Učení může být zábava! A tady je tip jak na to.
Představa komínu knih a učebnic na psacím stole vyděsí leckterého studenta, a to jakéhokoli věku. Pokud tato forma učení není ani pro vás úplně optimální, můžete se porozhlédnout po dalších možnostech a využít ke svému vzdělávání například počítačové nebo mobilní aplikace.
Dnešní interaktivní doba plná barev a vysokého rozlišení svádí boj o pozornost s učebnicemi a knížkami, které přináší důležitý obsah poněkud klasičtější formou. S novými technologiemi přichází i nové a zábavné možnosti učení, a to například prostřednictvím aplikací. Nabídka vzdělávacích aplikací se stále rozrůstá, věnují se různým předmětům i různým generacím. Možnosti využití nových medií se otevírají nejen pro žáky a studenty, ale i pro učitele, kteří mohou jejich zapojením ozvláštnit a zatraktivnit výuku.
Jakákoli pomoc se hodí, tak proč nezkusit vzdělávací appky?
Každý je originál a každý si také musí vyzkoušet, jakou cestou se chce vzdělávat. Pravdou je, že ne každá aplikace je dostupná na všech zařízeních, také ne každá je zadarmo, proto je třeba věnovat pozornost všem informacím, případně požádat o radu. Zároveň by někoho mohlo předčasně a zbytečně odradit, že jsou některé aplikace v angličtině. Ve skutečnosti se v aplikacích dá poměrně snadno zorientovat i bez překladu do češtiny, a to díky intuitivním a návodným grafikám. Podobně jako se běžně a rychle zorientujeme v herních aplikací, které jsou málokdy přeložené do češtiny. V tomto článku chceme představit několik nejznámějších vzdělávacích aplikací a nahlodat tak vaši zvědavost.
Čeština je základ, ale i jako náš rodný jazyk umí pořádně zavařit. Když se zamýšlíme, jaké se kde píše i/y, nebo kde se v souvětí píše čárka, nebo kde už je navíc? Tato kompetence je potřebná celý život, ať už ve škole, práci nebo v soukromí. Moderní aplikace Nauč se Pravopis, umožňuje rychlé a snadno dostupné procvičování českého jazyka třeba cestou do školy nebo do zaměstnání. Pokud jste soutěživý a rádi hrajete online hry, vyzkoušejte aplikaci Umíme česky, kde můžete procvičovat češtinu hrou pro jednotlivce nebo celé týmy. Stačí založit hru a pozvat další hráče, kteří pak společně doplňují cvičení. Pokud budete v této aplikaci procvičovat češtinu sami, čeká na vás odhánění nestvůr prostřednictvím správných odpovědí, skládání Tetris ze slov nebo sestřelování správných odpovědí.
Stejně jako se v životě neobejdeme bez češtiny, neobejdeme se ani bez matematiky, která důležitým způsobem rozvíjí naše logické myšlení. Vzdělávací aplikace Math Games je rozšířená po celém světě a můžete ji hrát sami nebo se svým kamarádem. Výhodou je, že si hru můžete nastavit tak, abyste se zdokonalovali přesně v tom, v čem potřebujete. Sice ještě nemá český překlad, ale super je že u čísel jazyk nehraje žádnou roli. Pokud chcete vidět, jak se zlepšujete a mít vše na jednom místě, zkuste aplikaci Matematika Testy a procvičte si různé matematické úlohy ať už podle témat nebo podle ročníku. Výhodou je nejen že si můžete sestavit učební plán a vidět statistiky testů ale i dozvědět se teoretické základy, které vysvětlující všechny matematické úlohy. Dalším skvělým pomocníkem je aplikace Photomath, která vysvětlí a vyřeší různé zapeklité úlohy nebo jednoduše zkontroluje domácí úkol. Stačí naskenovat pomocí mobilu příklad, aplikace ho sama rozdělí na jednotlivé kroky, které vysvětlí a vyřeší. Díky tomu budete danému řešení skutečně rozumět.
