Přeskočit navigaci

Vzdělávací program:  82-47-N/03 Herectví s loutkou


Obor vzdělání: 82-47-N/.. Dramatické umění


Škola: Vyšší odborná škola herecká, Hadovitá 1023/7, Praha 4



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Program všestranně připravuje budoucí loutkoherce a animátory. Vzdělávání se ubírá spíše tradičními cestami s cílem vychovat loutkoherce pro klasické loutkové divadlo. K tomuto vymezení nás vede stávající praxe výchovy loutkoherců na DAMU. Těžiště výuky loutkoherectví na DAMU se více či méně posunulo od tradičního loutkoherectví přes autorské divadlo až k alternativnímu herectví.


Odlišnost vzdělávání na VOŠH od studia loutkářského umění v bakalářských a magisterských oborech spočívá v důrazu na praktické znalosti, ovládání loutkohereckého řemesla a větší komplexnosti znalostí (režie, dramaturgie i technologie a scénografie v loutkovém divadle), které jsou základním předpokladem práce v malé skupině i v práci sólisty, ale na druhé straně neomezuje zařazení do divadelního kolektivu, kde jsou jednotlivé profese rozděleny. V rámci lepšího uplatnění absolventů v praxi byl program rozšířen o oblast tvořivé dramatiky a pedagogiky. Naše východiska se opírají o nedostatek umělecky vzdělaných pedagogů pro volnočasová centra, případně pro terapeutickou asistenci ve zdravotnických zařízeních. V současné době ověřujeme Tvořivou dramatiku formou nepovinného předmětu.

    

Vzdělávací program se zaměřuje na:


·      vzdělávání pro herectví s loutkou

·      vzdělávání v kontextu divadla jednoho herce a loutky

·      vzdělávání pro televizní, rozhlasovou (hlasovou) a pódiovou animaci s loutkou

·      vzdělávání pro animaci společenských akcí

·      vzdělávání pro oblast pedagogické činnosti v oboru tvořivé dramatiky po doplnění příslušného pedagogického vzdělání na VŠ

·      vyškolení v oblasti pohybové kultury

·      vyškolení v oblasti hudební a pěvecké přípravy

·      vyškolení v oblasti hlasové specializace

·      vyškolení v oblasti základů loutkářské technologie a scénografie

·      základní technologické znalosti konstrukce jednotlivých druhů loutek

·      vyškolení v oblasti základů loutkářské dramaturgie a režie

·      vyškolení v oblasti základů černého divadla, párového loutkového divadla, divadla masek, orientálního loutkového divadla

·      vyškolení v oblasti předávání herecké a loutkoherecké výchovy v kontextu loutkového divadla


Přidaná hodnota programu, v porovnání se středoškolským a vysokoškolským vzděláváním v příbuzných oborech, spočívá:


o    v úplných praktických a teoretických znalostech v oboru práce s loutkou, v základní znalosti technologické konstrukce jednotlivých druhů loutek, která umožní vyrobit takovou loutku ve školní loutkářské dílně pod vedením zkušeného scénografa nebo řezbáře (technologická a scénografická propedeutika)

o    v úplném teoretickém i praktickém zázemí v oblasti režijní a dramaturgické propedeutiky

o    v úplných praktických a teoretických znalostech umělecké části oboru tvořivé dramatiky, ve specifickém způsobu využití herectví s loutkou pro výchovnou činnost (průpravné hry a cvičení, dramatické improvizace, dramatické strukturování, specifické metody a techniky, divadlo ve výchově, divadlo hrané s dětmi, divadlo fórum).


Zpět