O co jde v nástavbovém studiu
Pro vás, kteří jste si vybrali vyučení prostě proto, že vám to bylo bližší, ale učení vám žádné potíže nedělá, existuje zajímavá cesta, jak k výučnímu listu získat i maturitní vzdělání.
Studium nástavbového oboru je výhradně pro zájemce vyučené v 3letém oboru.
Vzhledem k tomu, že jde o maturitní studium, budete v přijímacím řízení konat jednotný test z českého jazyka a matematiky.
U většiny oborů jsou stanoveny požadavky na zdravotní způsobilost uchazeče. Pro přijetí ke studiu je proto nutné splňovat zdravotní způsobilost pro výkon příslušného povolání.
Co studiem získáte
rozšíříte své znalosti a dovednosti z učiliště, a to nejen odborné, ale i všeobecné (např. z českého jazyka, matematiky, cizího jazyka),
získáte maturitní vzdělání a vyšší (nebo novou) kvalifikaci,
můžete se ucházet o náročnější pracovní pozice, které vyžadují vyšší vzdělání, např. mistr, technolog, vedoucí výroby,
s maturitním vzděláním můžete pokračovat ve studiu na vyšších odborných nebo vysokých školách.
Vazba mezi vyučením a nástavbovým oborem
nástavbový obor navazuje na přípravu v učebním oboru a úzce souvisí s předchozím zaměřením, proto můžete studovat jen příbuzný obor, který s vaším vyučením souvisí,
výjimkou jsou tři nástavbové obory, které tuto vazbu nemají (příbuzné obory s vyučením neexistují). Proto je mohou studovat zájemci vyučení v jakémkoli 3letém oboru. Jsou jimi obor Podnikání, který připravuje pro manažerské a marketingové činnosti v různých zaměřeních, obor Bezpečnostní služby a obor Sociální činnost.
Příklad: vyučený kuchař může navázat nástavbovým oborem Gastronomie, ale také ekonomicky orientovaným oborem Podnikání. Nemůže však studovat např. obor se stavebním zaměřením.
Vazby mezi obory s vyučením a nástavbovými obory stanovuje dokument Nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů. Seznam oborů nástavbového studia a přehled, na které učební obory navazují, naleznete úplně na konci.