Přeskočit navigaci

Jak se píše životopis

Jak se píše životopis

Životopis (curriculum vitae, CV) je vaší vizitkou. Je to první kontakt mezi vámi a budoucím zaměstnavatelem. Musíte jím na dálku upoutat na sebe pozornost, abyste se dostali blíž k cíli.


Životopis by měl být přehledný a strukturovaný a měl by obsahovat údaje o vaší praxi, vzdělání, dovednostech a zkušenostech, které zaměstnavateli nebo personalistovi jasně řeknou, že se hodíte na pozici, o kterou se ucházíte.


Jak na životopis

*    Životopis pište jedním typem písma tak, aby byl vizuálně přitažlivý a přehledný.

*    Rozsahem stačí jedna strana A4, uvádějte stručné a srozumitelné formulace.

*    Zaměřte se na praxi a dovednosti související s pozicí, o kterou se ucházíte.

*    Pracovní zkušenosti seřaďte od současnosti do „historie“. Pokud zatím žádné nemáte, uveďte i krátkodobé brigády nebo dobrovolnické aktivity.

*    Stejně postupujte u vzdělání – od nejvyššího dosaženého vzdělání k nejnižšímu. Základní škola se nepíše. Uveďte například i studijní stáž v zahraničí.

*    Nezapomeňte uvést různé mimoškolní vzdělávací aktivity.

*    Pokud je požadavkem i životopis v cizím jazyce, použijte online šablonu životopisu Europassu, která je k dispozici ve 29 evropských jazycích. Počítejte s tím, že i část pohovoru se pravděpodobně uskuteční v daném cizím jazyce.

*    Životopis odešlete e-mailem v příloze a do názvu souboru vepište své jméno.


Vyplňte si online životopis Europassu

Při psaní životopisu můžete využít formát strukturovaného životopisu Europassu, který nabízí online šablonu pro vyplnění životopisu zdarma, bez registrace ve všech jazycích EU. Při vyplňování vás při každém kroku provází příklady a rady, jak jednotlivé kolonky vyplnit. Životopis vám navíc usnadní práci v tom, že se sám po vyplnění naformátuje. Při jeho vyplňování nemusíte přemýšlet nad tím, co všechno do životopisu dát, protože šablona obsahuje všechny oblasti a údaje, které od uchazečů vyžadují zaměstnavatelé a personalisté. Pokud nechcete vyplňovat všechny kolonky, nemusíte, po vygenerování životopisu se nevyplněné části životopisu neobjeví.


Podrobné rady a návody, jak vyplnit životopis a jeho jednotlivé části, najdete v článku Jak napsat životopis na webu Europassu.


Kudy ne

*    V životopisu si nevymýšlejte. U pohovoru budete mluvit o uvedených údajích podrobněji.

*    Nepište nic, co by mohlo vzbudit pochybnosti (např. důvod vašeho odchodu od současného zaměstnavatele). Tyto informace se sdělují během pohovoru.

*    Nepoužívejte zkratky, které nejsou všeobecně známé.

*    Velký pozor na gramatické chyby!

*    Neuvádějte osobní a citlivé informace ani údaje, které nemají přímý vztah k pracovní pozici.

*    Nepoužívejte kreativní úpravu CV, jiný rozměr než A4, neobvyklý styl písma aj.

*    Nevkládejte neoficiální fotografii, např. momentku z dovolené.

*    Pokud to není nevyhnutelné, nenechávejte mezi vaším vzděláváním a zaměstnáními časové mezery.

*    Nepřeceňujte své schopnosti a znalosti, např. cizí jazyk.  Při pohovoru to obvykle vyjde najevo.

*    Pozor na přeposílání životopisu již jednou odeslaného jinam. Je to vidět na první pohled, v předmětu se objeví například: FW: Žádost o pracovní pozici XY.



Zpět