Přeskočit navigaci

Přijímačky do nástavby

Přijímačky do nástavby

Na 3leté obory s vyučením navazuje náročnější nástavbové studium, ve kterém získáte maturitní vzdělání. Přijetí ke studiu má však určité podmínky. Můžete se přihlásit do jakékoli školy v České republice. Denní studium trvá 2 roky.

Kritéria přijímacího řízení do 31. ledna 2024

O formě (jak budou přijímačky probíhat a co se po vás bude chtít) a o hodnocení výsledků uchazečů (co a jak se bude hodnotit) rozhoduje ředitel střední školy. Stanoví kritéria a jejich bodové hodnocení a zveřejní je nejpozději do konce ledna na školním webu.

Povinná jednotná přijímací zkouška

V prvním kole budete povinně konat jednotnou přijímací zkoušku. Od roku 2017 byla zavedena do všech maturitních oborů, tedy i do nástavbových, a to ve všech formách vzdělávání. Písemné testy se skládají z českého jazyka a literatury a matematiky. Výjimkou jsou pouze nástavbové obory s talentovou zkouškou ze skupiny oborů 82 Umění a užité umění, kterých se tato zkouška netýká.

Od roku 2024 se změní organizace přijímacího řízení ve středních školách. Hlavní změnou je digitalizace přijímacího řízení na střední školy, která by měla urychlit proces přijímaní a usnadnit dostupnost informací. Nově budou školy na přihlášce uváděné podle prioritního seřazení škol a navyšuje se počet přihlášek do všech maturitních oborů, ve všech středních školách bez ohledu na zřizovatele a ve všech formách vzdělávání. Nezapomeňte přihlášku podat do 20. února!


Školní přijímací zkouška

Kromě povinné jednotné zkoušky může (ale nemusí) vyhlásit ředitel školy jako další kritérium ještě školní zkoušku. Může být ústní i písemná a skládá se např. ze znalostí cizího jazyka, odborných předmětů, kdy se ověřují znalosti získané v předchozím studiu.


Další kritéria

Dalším kritériem pro přijetí mohou být studijní výsledky z učiliště. Pro každý obor (i v rámci jedné školy) mohou být kritéria různě kombinována, např. celkový prospěch za více období nebo jen z vybraných předmětů. Různými způsoby je řešeno i jejich hodnocení.


Přihlášku ke studiu podejte nejpozději do 20. února 2024

*    Do oboru s talentovou zkouškou je termín podání do 30. listopadu. Lze podat 2 přihlášky. Tiskopis přihlášky získáte ve střední škole nebo si jej můžete stáhnout ze stránek www.msmt.cz. Těchto oborů se jednotné testy netýkají.

Obory s talentovou zkouškou

*    V prvním kole přijímacího řízení pro ostatní obory (bez talentových zkoušek) si můžete podat tři přihlášky (do tří škol nebo do tří oborů).

Jak podat přihlášku

*    Budete konat jednotnou zkoušku z českého jazyka a literatury a matematiky formou písemných testů. Jednotné testy připravuje i vyhodnocuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Každý má 2 pokusy konat testy jednotné přijímací zkoušky, i když se hlásí na jeden nebo na tři maturitní obory. Výhodou je, že se Vám do hodnocení započítá vždy ten lepší výsledek.

*    Obvykle se požaduje lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke studiu. Doteď lékař vpisoval posudek přímo do přihlášky nebo zprávu jste měli možnost přiložit k přihlášce v ověřené kopii.

*    Pozvánku ke zkoušce i s pokyny obdržíte nejpozději 14 dní před termínem konání.


První kolo přijímacího řízení od 15. března do 23. dubna 2024

Stanovené období platí pro všechny školy bez ohledu na zřizovatele. V tomto období proběhnou jak povinná jednotná zkouška, tak obvyklá školní zkouška.

Jednotné přijímací zkoušky se konají:

*    1. termín: 12. dubna 2024

*    2. termín: 15. dubna 2024

Náhradní termíny pro vykonání zkoušky:

*    1. termín 29. dubna 2024

*    2. termín 30. dubna 2024


Jak zjistíte, zda vás přijali?

Výsledky přijímacího řízení zveřejní 15. května 2024 ředitel školy na veřejně přístupném místě ve škole (dveře školy, úřední deska apod.), k dispozici budou i v informačním systému.

Napoprvé to nevyšlo, co dál


Přijetí a vzdání se přijetí v 1. kole

Od roku 2024 dochází k digitalizaci přijímacího řízení, takže už nebude potřeba podávat zápisové lístky. Dříve šlo o povinný krok, který bylo nutný udělat nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých.

Díky prioritizaci řazení škol, nastoupíte tam, kam jste se dostal/a na základě výsledků přijímacího řízení, a tím odpadá dlouhé čekání a zvažování variant.

Pokud nebudete mít zájem nastoupit na školu, musíte stáhnout svou přihlášku (vzdát se přijetí). Pozor, tímto krokem se ale zcela zříkáte přijetí v 1. kole přijímacího řízení a můžete si podat přihlášku až do 2. či dalších kol (tzn. nedostanete místo v méně prioritním oboru v 1. kole). Tímto krokem se pouze uvolní místo v daném oboru a uvolněné místo smí škola obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.



Zpět