Vzdělávací program: 68-41-N/02 Aplikované právo
Obor vzdělání: 68-41-N/.. Obecně právní činnost
Škola: Vyšší odborná škola ekonomicko-právní a
Profil absolventa
Absolvent vzdělávacího programu Aplikované právo je připraven pro výkon širokého spektra činností na úrovni vrcholového managementu ve výrobních podnicích, v obchodě, službách, kde je nutná znalost a aplikace právních norem. Najde uplatnění v právním oddělení podnikatelských subjektů soukromého i státního sektoru s různorodým předmětem činnosti (obchod, finance, personalistika apod.), v institucích poskytující právní služby v oblasti ekonomické a podnikatelské, v řídících funkcích či odborných funkcích, kde se požaduje základní právní vzdělání, jako jsou organizační, personální útvary, útvary strategického plánování apod., ve státní správě a samosprávě. Svými vědomostmi i dovednostmi reflektuje společenskou objednávku po odborně zdatných zaměstnancích vybavených jazykovými schopnostmi a ovládajících na odpovídající úrovni informační technologie. Je komplexně vybaven pro uplatnění v různých sférách profesního života, ať jako zaměstnanec na různých pozicích i různých stupních řízení, nebo jako samostatný podnikatel. Vzdělávací program, jehož nedílnou součástí je odborná praxe, vede ke schopnosti zvládat konkrétní činnosti vyžadující hlubší znalosti právní úpravy i ekonomických souvislostí při praktickém používání cizího jazyka i výpočetní a kancelářské techniky.
Díky hodinovým dotacím jednotlivých předmětů věnovaných právní problematice si student osvojí velmi široké poznatky o právu obchodním, občanském, živnostenském, pracovním i právu sociálního zabezpečení, z veřejnoprávní oblasti je největší pozornost věnována právu správnímu a finančnímu. Po předchozím absolvování modulu teorie práva je vybaven obecnými poznatky o právní vědě spolu s terminologickým vybavením. Společně s absolvováním modulů právo Evropské unie a mezinárodní právo získává student schopnost nejenom se v dané problematice orientovat, ale samostatně řešit konkrétní zadání týkající se dané problematiky. V trestním právu získá vědomosti o trestním postihu za porušování právních norem.
Kvalita absolventa vyššího odborného vzdělávání je podtržena i tím, že teoretické vědomosti si ověřuje v praxi, protože do studia je zakomponována několikaměsíční odborná praxe, během které si student ověřuje jednak využitelnost nabytých teoretických vědomostí v praxi, jednak získává pracovní návyky nezbytné pro úspěšný vstup do profesního života. Student je tak komplexně vybaven pro zastávání různých pozic, zvláště na úrovni středních řídících funkcí, kde se vyžadují, či přímo předpokládají hlubší vědomosti z oblasti soukromého práva i úprava veřejnoprávní se širšími základy ekonomického vzdělání
Výsledky vzdělávání (kompetence absolventa)
Absolvent vzdělávacího programu Aplikované právo získá:
Na základě toho absolvent umí:
Vzdělávací program směřuje i k tomu, aby u absolventa byl vypěstován pocit loajality vůči zaměstnavateli, aby mu byla vlastní potřeba korektního jednání nejen se spolupracovníky, ale i obchodními partnery a aby získal smysl pro spravedlivý poměr mezi množstvím a kvalitou práce a odměnou za práci.
Možnosti uplatnění absolventa
Schopnost samostatného studia a samostatnosti při řešení konkrétních zadání je nezbytná pro jeho budoucí profesní uplatnění, protože právo je velmi složitá a dynamicky se rozvíjející disciplína, která vyžaduje trvalý kontakt s problematikou. Student po absolvování vyššího odborného studia prokazuje, že je díky návykům získaným při studiu schopen absorbovat nové a nové informace, podle významu je utřídit a dovede se orientovat ve stále složitějším právním řádu. Je schopen správně aplikovat právní normu na konkrétní případ.
Uplatnění tak absolvent najde jak v oblasti poradenství, tak v právních službách, v administrativních a správních činnostech na pozici samostatného administrativního pracovníka, samostatného personalisty nebo samostatného správce např. ve správním řízení. Může působit i jako odborný manažer nebo na všech pozicích vyžadujících vyšší odborné vzdělání v oboru ekonomických činností a peněžnictví, obchodu a cestovního ruchu. Je u něho předpoklad plynulého vstupu do praxe a začlenění do profesionálně zdatného pracovního kolektivu. V případě, že se rozhodne pro samostatnou podnikatelskou činnost, tak vědomosti nabyté studiem jsou zárukou, že bezproblémově zvládne všechna právní úskalí spojená se zahájením i průběhem samostatného podnikání ať na bázi živnostenského, nebo neživnostenského
Příklady typových pozic uplatnění absolventů: