Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 61-41-N/02 Teologická a pastoračně sociální činnost


Obor vzdělání:  61-41-N/.. Teologická a pastorační činnost


Škola: Teologický seminář Církve adventistů sedmého dne – Vyšší odborná škola teologická a pastoračně sociální, Radvanice 29, Sázava



Profil absolventa


Studium na Teologickém semináři Církve adventistů sedmého dne je koncipováno jako studium pro absolventy středních škol s úplným středním nebo úplným středním odborným vzděláním. Má charakter soustavné přípravy pro výkon duchovenského nebo pastoračně sociálního povolání s širším záběrem v oblasti humanitní.


Absolventi získávají solidní základní teologické vzdělání (biblické, systematické, historické), a mohou proto najít uplatnění v různých církevních institucích, kde je předpokladem pro výkon povolání poučený křesťanský pohled na svět.


V rámci všeobecných předmětů si absolventi utvrdí a prohloubí vědomosti humanitního charakteru. Získají pasivní znalost starověkých jazyků (hebrejštiny, řečtiny) a aktivně ovládají anglický jazyk ve čtyřech základních komunikativních dovednostech (mluvený projev, poslech s porozuměním, čtení, a to i odborných teologických textů, a psaný projev). Ovládají základní teologickou terminologii.


Absolventi jsou schopni oslovit větší shromáždění, dovedou navazovat rozhovory s lidmi a také jim naslouchat. Zvládají komunikační strategie v rozhovorech s lidmi v těžkých životních situacích. Dokážou vést skupinový rozhovor a diskusi. Mají základní vědomosti z oblasti psychologie a pedagogiky. Ovládají psychologické principy uplatňující se v rozhovorech a kontaktech s lidmi. Získali poznatky v oblasti duševní hygieny. Vytvořili si návyky v oblasti plánování a využívání času. Jsou schopni samostatného kritického myšlení. Osvojili si základní metody badatelské práce. Jsou tvůrčími osobnostmi, schopnými koncipovat svou vlastní práci i řídit druhé. Jsou schopni vytvářet přiměřené písemné i mluvené jazykové projevy. Umějí pořizovat recenze, rešerše a psát pojednání.

Mají přehled o dějinách křesťanské církve a chápou přínos jednotlivých křesťanských větví pro křesťanství. Jsou schopni chápat historii jako zdroj inspirace a poučení pro současnost. Osvojili si základní poznatky z oboru systematické teologie.  Jejich znalosti z oblasti etiky je vedou k tomu, že dokážou zaujmout postoj k aktuálním etickým problémům.


Důraz je kladen na oblast praktické teologie, na schopnost aplikovat teoretické poznatky do praxe. Absolventi získali vědomosti z psychologie a pedagogiky, a jsou tedy schopni pedagogicky působit na lidi různých věkových kategorií, dokážou vyučovat svému oboru, a to jednotlivce i skupiny lidí. Osvojili si dovednosti z oblasti rétoriky i homiletiky a prostřednictvím veřejného mluveného projevu dovedou oslovit větší skupiny lidí. Jsou schopni poskytnout pastorační pomoc lidem v těžkých životních situacích, jako je úzkost, osamělost, deprese, vina, krize v manželství, sexuální problémy, psychické potíže související s nemocí, traumata, stresové situace apod. Zaměřují se především na prevenci těchto životních situací. Snaží se předcházet sociálně patologickým jevům ve společnosti (drogová závislost, kuřáctví, alkoholismus, vandalismus aj.).


Velké nároky jsou kladeny na charakterovou vyzrálost a vysokou morální úroveň studentů. Na základě křesťanské hodnotové orientace jsou formovány jejich etické postoje. Záměrem je, aby byli všestranně způsobilí k výkonu budoucího povolání – ať v oblasti duchovenské nebo pastoračně sociální péče.

Studenti absolvují povinný základ a sami si volí zaměření teologické nebo pastoračně sociální.


Studenti teologického zaměření se dokáží orientovat v teologických školách a jsou schopni odborně a poučeně diskutovat o teologických problémech. Absolventi tohoto zaměření byli vyškoleni v oblasti biblických i pomocných biblických disciplín a osvojili si dovednosti z oblasti literární teorie, nezbytné pro výklad biblického textu. Seznámili se s různými metodami exegeze a dovedou pracovat s originálními texty. Orientují se v dobovém pozadí a vnitřních souvislostech Starého a Nového zákona a v dějinách Izraele. Absolventi tohoto zaměření jsou připraveni plnit všechny povinnosti vyplývající z duchovenského pracovního zařazení, tedy kázat, evangelizovat, učit a konat pastorační návštěvy.

Studenti pastoračně sociálního zaměření absolvovali během studia řadu teoreticky i prakticky zaměřených disciplín z oblasti pastorační, sociální, psychologické i pedagogické, které jim umožnily osvojit si základy oborů a namnoze jim poskytly i hlubší vhled do tematiky předurčující jejich další profesní orientaci. Jejich pastoračně sociální profilace získala důležité opěrné body, které prohlubují možnosti jejich dalšího vzdělanostního i profesního rozvoje.


Díky různorodému i vícevrstevnému vědomostnímu a dovednostnímu spektru výuky a praxe, jež jim poskytly pastoračně, sociálně, psychologicky a terapeuticky zaměřené obory, jsou schopni působit mezi lidmi různých sociálních vrstev a vykonávat celou řadu pastoračně sociálních a humanitně orientovaných aktivit. Jejich základní zaměření se týká oblasti sociálního pečovatelství, pro které jsou absolventi dobře teoreticky i prakticky připraveni. Kvalitní vzdělání v oblasti sociální péče ve spojení s křesťanskou hodnotovou orientací je dobrým základem pro pastoračně sociální aktivity absolventů Teologického semináře.


Možnosti uplatnění absolventa


Teologický seminář připravuje duchovenské nebo pastorační pracovníky a pečovatele, kteří najdou uplatnění jako duchovní, evangelisté, katecheti, zaměstnanci církevních organizací nebo pracovníci působící v širší oblasti humanitární - ať v rámci křesťanských církví nebo i v jiných organizacích – ve sféře církevní nebo v  neziskovém či státním sektoru.


Absolventi Teologického semináře, ať jako duchovní církve, pastorační pracovníci nebo pečovatelé, jsou schopni pracovat s vězni, s problémovou mládeží, vést protidrogové programy nebo kurzy proti závislostem, zapojit se do práce v rámci krizových intervenčních týmů, sloužit v domovech důchodců, pracovat se zdravotně postiženými, v dobrovolnických centrech či humanitarních organizacích. Církev zaměstnává absolventy především v profesionální duchovenské, evangelizační či pastorační službě, mohou však působit v různých církevních i obecně křesťanských či humanitárních institucích - např. ADRA, Naděje, Charita aj.

Zpět