Přeskočit navigaci

Obory s talentovou zkouškou

Obory s talentovou zkouškou

Máš talent a chceš zkusit obor s uměleckým nebo sportovním zaměřením? V talentových zkouškách ukážeš, co umíš.

POZOR, přijímací řízení v letošním roce probíhá v jiném režimu než v letech předchozích!

Talentové zkoušky se konají:

*    do oborů maturitních i s vyučením ze skupiny 82 Umění a užité umění, např. obor s maturitní zkouškou Užitá malba, obor s vyučením Umělecký kovář a zámečník, pasíř

*    do oborů konzervatoří, např. obor Hudba

*    do 4, 6 a 8letého oboru Gymnázium se sportovní přípravou – v tomto případě tě čeká také povinná jednotná přijímací zkouška.

Obory vzdělání


Kritéria přijímaček se zveřejní do 31. ledna

O požadavcích na uchazeče, skladbě přijímaček a hodnocení výsledků rozhoduje ředitel střední školy. Nejpozději do konce ledna jsou tyto informace uveřejněny na webových stránkách příslušných škol.


Přihlášku ke studiu podej do 20. února

Pro první kolo příjímacího řízení můžeš podat:

*    3 přihlášky do oborů vzdělání maturitních i nematuritních oborů bez talentové zkoušky,

*    2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.

Maximálně možný počet podaných přihlášek může být tedy pět.

Jak podat přihlášku

Ve stanoveném období pro první kolo od 15. 3 do 23. 4. 2025 projdeš jak talentovou či školní přijímací zkouškou (je-li vyhlášena), i případně jednotnou přijímací zkouškou.


Gymnázia se sportovní přípravou – talentovky i jednotná zkouška

U všech maturitních oborů (s výjimkou oborů s uměleckým zaměřením) se koná povinná jednotná přijímací zkouška. Týká se tedy i 4, 6 a 8letých oborů Gymnázium se sportovní přípravou. Kromě talentových zkoušek tě tak čekají písemné testy, případně ještě i školní zkouška z dalších předmětů.

*    Jednotné písemné testy se skládají z českého jazyka a literatury a matematiky.

*    Do celkového hodnocení se započítává výsledek jednotné zkoušky podílem 40 %.

*    Každý má 2 pokusy konat testy jednotné přijímací zkoušky, i když se hlásíš na jeden obor. Výhodou je, že se ti do hodnocení započítá vždy ten lepší výsledek.

*    V případě, že ředitel školy vyhlásí i školní přijímací zkoušku (ta může, ale nemusí být), např. z dalších předmětů, určí minimálně dva termíny pro její vykonání.

*    Termíny jednotné přijímací zkoušky najdeš v článku Hlásím se do maturitního oboru


Talentová přijímací zkouška

*    Období, ve kterém se můžou konat talentové zkoušky bylo stanoveno na 15. 3 – 23. 4 2025.

*    Ředitel školy vyhlásí minimálně 2 řádné termíny a alespoň jeden musí být v jiný den než jednotná přijímací zkouška.

*    V případě, že dojde k překryvu termínů, můžeš požádat o přiznání náhradního termínu, je potřeba se ale řádně omluvit!

*    Ředitel vyhlásí i náhradní termín pro konání talentové zkoušky, která se může uskutečnit v období od 24. 4 do 5. 5. Opětovně zde platí, že by se termín neměl shodovat s náhradním termínem jednotné přijímací zkoušky.


Jak to u zkoušek dopadlo

Výsledky přijímacího řízení zveřejní 15. května 2025 ředitel školy na veřejně přístupném místě ve škole (dveře školy, úřední deska apod.), k dispozici budou i v informačním systému DiPSy.

Napoprvé to nevyšlo, co dál


Přijetí a vzdání se přijetí v 1. kole

Od roku 2024 už není potřeba podávat zápisové lístky. Dříve šlo o povinný krok, který bylo nutný udělat nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých.

Díky prioritizaci řazení škol, nastoupíš tam, kam ses dostal/a na základě výsledků přijímacího řízení, a tím odpadá dlouhé čekání a zvažování variant.

Pokud nebudeš mít zájem nastoupit na školu, musíš stáhnout svou přihlášku (vzdát se přijetí). Pozor, tímto krokem se ale zcela zříkáš přijetí v 1. kole přijímacího řízení a můžeš si podat přihlášku až do 2. či dalších kol (tzn. nedostaneš místo v oboru, který si uvedl na dalších místech v 1. kole). Tímto krokem se pouze uvolní místo v daném oboru a uvolněné místo smí škola obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.



Zpět