých a v organizacích, které jsou významnou součástí “našeho“ sociálního systému.


Klíčové kompetence


Jsou odborně i obecně použitelné tak, aby usnadňovaly zaměstnatelnost absolventů. Tyto kompetence např. komunikativní, personální, schopnost řešit problémy na pracovištích, využívání informačních a komunikačních technologií, práce s informacemi, uměním jak informace získat, postupy při naléhavých situacích se prolínají.


Charakteristika vzdělávacího programu a podmínky BOZP


Vzdělávací program je uspořádán do modulů. Modul je základním prvkem vzdělávacího programu. Moduly se objevují jako povinné, povinně volitelné a volitelné. Každý modul je ohodnocen určitým počtem kreditů.Všichni studenti absolvují společný základ, který je východiskem pro další odborné vzdělávání. Společný základ je postaven tak, aby zvyšoval rozvoj osobnosti studenta.


Společný základ trvá zimní a letní období v 1. ročníku. Ve 2. ročníku pak postupně nabíhají odborné moduly. Student si zapíše moduly povinné, zvolí povinně volitelné, musí to být nejméně 2 moduly a vybere si případně z nabídky volitelných modulů. Zvolený modul musí student dokončit.


Pro postup do dalšího ročníku je důležité, aby student splnil předepsaný počet kreditů. Za první ročník musí student získat minimálně 45 kreditů, aby postoupil do vyššího ročníku. Za druhý ročník musí student získat minimálně 45 kreditů. Za třetí ročník musí student získat minimálně 45 kreditů, ale za celé studium jich musí získat nejméně 180.


Důležitou součástí vzdělávacího programu je výuka cizích jazyků, která je v programu zařazena celé tři roky. Vyučují se běžná konverzační témata, ale i odborná témata podle zvoleného programu. V nabídce jazyků je angličtina jako povinný jazyk, němčina jako jazyk povinně volitelný.


Součástí studia jsou sportovní kurzy. Zimní a letní kurz si student může vybrat podle nabídky kdykoliv během svého studia. Počet kreditů - 7 za zimní a 7 za letní se mu započítá jen jednou, ale může se kurzů zúčastnit i několikrát.


Povinné moduly zajišťují aby absolvent byl dobře odborně připraven pro praxi. Společný základ povinných modulů navíc zaručuje určitou všestrannost absolventa, který pak může získat uplatnění i v oborech souvisejících. Vzhledem k tomu, že škola připravuje studenty tak, aby uměli reagovat v praxi a dobře se tam uplatnili, je další nedílnou součástí  vzdělávacího programu odborná praxe. Ve 3. ročníku je praxe organizovaná tak, že student dochází do firmy (společnosti či úřadu) v letním období (6.) po dobu 2 týdnů a  je zaměřená tak, aby student mohl na základě získaných znalostí a dovedností v souladu se studovaným vzdělávacím programem zpracovat svou absolventskou práci.


Povinně volitelné moduly jsou sestaveny tak, aby student vhodně doplnil odbornou stránku svého studia, např. o moduly teorie masové komunikace, logika a teorie argumentace, apod.


Volitelné moduly studentovi umožňují doplnit si optimální trajektorii studia o takové moduly, které odpovídají jeho zájmům, případně potřebám pro jeho další studium.


Studia jsou zakončena absolutoriem z modulů Sociální politika, Sociální práce a neziskový sektor, Sociální zabezpečení a právo, zkouškou z cizího jazyka a obhajobou absolventské práce.


Podle zákona č. 624/2006 v platném znění, § 29 je škola povinna zajistit při výuce a činnostech, které s ní souvisí, bezpečnost a ochranu zdraví studentů. Studenti jsou na začátku každého ročníku seznámeni s BOZP, se školním řádem, provozními řády odborných učeben  a pokud se účastní mimoškolní akce, vyučující je proškolí o BOZP. Ve školním řádu jsou popsány aktivity, které student nesmí provádět, aby neporušil zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podle zákona č. 262/2006 Sb. hlava pátá ve znění pozdějších předpisů.


Odborná praxe


Odborná praxe studentů je nedílnou součástí vyššího odborného vzdělávání. Cílem odborné praxe v dálkové formě vzdělávání je ověřování teoretických znalostí získaných při studiu v praxi. Zpětná vazba z odborné praxe je zajišťována dotazníky pro studenty i pro pracovníky, kteří jsou pověřeni vedením odborné praxe (tzv. garanti). Na základě těchto dotazníků a zpracováním zprávy z odborné praxe studentem se provádí evaluace odborné praxe.


Odborná praxe je zajištěna na velmi dobré úrovni. Spolupracujeme s mnohými firmami, podniky, OSVČ a úřady  státní  správy a samosprávy. Odborná praxe je převážně zajišťována školou.


Odborná praxe studentů – dálkové formy vzdělávání je koncipována do každého ročníku studia. Vzhledem k tomu, že studenti dálkové formy zpravidla vykonávají svou profesi, může ředitel školy uznat odbornou praxi v případě, že je student zaměstnán v organizaci, která splňuje požadavky na profil absolventa, tzn. na takové pracovní pozici,  která odpovídá charakteristice vzdělávacího programu.  Pokud výše uvedená skutečnost nebude naplněna, rozhodne ředitel o stanovení kritérií pro vykonávání odborné praxe.


Organizace výuky


1. ročník
celková doba výuky: z toho

zimní období
16

letní období
16

Teoretická příprava

16

14

Praktická příprava

0

2

Samostatné studium a hodnocení

3

3

Časová rezerva

1

1

Celkem:

20

20


2. ročník
celková doba výuky: z toho

zimní období
16

letní období
16

Teoretická příprava

16

14

Praktická příprava

0

2

Samostatné studium a hodnocení

3

3

Časová rezerva

1

1

Celkem:

20

20


3. ročník
celková doba výuky: z toho

zimní období
16

letní období
14

Teoretická příprava

16

12

Praktická příprava

0

2

Samostatné studium a hodnocení

3

3

Absolutorium včetně přípravy

0

2

Časová rezerva

1

1

Celkem:

20

20



Školní rok začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Školní rok se člení na dvě období. Zimní období trvá od 1. září do 31. ledna, letní období trvá od 1. února do 31. srpna.


Školní vyučování ve školním roce trvá 40 týdnů, z toho 32 týdnů trvá školní výuka, 6 týdnů je určeno pro samostatné studium a k získání hodnocení v řádném termínu a 2 týdny tvoří časová rezerva. Teoretická a praktická příprava v posledním období vzdělávacího programu trvá nejméně 14 týdnů.

Zpět