Nenechte se zaskočit, protože štěstí přeje připraveným. Přinášíme hned několik tipů, kde si testové úlohy můžete zdarma procvičovat.
Přijímací zkoušky na střední školy se blíží, a proto je nejvyšší čas začít se na ně připravovat. Naštěstí existuje hned několik možností, jak se na přijímačky kvalitně připravit. Tady jsou naše tipy!
Získejte informace o požadavcích a složení přijímací zkoušky
Navštivte vybranou školu a udělejte si představu o fungování školy. Školy obvykle organizují dny otevřených dveří, kdy Vám představí vedení školy, ukážou učebny, podají informace o přijímacích zkouškách a odpoví na vaše otázky. Po škole Vás budou pravděpodobně provázet žáci, od kterých se můžete dozvědět také užitečné informace.
Na webových stránkách či v propagačních materiálech školy informují o
skladbě přijímací zkoušky – zda se koná školní přijímací zkouška, o jakou formu (ústní, písemná, praktická) se jedná, z jakých předmětů, oblastí či činností se zkouška bude konat, a také zda škola nabízí přípravu na školní přijímací zkoušky.
dalších kritériích přijímání (např. bodové hodnocení prospěchu, účast v soutěžích, mimoškolní aktivity atd.),
počtu přijímaných v jednotlivých oborech,
dalších informacích, které se mohou hodit.
Zjištění informací přímo na vybrané škole vás může správně nasměrovat a zásadně vám pomoci v přípravě na školní přijímací zkoušky.
Testy z předchozích let…
Nejrychlejší a nejlepší představu o tom, co vás čeká u jednotných přijímacích zkoušek, najdete na webových stránkách společnosti CERMAT, kde si jednoduše vyberete předmět a kategorii vzdělání, která vás zajímá, a vzápětí se vám otevře celá řada testových variant minulých let a ilustračních testů. Doporučujeme si prohlédnout i záznamový arch, kam budete zaznamenávat své odpovědi. Pokyny ke správnému zápisu naleznete i v testovém sešitě, ale proč se neinformovat dopředu? CERMAT připravil krátké video, ve kterém vám vše vysvětlí, a vy tak neriskujete žádné zbytečné chyby.
Testy z předchozích let si vyzkoušejte s dostatečným časovým předstihem. Umožní Vám to seznámit s formátem zkoušky, stylem otázek a časovými limity. Navíc Vám to poskytne příležitost identifikovat své slabé stránky, na které se je potřeba zaměřit v přípravě.
Volím radši appku…
Pokud preferujete interaktivní řešení testových úloh, nabízí se webová aplikace Trénuj a uč se. Aplikace CERMATu je určena k procvičování testů a úloh zadaných v rámci přijímací zkoušky či maturitní zkoušky. Výhodou je, že můžete řešit celý test nebo jen vybranou skupinu úloh. Výsledky jsou vyhodnoceny online a není zde nutnost přihlášení.
Cvičení nestačí, potřebuji i výklad k tématům…
Mnozí z vás tu a tam ve škole chybí, a když se vrátíte zpět do lavic, zjistíte, že jste k nějakým tématům zmeškali výklad, nebo se vám ho jednoduše nepodaří pochopit hned na poprvé. Především v posledním ročníku základní školy je dohánění učiva obtížné vzhledem ke všem dalším povinnostem, které tento rok deváťáky provází. Česká televize na portálu ČT edu společně s pedagogy připravila sérii tematických videí a pracovních listů, zaměřených především na okruhy k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia. Videa nejsou dlouhá a jejich cílem je především vysvětlit látku, ukázat řešení na příkladu a následně odkázat na připravené pracovní listy, díky kterým si látku může každý individuálně procvičovat. Pracovní listy obsahují i správné odpovědi, takže si můžete jednoduše výsledky opravovat a hledat správná řešení.
Část škol pořádá přípravné kurzy buď ke svým školním přijímacím zkouškám nebo jako opakování učiva pro zvládnutí testů z Cermatu. Zjisti si informace o zápisu na kurzy včas, obvykle bývají již počátkem školního roku – sleduj webové stránky školy nebo tam zavolej, informaci rády poskytnou.
To nejdůležitější na závěr…
Výsledky testů neodpovídají na otázku, jestli jsi dobrý nebo špatný student. Učení je komplexní, a to, že ti nejde jeden typ úloh, neznamená, že ti nejde spousta jiných věcí. V testech není zahrnuta celá řada dalších dovedností, takže se nenech snadno odradit.
Berte tyto testy jako pomocníky, kteří vám mohou poskytnout zpětnou vazbu a poukázat na to, v čem jste dobří nebo v čem se můžete dále zlepšovat.
Držíme palce všem, které přijímačky čekají a ať už dopadnou jakkoli, pokud se podíváte na ukázky testů a procvičíte si okruhy úloh, budete vědět, že jste pro dobrý výsledek udělali maximum.
Hodně štěstí!