Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 68-41-N/05 Právní asistence


Obor vzdělání:  68-41-N/.. Obecně právní činnost


Škola: Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Zd. Fibicha 2778, Most



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Studium, jež je koncipováno jako vyšší odborné, připravuje diplomované specialisty, kteří jsou vybaveni nejen teoretickými poznatky, ale především kompetencemi aplikovat tyto poznatky v asistentských pozicích v právní a ekonomické praxi pod supervizí.


Záměrem vyššího odborného vzdělávání je připravit studenta na úspěšný, smysluplný a odpovědný osobní, občanský a profesní život v podmínkách tržního hospodářství. Jeho vzdělání směřuje k osvojování si nástrojů k pochopení reálného života, k rozvinutí dovedností potřebných k vnímání požadavků doby, k využití poznatků pro tvorbu strategií řešení problémů a k pozitivnímu náhledu na celoživotní vzdělávání.


Hlavním cílem vzdělávacího programu je připravit odborníka pro výkon asistentských činností zahrnujících základní právní činnosti jak v podniku, tak i v orgánech státní správy a samosprávy, v justici a v institucích neziskového sektoru, jejichž hlavní pracovní náplní je aplikace základních právních předpisů pod supervizí.


Předkládaný vzdělávací program je orientován na formování absolventa jako odborně fundovaného pracovníka s důrazem na znalost jednotlivých právních odvětví a usiluje o přípravu flexibilního pracovníka pro výkon asistenta právníka v soukromých firmách i státních organizacích.


Mezi další cíle patří:


  • seznámení studentů s otázkami práva obchodních společností, práva obchodních závazků, práva cenných papírů a s dalšími otázkami vztahujícími se k obchodnímu právu tak, aby dokázali své poznatky uplatnit při praktické činnosti,
  • rozšíření všeobecných právních vědomostí o specifiku práva v oblasti sociálního zabezpečení,
  • rozšíření všeobecných právních vědomostí v oblasti justice, státní správy, samosprávy a nestátního neziskového sektoru,
  • rozšíření všeobecných ekonomických znalostí o zvláštnosti v oboru bankovnictví, pojišťovnictví, celní problematiky i problematiky v oblasti zahraničních vztahů především v rámci Evropské unie, a to především z pohledu podnikatele, ale také z pohledu příslušných institucí a orgánů,
  • naučit studenty moderním metodám organizování jednotlivců i podniku jako celku,
  • rozšíření jazykové přípravy nejen v oblasti běžné slovní zásoby, ale také v oblasti odborných právních a ekonomických výrazů.


Teoretická báze výuky je aplikována do konkrétních praktických dovedností při plnění úkolů v terénu v rámci výuky odborné praxe. Cílem vzdělávání je, aby teoretické poznatky byly neustále konfrontovány s praxí, a tím byla naplňována odbornost studenta.

Propojení teorie s praxí je na takové úrovni, že umožňuje absolventovi na základě získaných kompetencí se ihned zapojit do praxe. Kompetence jsou získané v oblasti občanské, všeobecné a odborné, neexistují samostatně, ale navzájem se prolínají a doplňují. Studenti si je osvojují a prohlubují v průběhu celého vzdělávání.

Zpět