Vzdělávací program: 68-43-N/13 Správa chovu zvířat
Obor vzdělání: 68-43-N/.. Veřejnosprávní činnost
Škola: Veřejně správní akademie - vyšší odborná škola, s. r. o.
Filipínského 1, 615 00 Brno
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vyšší odborné vzdělávání ve vzdělávacím programu „Správa chovu zvířat“ připravuje studenty pro kvalifikovaný výkon řídících i samostatných náročných speciálních odborných činností v oblasti chovu zvířat.
Vzdělávací program je určen pro absolventy středních škol, kteří získali střední vzdělání s maturitní zkouškou. Teoretické znalosti získané na středních školách pak rozvíjí, doplňuje a prohlubuje především systémem specifických odborně náročných vyučovacích předmětů. Praktické znalosti a dovednosti pak studenti získávají při cílené praktické přípravě, uskutečňované především formou odborné praxe rozložené do tří let.
Absolventi vyššího odborného vzdělávání v uvedeném vzdělávacím programu získají nejen specifické teoretické i praktické odborné znalosti a dovednosti, ale také rozšiřující znalosti a dovednosti právních předpisů týkajících se evropské úpravy chovu zvířat, problematiky chovu hospodářských, jatečních, exotických zvířat, dále využívání informačních technologií, znalosti cizích jazyků a dalších.
Cílem realizace vzdělávacího programu je komplexní teoretická i praktická příprava studujících k budoucímu úspěšnému výkonu odborných činností týkající se chovu zvířat.
Získané vyšší odborné vzdělání absolventů vzdělávacího programu vytváří též optimální předpoklady pro jejich další úspěšné celoživotní i vysokoškolské vzdělávání.
Vzdělávací program je také koncipován tak, aby motivoval osobní realizaci studentů a jejich vlastní aktivní účast na tvořivé, produktivní a odpovědné činnosti. Studenty též připravuje na očekávaná rizika a nejistoty při realizaci svého profesního uplatnění, jakož i na vývoj v občanské společnosti obecně.
Charakteristika vzdělávacího programu
Ve vzdělávacím programu „Správa chovu zvířat“ si student osvojí schopnost komplexního pohledu na předmětnou problematiku.
Vzdělávání zahrnuje všeobecné, základní a specifické odborné vzdělávání, včetně náročné praktické přípravy.
Všeobecně vzdělávací předměty rozšiřují znalosti studentů získané na střední škole. Student se seznamuje hlouběji se současnou problematikou chovu zvířat, jejími specifiky, současnou právní úpravou týkající se ochrany a zamezení týraní zvířat, mezinárodněprávní ochranu nejenom exotických zvířat a další úpravu týkající se postavení státních orgánů jako orgánů veřejné moci. Vzdělávání prohlubuje jeho znalosti v cizím jazyce, student rozvíjí svoje sociálně komunikativní dovednosti, umí využívat poznatků z praxe, z právní úpravy dané problematiky, přírodovědné a jazykovědné. Student má osvojeny dovednosti týmové práce; dále rozvíjí své znalosti a dovednosti v oblasti informačních a komunikačních technologií, zejména v souvislosti se získáváním potřebných odborných informací a při řešení konkrétních odborných úkolů.
Odborné předměty jsou koncipovány tak, aby student získal potřebné teoretické znalosti a praktické dovednosti a návyky odborného charakteru, naplňující profesní profil absolventa v oblasti správy chovu zvířat umožňující jeho odpovídající uplatnění na trhu práce.
Nedílnou součástí odborného vzdělávání je praktická příprava uskutečňovaná formou souvislé odborné praxe v rozsahu 21 týdnů celkem za dobu vzdělávání, kterou studenti vykonávají ve veřejném i soukromém sektoru. Její význam vyplývá z poslání vyšších odborných škol, a to vychovat odborníky, kteří jsou schopni zastávat odpovídající funkce po krátkém zapracování.