Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 75-32-N/04 Charitativní a sociální práce


Obor vzdělání: 75-32-N/.. Sociální práce a sociální pedagogika


Škola: CARITAS - Vyšší odborná škola sociální, nám. Republiky 3, Olomouc



Charakteristika vzdělávacího programu


Délka a formy vzdělávacího programu: 3 roky denní studium, 3 roky dálkové studium


Nezbytné podmínky pro přijetí   

Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání, osobnostní předpoklady, komunikační schopnosti a patřičná úroveň všeobecných znalostí, úspěšné absolvování přijímacího řízení, odpovídající zdravotní stav. Doporučeným kriteriem jsou předchozí praxe a zkušenosti v sociální oblasti.


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Vzdělávací program byl koncipován na základě požadavku Arcidiecézní charity Olomouc, jakožto největšího nestátního poskytovatele sociálních služeb, a konzultací s poskytovateli sociálních služeb v regionu.

Cílem je komplexně připravit absolventy na práci sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách, tzn. vybavit je veškerými teoretickými a praktickými znalostmi a kompetencemi pro výkon těchto náročných profesí. Absolventi budou ovládat znalosti jednotlivých teoretických disciplin souvisejících se sociální prací, zejména zahrnutých v minimálním standardu vzdělávání v sociální práci, budou mít praktické zkušenosti ověřené a supervidované v praxi zahrnující 30% rozsahu studia. Specifickým rozšířením studia je příprava na sociální práci realizovanou v církevních organizacích, zaměřená na křesťanské pojetí člověka a společnosti a na využívání potenciálu religiozity u klientů i pracovníků.

Při přípravě programu byly využity zkušenosti z dosavadního vzdělávacího programu Charitní a sociální činnost. Jeho kvality nejlépe potvrzuje skutečnost, že prakticky nemá nezaměstnané absolventy, resp. jsou na trhu práce napříč celým spektrem zaměstnavatelů velice žádáni. Nezanedbatelná je také skutečnost, že řada absolventů pokračuje ve studiu na vysokých školách v ČR i v zahraničí.

V rámci akreditace byly využity poznatky z dosavadní výuky a požadavky z praxe tak, aby si uchoval všestranně vysokou úroveň. Prezentovaný obsah prošel v několika kolech připomínkovým řízením významných odborníků sociální práce za účelem maximální návaznosti na požadavky praxe.

Vzdělávací program má denní a dálkovou formu studia.

Studující je během svého studia motivován ke své permanentní odborné i osobní formaci.


Charakteristika obsahu vzdělávacího programu


Tříletý vzdělávací program se skládá z předmětů všeobecně vzdělávacích a profilujících. Více než třicet procent rozsahu studia tvoří praxe. Obsah vzdělávacího programu odpovídá minimálním standardům vzdělávání v sociální práci.

Vzdělávací program má interdisciplinární povahu, tzn. že jednotlivé disciplíny integrují své specifické obsahy do rámce teoretické i praktické sociální práce. Předmět teorie a metody sociální práce je tak základním integrujícím prvkem celého vzdělávacího programu.

Kromě výuky prostřednictvím přednášek, seminářů a cvičení obsahuje i netradiční výukové aktivity: úvodní soustředění, psychosociální výcvik, studijní soustředění studentů dálkového studia apod.

Studentům je umožněna individuální profilace prostřednictvím povinně volitelých předmětů. Kromě toho mohou využít široké nabídky volitelných předmětů. Jejich obsah navazuje na potřeby budoucího pracovního uplatnění.

Podmínky bezpečnosti práce a ochrany zdraví odpovídají předpisům v této oblasti. Veškeré prostory školy jsou nově zrekonstruované a splňují příslušné normy.

Zvýšená pozornost je věnována praxi, pro kterou škola ve spolupráci s příslušnými pracovišti zajišťuje speciální přípravu. Podíl praxe se v průběhu studia zvyšuje, praxe je supervidována. Ve třetím ročníku mají studenti možnost absolvovat souvislou praxi v zahraničí.


