Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 68-43-N/04 Veřejnosprávní činnosti                            


Obor vzdělání: 68-43-N/.. Veřejnosprávní činnost


Škola: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Bratislavská 2166, Varnsdorf



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Cílem vzdělávacího programu je připravit odborníky v oblasti veřejnosprávních činností, kteří se uplatní jako úředníci státních, krajských a obecních institucí, administrativně techničtí pracovníci u soukromých firem a pracovníci konzultačních nebo obchodních firem. Vzdělávací program je určen všem zájemcům o studium tohoto oboru bez ohledu na obor předchozího studia.


Vzdělávání se zaměřuje jak na osvojení odborných vědomostí a dovedností potřebných pro práci v uvedených oblastech, tak na další osobnostní rozvoj studentů, na prohloubení jejich jazykových znalostí, právního a ekonomického vědomí, kognitivních, komunikačních a dalších kompetencí. Studenti jsou vedeni k rozvoji tvůrčího myšlení, dovednosti řešit problémy, pracovat samostatně i v týmu, efektivně se učit a neustále se vzdělávat. Pozornost se věnuje přípravě studentů na plánování a řízení své profesní kariéry, na přizpůsobování se změnám trhu práce a na komunikaci se zaměstnavateli.


Charakteristika obsahu vzdělávacího programu


Teoretická výuka zahrnuje vyučování dle rozpisu učiva v učebním plánu a učebních osnovách v celkovém rozsahu 2080 hodin, příprava na zkoušky a zkoušky 520 hodin a příprava na absolutorium 52 hodiny. Celkový rozsah teoretické výuky činí 2652 hodiny. Obsah vzdělávání, který je vymezen učebním plánem, tvoří několik oblastí: jazykové vzdělávání, matematické vzdělávání, ekonomicko - právní vzdělávání a vzdělávání odborné.


Cílem jazykového vzdělávání je dosáhnout takové úrovně jazykových znalostí a dovedností odpovídající úrovni B2(C1) společného evropského referenčního rámce pro jazyky, která umožní absolventům užívat jazyk aktivně pro pracovní, osobní a studijní účely. Vzdělávací program zahrnuje možnost výuky tří cizích jazyků – anglického, německého a ruského. Z těchto tří jazyků si mohou studenti vybrat dva jazyky. Jeden jazyk, který si student vybere, ze dvou studovaných je předmětem absolutoria. Výuka je rozdělena do pěti modulů v celkovém rozsahu 240 hodin výuky pro jeden cizí jazyk. Dva moduly jsou zaměřeny na písemnou a ústní komunikaci pro osobní účely, tři moduly jsou zaměřeny na odbornou tematiku.


Matematické vzdělávání má odborně průpravný charakter, neboť prohlubuje dovednosti vědomosti studentů ze střední školy v tématech důležitých pro studium odborných předmětů. Výuka matematiky je rozdělena do čtyř modulů v celkovém rozsahu 192 hodiny za celé studium.


Ekonomicko - právní vzdělávání poskytuje studentům v návaznosti na střední školu vědomosti a dovednosti z podnikové ekonomiky, managementu, marketingu a právní nauky potřebné pro obchodně - podnikatelskou činnost a pro řízení pracovních týmů. Prohlubuje právní vědomí studentů s důrazem na ty právní aspekty, které jsou významné pro činnost v oblasti státní správy,  duševního vlastnictví, ochrany spotřebitele, ochrany a bezpečnost práce a zdraví apod.

Do výuky je zařazen modul sport a hry, který rozvíjí fyzickou zdatnost studentů a zároveň kompenzuje převážně sedavé zaměstnání studentů během studia.


Odborné vzdělávání zahrnuje vědomosti a dovednosti potřebné pro práci na úřadech nebo soukromých firmách v oblasti organizace práce, personalistiky, správy majetku, psychologie sociologie. Studenti se seznámí s problematikou řešení konfliktních situací, problémových sociálních skupin, s národními a národnostními problémy, se sociální politikou státu, krajů a obcí. Profilující předměty jsou zařazeny do povinně volitelných předmětů, kde studenti mají možnost jejich výběrem ovlivnit své budoucí profesní zaměření. Blok odborných předmětů absolutoria tvoří tři předměty.


Dva předměty jsou podle učebního plánu povinné, další předmět si student vybere z předmětů povinně volitelných, označených ve studijním plánu. Vhodnou volbou odborného volitelného předmětu se student zaměřuje na pozici:

  • Samostatný pracovník samosprávy pro sociální věci
  • Samostatný pracovník samosprávy pro správní agendu
  • Samostatný pracovník samosprávy pro školství, mládež a sport
  • Samostatný pracovník samosprávy pro územní plánování a výstavbu
  • Samostatný pracovník samosprávy pro zvláštní úkoly
  • Samostatný pracovník samosprávy pro životní prostředí
  • Samostatný pracovník živnostenského a správního úřadu
  • Odborný pracovník služeb zaměstnanosti
  • Samostatný administrativní pracovník
  • Samostatný personalista
  • Samostatný správce
  • Pracovník ve státní správě a územní samosprávě


Profilující odborné předměty jsou zařazeny do třetího ročníku a student si je volí na základě svých poznatků a budoucího uplatnění, které mu usnadní soustředěná praxe ve druhém ročníku. Součástí odborného vzdělávání je odborná praxe. Praktická výuka je zařazena do letního období druhého ročníku. Celkový rozsah praktické výuky činí 700 hodin.


Organizace výuky


Organizace výuky vychází z platných předpisů MŠMT o studiu na vyšších odborných školách a organizaci školního roku a organizačního řádu školy. Studium trvá tři roky, je členěno na zimní a letní období v každém ročníku. Součástí výuky je odborná praxe, která je zařazena do letního období druhého ročníku v rozsahu 20 týdnů po 35 hodinách týdně. Teoretická výuka je členěna do modulů. Každý modul má 3 týdenní vyučovací hodiny. Modul sportovní hry má 2 týdenní vyučovací hodiny a je zařazen do všech ročníků a období mimo období, kdy studenti vykonávají odbornou praxi. Moduly jsou rozděleny na moduly povinné, povinně volitelné a volitelné. Součet týdenních hodin u denního studia nepřesáhne 26 hodin za týden. Povinně volitelné moduly a volitelné moduly slouží k prohloubení profesní orientace a zájmů studentů, k aktualizaci učiva, zohlednění potřeb a požadavků trhu práce a určují zaměření studenta. Proto mohou být podle potřeby obměňovány. Povinně volitelné předměty si studenti volí a ředitel školy stanoví minimální počet studentů pro dané zaměření.


Výuka bude probíhat formou přednášek, seminářů a cvičení. Postup studia u jednotlivých předmětů je uveden v modulech jednotlivých předmětů. Pro získání předepsaných dovedností a vědomostí jsou do výuky dále zařazeny exkurze.

 

Výuka odborné praxe je organizována na předem schválených pracovištích školou, nebo na pracovištích školy. Pracoviště musí odpovídat podmínkám  BOZP a jsou smluvně zajišťována školou. Charakter a náplň odborné praxe musí odpovídat oboru, který student studuje.



Zpět