Vzdělávací program: 75-32-N/07 Pastorační a sociální práce
Obor vzdělání: 75-32-N/.. Sociální práce a sociální pedagogika
Škola: Evangelikální teologický seminář – Vyšší odborná škola teologická a sociální, Stoliňská 2417, Praha 9
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Filozofie vzdělání na ETS je vyjádřena v oficiálně formulovaném poslání ETS těmito slovy: „Duchovně, odborně a prakticky připravovat pro službu v církvi i společnosti.“ Ve vzdělávání nám jde o rozvíjení tří klíčových oblastí: odborné, duchovní, a praktické. Usilujeme o to, aby naši vyučující působili a rozvíjeli se v těchto třech oblastech tak, aby sloužili růstu studentů a studentek ve výše uvedených směrech. Rozvoji v oblasti duchovní navíc slouží tým spirituála, který má na starosti pravidelnou pastorační péči o studenty. V rozvoji oblasti praktické hraje významnou roli vedoucí praxe. Vedle samotných průběžných a souvislých praxí se studenti také zapojují do projektů, které dále rozšiřují jejich zkušenosti a praktické kompetence. Někdy filozofii vzdělání ETS formulujeme i obrazně: toužíme vzděláním zasáhnout hlavu, srdce a ruce.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Vzdělávání zahrnuje široké spektrum znalostí, dovedností a kompetencí, které jsou studentům předávány prostřednictvím povinných a volitelných předmětů. Povinné předměty zajišťují klíčové znalosti v oblastech, jako je sociální práce, sociální politika, společenskovědní základ a teologie. Studenti získávají dovednosti z filozofie, etiky, práva, ekonomiky, sociologie, religionistiky a zdravovědy. Součástí vzdělávání je rovněž studium psychologie, které zahrnuje psychologii osobnosti, sociální psychologii, vývojovou psychologii a psychopatologii. Pastorace se věnuje základním pastoračním dovednostem a disciplínám.
Praktické dovednosti a kompetence jsou rozvíjeny prostřednictvím praxí a projektů, které podporují sebereflexi, supervizi a seznámení s pracovním prostředím. Akademické psaní je dalším důležitým aspektem, kdy studenti jsou vedeni k přípravě a tvorbě absolventské práce s využitím metod sociálního výzkumu. Výuka angličtiny pak probíhá po celé období studia.
Blok povinně volitelných předmětů se zaměřuje na prohloubení znalostí a kompetencí v oblasti sociální práce a pastorace. Zde studenti absolvují předměty věnované konkrétním oblastem pastorace, jako jsou pastorační témata, sborová pastorace či teologie duchovního růstu. Sociální práce je dále rozvíjena prostřednictvím témat, jako jsou zdraví a nemoc, efektivní komunikace, gerontologie nebo sociální práce s truchlícími.
Doporučeně volitelné předměty zahrnují duchovní formaci, sportovní aktivity, teologické obory a rozšiřující pastorační předměty. Volitelné předměty pak mohou zahrnovat široké spektrum dalších předmětů vyučovaných v rámci programu. Přehled všech těchto částí studia nabízí Tabulka předmětů pro tvorbu učebního plánu, přičemž obsah vzdělávání je detailně popsán v kapitole věnující se charakteristice jednotlivých modulů.
Projektové týdny pak představují způsob, jakým se rozšiřuje a zpestřuje výuka. Tyto týdny umožňují škole doplnit teoretické nebo praktické vzdělávání studentů podle jejich specializace a osobního zaměření. Může jít o exkurze, stáže, účast na konferencích či práce na vlastních projektech. Skupinové projekty přispívají k rozvoji vztahových kompetencí a mají potenciál přinést přímý přínos širší společnosti.