Vzdělávací program: 75-32-N/02 Sociální pedagogika a teologie
Obor vzdělání: 75-32-N/.. Sociální práce a sociální pedagogika
Škola: JABOK - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická, Salmovská 1538, Praha 2
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program reaguje na rychlou proměnu naší společnosti v posledních 15 letech, která přinesla nejen demokracii, svobodu a pluralitu názorových postojů, ale také růst problémů a životních krizí, neboť na tak radikální změny a nové nároky nebyli a nejsou mnozí lidé připraveni. K nejtíživějším sociálním problémům současné doby patří ztráta životní orientace a v důsledku toho i smyslu, přetíženost, anonymita, krize rodiny, závislost na drogách všeho druhu, nezaměstnanost, bezdomovectví, kriminalita, v křesťanském prostředí pak nejasnost ve společenském poslání církví, úbytek věřících laiků i duchovních. Vzdělávací program Jaboku vychází z přesvědčení, že na uvedené problémy je třeba odpovídat kvalifikovaně, a proto klade důraz jak na vzdělání v sociální práci tak i na zprostředkování hodnotové orientace. Studující jsou vedeni k tomu, aby si vedle nezbytných odborných znalostí osvojili i kritický přístup ke skutečnosti, dovedli reflektovat současný stav společnosti a církve i vývojové trendy a přitom dovedli unést tíhu požadavků a nároků, jež na ně budou v praxi kladeny. Studium splňuje požadavky kladené v podobě tzv. minimálních standardů na obor sociální práce.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Vzdělávací program „sociální pedagogika a teologie“ je zaměřen především profesně, tj. k teoreticko-praktické přípravě pracovníků pro celou škálu výchovných a sociálních zařízení. Studium spojuje praktickou přípravu studujících na základě soudobých vědeckých poznatků z oblasti sociální práce s jejich osobnostní a duchovní formací, jejímž východiskem je křesťanská orientace. Vzdělávací program obsahuje čtyři základní složky: sociálně pedagogické kurzy, prakticky zaměřené kurzy (jazykové, umělecké a sportovní), filosoficko-teologické kurzy a metodicky řízené praxe. Vedle přednášek a cvičení se v každém semestru nabízí studujícím značné množství výběrových kurzů, které bezprostředně reagují na aktuální otázky společnosti a církve.
Filosoficko-teologická složka studia je nejen nezbytným předpokladem k pastorační práci v křesťanských církvích, nýbrž také jedním z formativních prvků výchovy osobnosti, neboť vede k nutné reflexi nad vlastními postoji a hodnotovým systémem. Studium však není orientováno výlučně na studující hlásící se ke křesťanství. Je otevřeno komukoliv, kdo je při splnění předepsaných požadavků ochoten se touto oblastí zabývat.
Organizace výuky
Výuka je rozdělena
do povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů. Výuka povinných a
povinně volitelných předmětů probíhá formou přednášek a/nebo cvičení.
V průběhu
Podmínky pro přijímání studentů
Uchazeči o studium na Jaboku podávají do 30. dubna přihlášku ke studiu. První kolo přijímacího řízení se koná v červnu, druhé kolo v srpnu. Povinnou součástí přijímacího řízení jsou přijímací zkoušky, které se skládají z písemné a ústní části. Písemná část obsahuje psychologické testy, test všeobecných znalostí, testy z českého jazyka a cizího jazyka (angličtiny nebo němčiny). V ústní části se zkoumá motivace uchazečů ke studiu, jejich praxe v sociální a pastorační práci, všeobecný rozhled, postoj ke studijním oborům sociální pedagogiky a teologie. Jiné podmínky pro přijímání studentů nejsou stanoveny.