Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 61-41-N/01 Teologická a pastorační činnost


Obor vzdělání:  61-41-N/.. Teologická a pastorační činnost


Škola: Evangelikální teologický seminář – Vyšší odborná škola teologická a sociální, Stoliňská 2417, Praha 9


Profil absolventa


Absolvent disponuje všeobecnými vědomostmi humanitního charakteru. Získal pasivní znalost hebrejštiny a řečtiny, včetně základních lingvistických poznatků. Absolvent má aktivní znalost angličtiny, resp. němčiny, schopnost konverzovat, poslouchat přednášky bez překladu, číst a zpracovávat odbornou literaturu, písemně se projevovat. Prohloubil si znalosti všeobecných a církevních dějin. Osvojil si základní vědomosti z oblasti etiky a filozofie. Absolvent se orientuje v dobovém pozadí Starého i Nového zákona, v literárním úvodu do Starého i Nového Zákona. Je schopen exegeticky pracovat s originálními biblickými texty v hebrejštině a řečtině. Seznámil se s obecnými základy hermeneutiky i s jejich aplikací na konkrétní texty. Získal přehled o vnitřních souvislostech Starého i Nového Zákona, o biblické teologii. Má přehled o teologickém myšlení domácím i zahraničním a o soudobých církvích. Seznámil se s poznatky z oboru religionistiky i teologie náboženství, na jejich základě je schopen s porozuměním přistoupit k problémům současné multireligiózní a multikulturní společnosti.


Absolvent je schopen využívat základního systémového a programového vybavení počítače. Dokáže pracovat s elektronickou poštou, efektivně využívat relevantních zdrojů na Internetu,. tvořit textové dokumenty a tabulky (např. program OpenOffice.org), kopírovat (zálohovat) svá data. Absolvent je schopen základní práce s oborovými databázemi přístupnými v síti ETS.


Absolvent byl uveden do hygieny duševní práce i plánování času. Osvojil si základní dovednosti z oblasti komunikace. Umí navazovat rozhovory s lidmi, zvládá základní komunikační strategie. Naučil se zásadám vedení skupinového rozhovoru a je schopen přednášet na veřejnosti. Je schopen samostatného myšlení i kritické práce s odbornou literaturou. Dokáže  koncepčně pracovat. Je schopen mluveného i písemného projevu. Absolvent je schopen vykonávat práci kazatele místního sboru, s důrazem na společenskou prospěšnost církevní práce. Umí se podílet na řízení církevní organizace, kázat,  připravovat a vést bohoslužby, koordinovat sborové aktivity. Je schopen uplatňovat homiletické a katechetické principy v jednotlivých oblastech praktického sborového vyučování. Absolvent je připraven pro poskytování základní pastorační péče na půdě místního sboru. Je schopen rozpoznat, kdy může poskytnout pomoc sám, a kdy musí dotyčného člověka poslat za kvalifikovaným odborníkem. Pastorační péčí také působí preventivně proti rizikovému chování a životním krizím.


Za dobu studia je absolvent teologického zaměření ETS formován také v oblasti základních postojů, hodnotové orientace, etického uvědomění, sociálního cítění, osobní spirituality a rozvoje charakteru. Je veden k zodpovědnosti a osobnostní zralosti, k otevřenosti v navazování a budování mezilidských vztahů, je tedy schopen efektivní týmové práce. Absolvent je připraven vykonávat duchovenskou a pastorační péči, jejíž nezbytnou podmínkou je osobní integrita a pozitivní vztah k lidem.


V rámci praxe je rozvíjeno a sledováno šest základních kompetencí:

1. Kázat a vést bohoslužby,

2. Působit katecheticky,

3. Vést, 4. Vykonávat pastorační péči a budovat vztahy,

5. Konat misii,

6. Osobně růst.


Možnosti uplatnění absolventa 


Absolventi jsou připraveni působit v rámci místních sborů, církví a církevních organizací jako duchovní (kazatelé, faráři, pastoři), dále jako církevní pracovníci v oblasti katecheze, misie a pastorace dětí a mládeže.

Zpět