Je internet bezpečný prostor?
Ano i ne? Nevěř všemu, co najdeš na internetu. Ne všechny informace jsou pravdivé a ověřené, některé jsou vysloveně nebezpečné. Umíš to rozlišit? Můžeš naletět jedna dvě. Vyplatí se vždycky nejdřív o věci nebo svém jednání přemýšlet nebo se poradit s někým, kdo se vyzná. Víš něco o Listině dětských práv na internetu?
Jak se vyhnout potížím
Podvody a lákadla jsou rafinované. Vypadají velmi věrohodně a přátelsky - jinak by totiž nefungovaly (… o nic nejde, jen mi rychle pošli svou údaje, … nabídka platí jen do večera apod.).
Jakmile narazíš na internetu na něco podezřelého, co v tobě vzbuzuje nepříjemné pocity, někdo tě přemlouvá do činností, které se ti nelíbí, nebo tě obsah e-mailu uvede do rozpaků – dej na svůj instinkt. Vůbec nereaguj a řekni to rodičům nebo člověku, kterého dobře znáš a důvěřuješ mu.
Když ti někdo na internetu nabídne něco velmi, ale opravdu velmi lákavého, nereaguj hned. Dobře to promysli a poraď se s někým. I kdyby šlo „jen“ o pár stovek.
Neposílej svoje fotky nebo videa osobám, které neznáš. Jestli tě k tomu někdo vybízí nebo dokonce nutí pod výhrůžkami, ihned to řekni rodičům nebo jinému dospělému.
Chraň si svoje jméno, věk, adresu, důvěrnosti o sobě. Nesděluj je nikomu, s kým se znáš jen ze sociálních sítí. Pro internetovou komunikaci si vymysli přezdívku.
Nikdy nechoď na schůzku s osobou, kterou znáš jen z internetu. Vždycky se nejdřív zastav a zamysli. Víš, kdo to je doopravdy? I když tvrdí, že má stejné zájmy a poslal “nějakou” fotku, nemůže to být úchyl? Jak to rozpoznáš? Pokud ho i přesto chceš poznat osobně, pak se s ním nikdy nescházej na neveřejných a osamělých místech a vezmi s sebou někoho dalšího. A někdo dospělý by o tom měl vědět.
Heslo a přihlašovací jméno nikdy nikomu neříkej, dokonce ani nejlepšímu kamarádovi. Vytvoř si složitější heslo - z různých znaků a písmen, a občas ho změň.
Dej si pozor na různé registrační formuláře, vyplň je osobními údaji, až se s někým zkušeným poradíš.
Spamům zabráníš, když svou adresu budeš uvádět bez znaku @, např. ve formátu berri(zavinac)seznam.cz nebo modre.nebe(at)gmail.com = čti jako modré nebe na gmailu.com a neotvírej přílohy z neznámých adres.
Teď odpověz na otázku “Kdo psal tenhle článek”?
1. Muž a je mu 17?
2. Ustrašená a nepříliš internetově zkušená matka dospívajících dětí?
3. IT expert?
4. Někdo, koho na internetu dostali?
Znáš web „Bezpečný internet.cz“?
jde o projekt společnosti Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz
ukazuje, jak se vyhnout různým rizikům, která tě mohou na internetu potkat
učí tě ne/reagovat na podvodné nabídky, útočné viry a „tahání“ osobních dat
ověříš si svoje zkušenosti s internetem v krátkém testu
… a pár zajímavostí z výzkumu „České děti v kybersvětě“:
přes polovinu (52 %) dětí mladších 13 let navštěvuje sociální sítě, přestože nesplňují minimální věkový limit pro jejich používání
fenoménem je rychlý nárůst obliby sociální sítě TikTok, kterou aktuálně využívá více než čtvrtina českých dětí (28 %)
více než třetina (26 %) dětí dostala na sociálních sítích nabídku na setkání s neznámými lidmi, téměř 70 % z nich na schůzku dorazilo
více než polovina respondentů přiznává, že zažila kybernetickou agresi
novým problémem v online světě je sharenting – sdílení videí či fotografií rodiči bez souhlasu dětí
zdroj: České děti v kybersvětě
Další užitečné a zajímavé odkazy:
https://www.sw.cz/novinky/jak-se-chovaji-ceske-deti-na-internetu/