Organizace výuky


Organizace výuky odpovídá vyhlášce 10/2005 Sb. o vyšším odborném vzdělání.

Pravidla zařazování jednotlivých předmětů nebo jejich částí do učebního plánu

Učební plán je koncipován multidisciplinárně. Skladba předmětů je taková, aby se studenti naučili komplexnímu přístupu při řešení problémů. Část předmětů je povinně volitelná a část volitelná. Tento systém umožňuje profilaci dle zájmu studentů.

Na začátek studia je zařazeno úvodní soustředění, do druhého ročníku je zařazen psychosociální výcvik. V dálkovém studiu tyto funkce plní studijní soustředění zařazené do prvního a druhého ročníku.

Povinně volitelné předměty jsou řazené do bloků a student si musí vybrat předepsaný počet.

Volitelné předměty jsou koncipovány speciálně pro obor Charitativní a sociální práce, a to především s ohledem na zájem studentů. Kromě toho lze na základě smlouvy o spolupráci využívat celouniverzitní nabídku.


Specifikum dálkového studia

Rozsah konzultací dálkového studia je vymezen v časovém plánu studia. Obsah studia a předané kompetence jsou shodné s denní formou studia. To je zajištěno odlišnými metodami výuky s důrazem na samostudium studentů. Do praxe je postupně zaváděn systém e-learningu a distančních textů. Studijní texty všech disciplin jsou uložené na serveru školy, kam mají všichni studenti neomezený přístup. Studentům jsou k dispozici knihovny CARITAS – VOŠs a UP.

Každá studijní skupina má společnou e-mailovou adresu pro hromadnou korespondenci a zároveň každý student má individuální adresu. Kromě pravidelných osobních konzultací vyučující pracují se studenty elektronickou formou.


Pravidla a podmínky pro zařazování odborné praxe, její obsah a rozsah

Odborná praxe navazuje na získané teoretické znalosti. V denním studiu je v prvním a druhém období zařazena motivační týdenní praxe, ve třetím období každý student absolvuje řízenou praxi ve čtyřech různých organizacích z hlediska typu sociální práce i klientely. Ve čtvrtém období je souvislá čtyřtýdenní praxe. V pátém období je zařazena praxe osmitýdenní, zaměřená dle profilace studentů, zejména s ohledem na zájem budoucího uplatnění a téma absolventské práce. Tuto praxi je možné absolvovat v zahraničí.

V dálkové formě studia je praxe organizována obdobně v alikvotním podílu.

Podmínky bezpečnosti práce a ochrany zdraví odpovídají předpisům v této oblasti.

Přímá praxe na pracovišti činí v denním studiu 18 týdnů (720 hodin), psychosociální výcvik 30 hodin, úvodní soustředění 30 hodin, povinných hodin teoretické výuky je za celé studium 1366,75 (povinná týdenní výuka x příslušný počet týdnů v obdobích, vč. supervizního semináře ve 2. ročníku). Celkový časový rozsah studia zahrnuje 2146,75 hodin, přičemž podíl praxe a praktického výcviku činí 36,30%.


Způsob a podmínky kontroly studia

Základními formami hodnocení studia jsou zápočet, klasifikovaný zápočet a zkouška. Jejich rozpis stanoví vzdělávací program. V průběhu období mohou učitelé provádět kontrolu studia zejména kontrolními otázkami, písemnými pracemi (testy), zadáváním samostatných úkolů, seminárními pracemi. V souladu s programem předmětu mohou být výsledky těchto kontrol příslušným způsobem zohledněny při zkoušce, zápočtu a klasifikovaném zápočtu.

Do vyššího ročníku postoupí student, který úspěšně splnil podmínky stanovené akreditovaným vzdělávacím programem pro příslušný ročník.

Zpět