I když je dobrovolnická práce neplacená, můžete se toho během ní hodně naučit, získat nové dovednosti, naučit se pracovat v týmu, organizovat různé činnosti včetně své práce, komunikovat s druhými nebo se zlepšit v cizích jazycích. To vše se počítá do seznamu vašich zkušeností a praxe a může vám to pomoci získat vysněnou práci nebo skvělou brigádu.
Už to, že dobrovolnickou práci vykonáváte, o vás říká, že jste ochotní a otevření novým situacím a změnám a že se nebojíte práce v novém prostředí, s novými lidmi. To určitě ocení zaměstnavatelé a personalisté, u kterých se budete ucházet o brigádu, pracovní stáž nebo dlouhodobý pracovní poměr. Aby zaměstnavatelé viděli, co jste se během dobrovolnictví naučili, je potřeba dobrovolnickou praxi řádně zaznamenat a doložit.
Co o vás dobrovolnictví napoví zaměstnavatelům?
Vaše dobrovolnická zkušenost bude zajímat každého zaměstnavatele stejně jako další vaše pracovní zkušenosti. Zaměstnavatelům o vás dobrovolnická zkušenost obecně řekne, že jste flexibilní, otevření výzvám a změnám, schopní týmové práce a přizpůsobiví novému prostředí. Zaměstnavatele bude zajímat i to, co jste konkrétně během dobrovolnictví dělali a co jste se během této praxe naučili. K tomu vám nejlépe poslouží doklady Europassu - životopis a doklad o dobrovolnictví.
Jak dobrovolnictví zaznamenám?
Dobrovolnickou práci si vyplňte do životopisu, nejlépe do části s výčtem vašich pracovních zkušeností. Podrobnější informace o dobrovolnické praxi můžete mít v dokladu o dobrovolnictví nebo v dokladu o studijní stáži. Oba doklady vám vydá organizace, která vás na stáž nebo dobrovolnickou zkušenost vyslala (např. zaměstnavatel, nevládní organizace nebo agentura), a organizace, kde stáž nebo dobrovolnictví proběhlo (také např. firma nebo nezisková organizace).
Vzory dokladu o dobrovolnictví a formulář o dobrovolnictví ke stažení najdete na webu Europassu.