Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 68-41-N/01 Sociálně právní činnost


Obor vzdělání: 68-41-N/.. Obecně právní činnost


Škola: Vyšší odborná škola živnostenská s.r.o., Palackého 1380, Přerov



Profil absolventa


Dálková forma vzdělávacího programu Sociálně právní činnost je určena pro absolventy středních škol a pracovníky sociálně právní oblasti, kteří si tímto studiem doplní své znalosti a zvýší kvalifikaci.


Student získá vědomosti v oblasti sociální politiky, přehled v problematice sociálního zabezpečení a neziskového sektoru, v oblasti sociálních služeb. Cílem je  seznámit studenta s instituty a jednotlivými oblastmi práva a tím vytvořit  předpoklady pro jeho kvalifikovanou orientaci v jednotlivých právních odvětvích řádu ČR a jeho správnou aplikaci na konkrétní právní situace. Zvláštní důraz je kladen na aktuální otázky sbližování českého a evropského právního řádu ve veřejnosprávní oblasti. Propojením teoretických poznatků s odbornou praxi získá dovednosti v sociálně-právním poradenství s cílem pomoci klientům při uplatňování jednotlivých modelů sociálního zabezpečení.


Součástí vzdělávacího programu je po celou dobu studia, výuka anglického jazyka – pro všechny studenty povinná. V rámci povinně volitelných modulů a volitelných modulů je nabízen německý jazyk, angličtina pro začátečníky a modul  angličtina v praxi. Vyučují se běžná konverzační i odborná témata.


Po všechny tři roky studia jsou zařazeny moduly psychologie a sociologie v různých oblastech a problematikách a ty mají absolventy připravit na jejich pracovní zařazení po ukončení studia. Po celou dobu studia patří k modulům výuky také informační a komunikační technologie.


Během prvního ročníku student získá základní informace v ekonomicko – právní oblasti. Tyto pak bude rozšiřovat v druhém a třetím ročníku o odborné poznatky se zaměřením na sociálně právní činnost v rámci povinných modulů. Dále může své znalosti prohlubovat absolvováním výukových modulů dle nabídky povinně volitelných a volitelných modulů.


Absolvent je vybaven morálními, pracovními, sociálními a kulturními postoji. Je připraven působit jako erudovaný odborný specialista v oblastech souvisejících ze sociálně právní činností, případně je schopen působit v této oblasti na nižších řídicích úrovních.


Absolvent má možnost své kompetence dále rozvíjet na základě získaných zkušeností a flexibilně realizovaného dalšího vzdělávání. Studium na vyšší odborné škole je koncipováno tak, že je kladen velký důraz na součinnost teoretické výuky a odborné praxe. Absolvent má jedinečnou příležitost si své schopnosti přímo vyzkoušet – ověřit na poli trhu práce.


Možnosti uplatnění absolventa


Absolvent tohoto vzdělávacího programu je vybaven znalostmi a schopnostmi i pro vykonávání celé řady funkcí a činností v oblasti sociálně právní. Je také schopen se velmi dobře orientovat v náplni práce všech institucí a dalších organizací, které se zabývají a které současně řeší sociálně právní problematiku.


Absolvent vzdělávacího programu „Sociálně právní činnost“ může, s vazbou na Integrovaný systém typových pozic - Katalog typových pozic, na trhu práce získat konkrétně tyto pracovní pozice:


  • právní asistent,
  • koordinátor pečovatelské služby,
  • odborný asistent v sociálních službách,
  • odborný kontaktní pracovník v sociálních službách,
  • odborný resocializační pracovník,
  • odborný sociální pracovník,
  • poradce v sociálních službách,
  • samostatný kontaktní pracovník v sociálních službách,
  • samostatný resocializační pracovník,
  • samostatný sociální pracovník.


Možnosti dalšího vzdělávání našeho absolventa jsou nastaveny tak, aby si je mohl dále doplňovat vysokoškolským studiem.

Zpět