Přeskočit navigaci

Jak postupovat při změně oboru?

Postup při změně oboru vzdělání

Výsledky z průzkumu mezi žáky odhalily, že ztráta zájmu o studovaný obor je poměrně častým důvodem, proč studenti opouští školu. Čím je to způsobeno?

Důvodů je vždy více, ale jedním z hlavních je studium oboru, který uspokojivě nerozvíjí žákovy zájmy a nesplňuje představy o budoucím zaměstnání. Jak zabránit tomu, aby se to podruhé neopakovalo?


Výběr oboru – krok po kroku

*    Krok 1 – Volba oboru

Zamyslete se nad tím, co od vzdělání očekáváte a co vás v minulém studiu zklamalo. Třeba tak, že doplníte následující věty.

Chci studovat, protože ….

Chci dokončit školu, protože….

Komentář: Při svých úvahách vycházejte z toho, že do budoucna nějaké vzdělání budete potřebovat. Pokud máte pocit, že vlastně nevíte, proč jste studovali právě tento obor, patrně jste podlehli názorům rodičů, učitele, kamarádů. Podruhé už si do toho nenechte tolik mluvit. Nechte se inspirovat, ale rozhodnutí udělejte vy sami. 

Podstata toho, aby vás studium bavilo, přinášelo zajímavé poznatky a rozvíjelo vaše schopnosti, spočívá ve volbě zaměření, kterému byste se chtěli v budoucnu věnovat.


*    Krok 2 – Jaké jsou vaše schopnosti?

Co vám jde nejlépe?

V čem si věříte?

Při výběru oboru je podstatné, jaké jsou vaše zájmy, důvody pro studium a představy o budoucí práci. Hledejte takový obor, který je pro vás zajímavý, něčím přínosný – třeba, kde uplatníte svoje zájmy a schopnosti, nabízí zajímavé pracovní uplatnění apod. Chcete-li se například věnovat humanitární práci, nemá smysl studovat strojní průmyslovku.

Pokud si nejste jisti svými předpoklady, vyzkoušejte Profitest


*    Krok 3 – uplatnění po škole

Zamyslete se nad budoucím pracovním uplatněním. Následující otázky vám v tom mohou pomoci.

Jaké povolání chcete dělat po škole?

Jakou školu budete pro jeho vykonávání potřebovat?

Bude stačit výuční list, maturita nebo budete potřebovat vyšší vzdělání?

Většina oborů nabízí více uplatnění. Zjistěte si, kde všude můžete pracovat, jaké pozice zastávat a jak je to se zaměstnaností absolventů vybraného oboru.

Některé obory jsou úzce specializované a uplatnění bývá někdy složitější. 

Více informací o uplatnění hledejte v kartách oborů.


*    Krok 4 – školní předměty

Pomůckou při výběru mohou být školní předměty, které jste měl na základní škole rád. Zjistěte si, zda se je budete učit i na střední škole. Školní předměty, které vás bavily, můžete rozvíjet dále, ale pro vaše další studium to není podmínka. Seznam oborů s klíčovými předměty najdete na tomto odkazu.


*    Krok 5 – Jak poznám perspektivní obor?

Záleží na tom, z jakého hlediska se na to podíváme.

Šíře uplatnění je množství pracovních pozic v rámci povolání, která můžete po vystudování oboru vykonávat. Zajímejte se o to, kde všude se můžete uplatnit. Popisy oborů vzdělání a pracovní uplatnění naleznete na kartách oborů.

Možnost dalšího profesního růstu znamená, jaké další náročnější pozice můžete v budoucnu v rámci povolání vykonávat.

Nabídka zaměstnání a možnost sehnat odpovídající práci v rámci studovaného nebo příbuzného oboru. Tyto informace a tzv. možnosti trhu práce můžete zjistit v Call Centru služeb zaměstnanosti.

Finanční ohodnocení

Další informace pro náročné – můžete sledovat vývoj žáků a počtů absolventů škol, který vás zajímá a monitorovat situaci na trhu práce (např. nezaměstnanost absolventů škol).


Jak zjistím, pro který obor mám předpoklady?

*    Krok 1 - Vytvořte si seznam vašich:

*    Oblíbených zájmových činností: Příklad: čtení komiksů, auta

*    Oblíbených pracovních činností: Příklad: fotografování a konstruktérství

*    Oblíbených školních předmětů: Příklad: Výtvarná výchova, dějepis

Mají tyto činnosti něco společného? Pokud ano, tak co?  Lze k nim přiřadit nějakou profesi, kde můžete své zájmy a oblíbené činnosti rozvíjet a uplatnit?


*    Krok 2 – Podívejte se na vzdělávací nabídku do katalogu oborů

Vyhledejte si obory, které nějak souvisí s vašimi oblíbenými zájmy, pracovními činnostmi a oblíbenými školními předměty.


*    Krok 3 – poraďte se s odborníky

V případě, že si nejste jisti, můžete se obrátit např. na nás.

Můžete se otestovat – Pokud si nejste svými zájmy jisti, můžete absolvovat Profitest. Tento test je primárně určený pro žáky ve věku 14-15 let, kteří se rozhodují, jaké další vzdělání si zvolit po dokončení základní školy, ale i Vám může pomoci při úvahách o vhodném oboru a povolání a ukáže Vám obory, které by pro Vás mohly být zajímavé.

Podívejte se na videoukázky


Mám vybraný obor – jak si vybrat školu?

U nás na webu lze najít nabídku všech středních a vyšších odborných škol. U některých oborů je nabídka široká, u jiných užší. Při výběru střední či vyšší odborné školy lze využít další kritéria jako výběr kraje, formy vzdělávaní (denní, dálková, večerní apod.) či vybírat podle zřizovatele.

Výběr školy podle oboru

Pro srovnání nabídek více škol můžete využít náš porovnávač. U vybrané školy a oboru stačí kliknout na tlačítko Porovnat, čímž se tento výběr přidá do seznamu vybraných nabídek (přidávat lze libovolné množství oborů jednotlivých škol). Srovnání vybraných nabídek lze tisknout nebo uložit jako dokument. Na jednom místě budete mít porovnání informací o školách (velikost, vybavení apod), informací o oboru (vyšší školného, počtu přihlášených a přijatých v předchozím školním roce apod.), informací o přijímacím řízení (kritéria přijímání, termíny přijímacích zkoušek) a informací o výuce (vyučované jazyky, možnosti stipendia apod.).

Obsah obrázku text, snímek obrazovky, Písmo, Webová stránka

Popis byl vytvořen automaticky



Zpět