Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 68-42-N/02 Krizové řízení


Obor vzdělání: 68-42-N/.. Bezpečnostně právní činnost


Škola: TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s. r .o., Hovorčovická 1281, Praha 8



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu

Vzdělávací program Krizové řízení odráží současné a budoucí potřeby společnosti. Vychází z poznání, že zajištění bezpečnosti ČR zahrnuje opatření k zajištění obrany státu proti vnějšímu vojenskému ohrožení, k zajištění ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, k zajištění ochrany ekonomiky a k zajištění ochrany obyvatelstva před následky živelních a lidskou činností způsobených pohrom, včetně násilných společenských konfliktů a epidemií.

Realizace tohoto vzdělávacího programu přispěje především k personálnímu posílení a zvýšení odborné úrovně činnosti vybraných složek soustavy bezpečnostního systému.

Cílem vzdělávacího programu:

·     je připravovat studenty na profesní a lidské zvládání tohoto významného společenského úkolu,

·     předcházet vzniku možných kritických situací, zajistit přípravu na zvládnutí možných kritických situací v rámci vlastní působnosti orgánu krizového řízení a plnění opatření a úkolů uložených vyššími orgány krizového řízení,

·     posuzovat rizika a analyzovat podmínky vzniku krizových jevů,

·     popsat předpokládaný vývoj a průběh krize,

·     přijmout adekvátní řešení na prevenci i řešení krize v případě jejího vzniku,

·     stabilizovat krizi a minimalizovat škody a ztráty,

·     provádět preventivní opatření na všech úrovních řízení pro předcházení vzniku krizových jevů,

·     zajištění připravenosti na zásah na všech úrovních.

Cíl je realizovatelný v oblastech činnosti krizového managementu v rámci tzv. bezpečnostního systému. Stát k zajištění své vlastní bezpečnosti a bezpečnosti vlastních orgánů vytváří tzv. bezpečnostní systém. Tento bezpečnostní systém je vytvářen a budován v souladu s ústavním pořádkem ČR,  jeho základními prvky jsou ústavní činitelé a instituce.


Charakteristika vzdělávacího programu

Vyšší odborné vzdělávání rozvíjí a prohlubuje znalosti a dovednosti studenta získané ve středním vzdělávání a poskytuje všeobecné a odborné vzdělání a praktickou přípravu pro výkon náročných činností.

Vyšší odborné vzdělávání se ukončuje absolutoriem. Dokladem o dosažení vyššího odborného vzdělání je vysvědčení o absolutoriu a diplom absolventa vyšší odborné školy. Označení absolventa vyšší odborné školy, které se uvádí za jménem, je „diplomovaný specialista“ (zkráceně „DiS.“).

Vzdělávací program Krizové řízení se skládá z teoretické přípravy - obsahuje předměty profilové, povinné a povinně volitelné a praktické přípravy - hlavním úkolem této výuky je umožnit žákům a studentům získat praktické kompetence pro budoucí profesní uplatnění v oblastech krizového řízení. V této výuce jsou primárně zařazeny volitelné předměty a odborná praxe.

Předměty jsou rozděleny do čtyř typů:

·     Profilové předměty – jsou to předměty, které jsou při závěrečné zkoušce - Cizí jazyk, Právo, Krizové řízení a havarijní plánování a Integrovaný záchranný systém.

·     Povinné předměty – jsou to předměty, které jsou nedílnou součástí vzdělávacího programu, a studenti je musí splnit v průběhu studia - Filozofie a etika, Sociologie, Absolventský seminář, Psychologie I. a II., Úvod do pracovního práva, Krizový management a Odborná praxe.

·     Povinně volitelné předměty – jsou to předměty, které si student volí na začátku daného školního roku v den zápisu do ročníku. Student si vybírá z těchto předmětů: Základy mezinárodního a evropského práva, Ochrana obyvatelstva a životního prostředí, Informační podpora krizového řízení, Bezpečnostní systémy, Kriminologie a Prevence kriminality a Požární ochrana a prevence.

·     Volitelné předměty – student si musí vybrat minimálně jeden předmět, který má za povinnost ukončit. Student si vybírá z těchto předmětů: Zdravotnická příprava, Topografie, Střelecká příprava, Kynologie, Základy pyrotechniky a ochrana, Sebeobrana,  Informační technologie a kybernetická bezpečnost, Drony, Nebezpečné látky  a ochrana před nimi.

·     Odborná praxe je nedílnou a nezastupitelnou součástí praktické přípravy a je povinným předmětem vzdělávání. Studenti odbornou praxi vykonávají na pracovištích fyzických a právnických osob, jejichž činnost odborně souvisí s krizovým řízením a ochranou obyvatelstva /krajské či městské obecní úřady, Hasičský záchranný sbor (dále jen HZS), Zdravotnický záchranný sbor (dále jen ZZS)/, případně na pracovištích špičkových odborných institucí v oboru /Státní úřad pro jadernou bezpečnost (dále jen SÚJB), Státní zdravotní ústav  (dále jen SZÚ), Dekonta, …/, pracovištích Policie ČR, městských a obecních policií atd.


Zpět