Přeskočit navigaci

Vzdělávací program:  68-42-N/08 Bezpečnostně právní činnosti


Obor vzdělání: 68-42-N/.. Bezpečnostně právní činnost


Škola: Vyšší odborná škola a Střední škola, Bratislavská 2166, Varnsdorf



Charakteristika vzdělávacího programu

Cíle a pojetí vzdělávacího programu

Absolventi tohoto oboru budou připravováni ve dvou směrech, a to pro práci krizových manažerů ve státní správě (městské a obecní úřady). Druhou cílovou skupinou jsou strážci národních parků a CHKO.


Studenti budou vychováváni k proaktivnímu modelu služby občanům, důraz bude kladen především na vytváření systémů prevence a spolupráce s občanskými komunitami, což klade zejména důraz na posílení sociálních kompetencí absolventů.


Cílem studia je příprava odborníka, který nalezne uplatnění v oblasti veřejné správy a samosprávy, národních parcích a chráněných krajinných oblastí, případně vězeňské službě, justiční stráži, státní a městské policie a bezpečnostní pracovníci v bankovnictví.


Cílem vzdělávání je vytváření návyků k odpovědnosti za kvalitu své práce, k empatii, altruismu, angažovanosti a flexibilitě ve prospěch občanů, k dodržování bezpečných pracovních postupů a strategií, k ekologickému a ekonomickému chování. Studenti jsou vychováváni tak, aby si vytvořili kladný vztah ke svému povolání a pozitivní hodnotovou orientaci potřebnou pro pracovní, osobní i občanský život, aby byli připraveni se celoživotně vzdělávat a vyrovnávat s problémy. U studentů je vytvářen pozitivní vztah k vlastnímu zdraví a ke zdravému životnímu stylu.

Charakteristika obsahu vzdělávacího programu

Vzdělávacím obsahem, organizačními formami získávání zkušeností a odbornou praxí reaguje na nově vznikající bezpečnostní rizika, především na vytváření a fixování znalostí a dovedností odhalovat a objasňovat nové formy trestné činnosti a přestupků páchaných v oblastech životního prostředí, veřejného pořádku, dopravy atd. Vzdělávací program předpokládá profesionalizaci a specializaci studia, spolupráci s ostatními profesními obory v rámci České republiky, ale i celé EU, zejména pak spolupráce v rámci „Trojmezí“, tedy s Polskem a Německem.


V průběhu celého studia je dbáno o dosažení vyváženosti mezi odborným a všeobecným vzděláváním tak, aby se absolventi co nejlépe uplatnili v profesionálním životě.


Z didaktického hlediska je vzdělávání rozčleněno do pěti vzdělávacích oblastí:


1.    Oblast jazykového vzdělávání – tato oblast je naplňována výukou prvního cizího jazyka (povinný) a druhého cizího jazyka (volitelný). Studenti mohou volit ze tří vyučovaných jazyků, a to německého jazyka, anglického jazyka a ruského jazyka. Cílem je navázat na dosažené jazykové vzdělání na střední škole a připravit studenty na užívání jazyka v běžných profesních situacích.

2.    Oblast přírodovědného vzdělávání – tato oblast je naplňována výukou povinných předmětů Matematika, Životní prostředí a Přírodovědné základy. Cílem je vytvořit a zafixovat způsoby logického řešení problémů, vztah k přírodě a její ochraně v rámci trvale udržitelného rozvoje.

3.    Oblast společenskovědního vzdělávání – oblast společenskovědního vzdělávání je naplněna výukou povinných předmětů Psychologie, Sociologie a výukou volitelných předmětů Psychopatologie a Sociální psychologie.

4.    Oblast odborného teoretického vzdělávání – je naplněna výukou povinných předmětů Integrovaný záchranný systém, Právo I, Právo II, Státní správa a samospráva, Informační technologie a volitelných předmětů Praktická rétorika, Mediální komunikace, BOZP a Národní parky a chráněná území. V zaměření studia Prevence kriminality jsou dalšími povinnými předměty Kriminologie a Prevence kriminality. V zaměření studia Veřejná správa jsou zařazeny povinné předměty Ochrana osob a majetku a Krizový management.

5.    Oblast praktického odborného vzdělávání – je naplněna povinnými předměty Absolventský seminář, Odborná praxe, a praktická příprava a volitelným předmětem Metodologie psaní odborných textů.

Organizace výuky

Organizace výuky vychází z platných předpisů MŠMT o studiu na vyšších odborných školách a organizaci školního roku a organizačního řádu školy. Denní forma studia trvá tři roky, je členěna na zimní a letní období v každém ročníku. Součástí výuky je odborná praxe, která je zařazena do zimního období třetího ročníku v rozsahu 35 hodin za týden, tj. 560 hodin.

Součet hodin povinných předmětů a povinně volitelného bloku v zimním období 1. ročníku denní formy vzdělávání nepřesáhne 26 hodin. Ve zbývajících obdobích denní formy vzdělávání se součet hodin za týden v jednotlivých obdobích bude pohybovat od 26 hodin do maximální výše 35 hodin v závislosti na volitelných modulech.

Povinně volitelné bloky a odborné povinné moduly slouží k prohloubení profesní orientace a zájmů studentů, k aktualizaci učiva, zohlednění potřeb a požadavků trhu práce a určují zaměření studenta. Povinně volitelné předměty si studenti volí v rámci svého zaměření. Minimální počet studentů je deset.

Výuka bude probíhat formou přednášek, seminářů, cvičení a exkurzí. Postup studia u jednotlivých předmětů je uveden v učebním plánu a konkretizovaném učebním plánu.

Předměty absolutoria pro denní formu studia jsou:


povinné:

  • Cizí jazyk;
  • Státní správa a samospráva;       
  • Právo;
  • Obhajoba absolventské práce.


volitelné k odborným předmětům dle zaměření:

Prevence kriminality

  • Prevence kriminality
  • Kriminologie

Ochrana osob a majetku

  • Ochrana osob a majetku
  • Krizový management


Z volitelných předmětů si student volí jeden k bloku odborných předmětů Státní správa a samospráva, Právo.


Podmínky přijímacího řízení

Přijímací řízení se skládá:

  • z psychologických testů struktury osobnosti
  • test fyzické připravenosti
  • test obecných studijních předpokladů


Zpět