Vzdělávací program: 68-42-N/01 Prevence kriminality
Obor vzdělání: 68-42-N/.. Bezpečnostně právní činnost
Škola: TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s. r. o., Hovorčovická 1281, Praha 8
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program Prevence kriminality odráží současné a budoucí potřeby společnosti. Zahrnuje soubor nerepresivních opatření, tedy veškeré aktivity vyvíjené státními, veřejnoprávními i soukromoprávními subjekty, směřující k předcházení páchání kriminality a snižování obav z ní. Patří sem opatření, jejichž cílem či důsledkem je zmenšování rozsahu a závažnosti kriminality a jejích následků, ať již prostřednictvím omezení kriminogenních příležitostí, nebo působením na potenciální pachatele a oběti trestných činů.
Realizace tohoto vzdělávacího programu přispěje především k personálnímu posílení a zvýšení odborné úrovně činnosti vybraných složek soustavy bezpečnostního systému.
Cílem vzdělávacího programu je připravovat studenty na profesní a lidské zvládání tohoto významného společenského úkolu, a to jak na úseku prevence primární (pozitivní ovlivňování hodnotové orientace široké veřejnosti), sekundární, tj. ve vztahu k rizikovým skupinám (záškoláctví, vandalismus, drogy, alkohol, gamblerství, extremismus, etnicita) a terciární (resocializace, pracovní uplatnění, rodina, odborná kvalifikace) - a to především.
Cíl je realizovatelný v oblasti sociální prevence, v oblasti prevence situační a prevence viktimnosti a trestných činů na úseku veřejné správy a nevládních organizací.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Vyšší odborné vzdělávání rozvíjí a prohlubuje znalosti a dovednosti studenta získané ve středním vzdělávání a poskytuje všeobecné a odborné vzdělání a praktickou přípravu pro výkon náročných činností.
Vyšší odborné vzdělávání se ukončuje absolutoriem. Dokladem o dosažení vyššího odborného vzdělání je vysvědčení o absolutoriu a diplom absolventa vyšší odborné školy. Označení absolventa vyšší odborné školy, které se uvádí za jménem, je „diplomovaný specialista“ (zkráceně „DiS.“).
Vzdělávací program se skládá z teoretické přípravy - obsahuje předměty profilové, povinné a povinně volitelné a praktické přípravy - hlavním úkolem této výuky je umožnit žákům a studentům získat praktické kompetence pro budoucí profesní uplatnění v oblastech prevence kriminality. V této výuce jsou primárně zařazeny volitelné předměty a odborná praxe.
Předměty jsou rozděleny do čtyř typů:
· Profilové předměty – jsou to předměty, které jsou při závěrečné zkoušce - Cizí jazyk, Právo, Bezpečnostní systémy, Kriminologie a Prevence kriminality
· Povinné předměty – jsou to předměty, které jsou nedílnou součástí vzdělávacího programu a studenti je musí splnit v průběhu studia - Filozofie a etika, Sociologie, Psychologie I. a II., Absolventský seminář, Úvod do pracovního práva, Kriminalistika a Odborná praxe.
· Povinně volitelné předměty – jsou to předměty, které si student volí na začátku daného školního roku v den zápisu do ročníku. Student si vybírá z těchto předmětů: Základy mezinárodního a evropského práva, Ochrana obyvatelstva a životního prostředí, Informační podpora krizového řízení, Bezpečnostní management, Kriminologie a Prevence kriminality, Sociální patologie a Požární ochrana a prevence.
· Volitelné předměty – student si musí vybrat minimálně jeden předmět, který má za povinnost ukončit. Student si vybírá z těchto předmětů: Zdravotnická příprava, Topografie, Střelecká příprava, Kynologie, Základy pyrotechniky a ochrana, Sebeobrana, Informační technologie a kybernetická bezpečnost, Drony, Nebezpečné látky a ochrana před nimi.
· Odborná praxe je nedílnou a nezastupitelnou součástí praktické přípravy a je povinným předmětem vzdělávání. Studenti odbornou praxi vykonávají na pracovištích fyzických a právnických osob, jejichž činnost odborně souvisí s krizovým řízením a ochranou obyvatelstva (krajské či městské obecní úřady, Hasičský záchranný sbor( dále jen HZS, Zdravotnický záchranný sbor (dále jen ZZS), případně na pracovištích špičkových odborných institucí v oboru, (Státní úřad pro jadernou bezpečnost ( dále jen SÚJB, Státní zdravotní ústav( dále jen SZÚ, Dekonta, …), pracovištích Policie ČR, městských a obecních policií atd.