Vzdělávací program: 53-41-N/31 Diplomovaná dentální hygienistka
Obor vzdělání: 53-41-N/3. Diplomovaná dentální hygienistka
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s MŠMT vydalo kvalifikační standard přípravy, kterým se specifikují požadavky na vzdělávací programy pro všechny vyšší odborné školy zdravotnické. Tím je určen společný základ výše uvedeného vzdělávacího programu a ten je tedy vyučován na jednotlivých školách jen v nepatrných obměnách.
Profil absolventa
Absolventi vzdělávacího programu budou oprávněni vykonávat odpovídající zdravotnická povolání ve smyslu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče.
Výstupní znalosti, schopnosti a dovednosti absolventa
Absolventi jsou vybaveni kompetencemi umožňujícími vykonávat profesi dentální hygienistky na žádoucí úrovni a rozvíjet své vědomosti, dovednosti a postoje v rámci dalšího vzdělávání a podporovat tak svůj profesionální růst.
Absolventi vzdělávacího programu Diplomovaná dentální hygienistka pracují přesně a precizně, disponují sebekontrolou a sebeovládáním, mají organizační schopnosti, při jednání s lidmi projevují jistotu a pohotovost, kultivovanost vystupování a úpravu zevnějšku.
Možnosti uplatnění absolventa
Absolvent oboru Diplomovaná dentální hygienistka nachází uplatnění především v oblasti prevence a podpory zdraví dutiny ústní. Pracuje ve stomatologických ordinacích, kde samostatně zajišťuje profesionální dentální hygienu, včetně odstraňování zubního kamene, bělení zubů, aplikace fluoridových přípravků a individuálního poradenství o správné péči o chrup.
Jeho působení je nepostradatelné při podpoře zdraví parodontálních tkání, kde se věnuje diagnostice a terapii počátečních stadií parodontálních onemocnění. Může asistovat zubním lékařům při zákrocích nebo zajišťovat péči v rámci mezioborové spolupráce s ortodontisty, pediatry či specialisty na maxilofaciální chirurgii.
Absolvent se také uplatní v preventivních programech veřejného zdraví, kde zajišťuje osvětu a edukaci dětí i dospělých o ústní hygieně ve školách, zdravotnických zařízeních nebo komunitách. Dále může pracovat ve výzkumných institucích, kde se zaměřuje na vývoj nových preventivních technologií a postupů v oblasti dentální hygieny.
Další možnosti nabízí provoz vlastní praxe, kde absolvent zajišťuje samostatné vedení ordinace dentální hygienistky. Díky vzdělání v oblasti managementu a práva je připraven na administrativní činnosti, jako je vedení zdravotnické dokumentace a zajišťování chodu ordinace.
Tato široká škála možností umožňuje absolventovi využít jeho znalosti a dovednosti při podpoře zdraví pacientů a prevenci onemocnění dutiny ústní na individuální i komunitní úrovni.