Další velké téma je programování. Co představuje pro rodiče náročný úkol se zdá být pro žáky a studenty snadno pochopitelné a stává se stále oblíbenějším tématem. Velmi populárním nástrojem se v poslední době stává platforma micro:bit a programovací prostředí Scratch, který je jedním z nejvíce používaných nástrojů žáky a studenty. Mimo instruktážní videa, obsahuje také platformu pro sdílení projektů a tutoriálů uživatelů po celém světě. Pro ty, kteří spíše než tvořit, chtějí vyhrávat bitvy je vhodný CodeCombat, který mění složitější programování na zábavnou hru. Naopak pokročilejší studenty by mohla zaujmout výuková platforma Codecademy, která nabízí kurzy zaměřené na různé programovací jazyky, ať muž Python, Java nebo JavaScript.
Neméně důležité je i studium cizích jazyků. Jedna z nejlepších a snadno dostupných aplikací na procvičování jazykových dovedností je Duolingo, které se hodí pro uživatele jakéhokoli věku. Zábavnou formou nutí k dennímu procvičování nových slovíček a frází a pomáhá tak vytvořit návyk k učení. Výhodou je průběžné hodnocení dosaženého stupně znalostí a zároveň porovnávání s kamarády, které může vést k větší motivaci a zlepšení. Dalším motivačním faktorem je sbírání virtuální měny, za kterou si lze kupovat oblečení pro maskota nebo další herní bonusy. Pokud už máte nějaké základní znalosti angličtiny a potřebujete se rozmluvit, můžete vyzkoušet English Conversation. Jednoduše si spustíte nahrávku anglické konverzace, přičemž si můžete vybrat z mnoha různých tematických situací. A na závěr, protože zapamatovat si cizojazyčné fráze a slovíčka není snadné, zmíníme aplikaci Memrise, která představuje zábavnou a efektivní metodu, jak si prostřednictvím vtipných memů a obrázků snadno zapamatujete termín či frázi.
Snažili jsme se blíže představit aplikace spojené s předměty, se kterými se během studia setká snad úplně každý. Ačkoli v tomto článku není dostatek prostoru, nabídka aplikací je mnohem širší a týká se i historie (HistoryLab), přírodních věd (Flowerchecker,), fyziky (Vividbooks) a mnoha dalších předmětů. Takže ať už se zajímáte o geografické mapy (StudyGe), biologii člověka (Anatomyka), chcete znát názvy souhvězdí na obloze (Solar System Scope) nebo vidět dinosaury a podrobně si je prohléhnout (DinoPedia), vše můžete prostřednictvím vzdělávacích aplikacích interaktivně poznávat.
Při učení je občas potřeba rozproudit mozek a odreagovat se a co může být lepší než trocha domácího cvičení. Dostupných je mnoho aplikací, Sworkit vám vytvoří plán a pomůže vám s denním tréninkem. Od běhání po jógu a vše na jednom místě. Tak určitě zkuste některý z možných tréninků.
Aplikace mohou usnadnit cestu k informacím nejen těm, kteří preferují interaktivní formy učení. Každý vášnivý čtenář bude nadšený z aplikace Free eBooks, kde jsou stovky anglicky psaných titulů ke stažení zdarma. A pokud třeba nemáte čas nastudovat si stovky stránek odborných knih, využijte aplikaci Blinkist, která nabízí tisíce knižních titulů zkrácených průměrně na 15 minut.
Blíží se začátek školního roku a s tím přicházejí i starosti týkající se učení a prospěchu. Mobilní aplikace jsou běžně dostupné a mohou zábavnou formou pomáhat se školní přípravou. Vzdělávání online tak může být skvělou příležitostí, ačkoli je třeba brát vážně i mobilní bezpečnost. Proto doporučujeme stahovat aplikace z oficiálních zdrojů.
Vyzkoušejte vzdělávací aplikace a procvičujte látku nebo se učte novým věcem například při čekání na kamarády nebo jen při cestě v autobuse.